قناری

عکس قناری و پرندگان و حیوانات

فیلم قناری
http://uplod.ir/9d03brj6rwuo/not.FLV.htm

http://uplod.ir/qa9sk4n3n030/tokhmgozari_e_madeh.flv.htm

http://uplod.ir/o97x64bka7oa/zard_dasti.FLV.htm

[ 91/08/19 ] [ 6:2 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

لیزارد (Lizard)
لیزارد (Lizard)

در واقع از نظر شکل ظاهری مشایه با قناری های رنگی معمولی است ولی وجه تمایز آن رنگ آمیزی پر و بالش است که مانند فلس های روی هم خوابیده می باشد. در واقع به علت تیره بودن وسط پرها و روشن بودن حاشیه هریک از آنها مانند فلس به نظر می رسند. منشا اولیه به وجود آمدن او به درستی معلوم نیست ولی تصور می شود که برای اولین بار در انگلیس پرورش یافته و از سال ۱۹۴۵ انجمن پرورش دهندگان این نژاد در انگلستان تاسیس شده است. این نژاد مستعد ابتلاء به بیماری اسهال میباشند و از این رو باید در مصرف سبزیجات و میوه های تازه حد اعتدال را در نظر گرفت و جهت جلوگیری از کمبود های احتمالی از مولتی ویتامین استفاده کرد.

 

[ 91/08/19 ] [ 5:55 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

کوتاه کردن ناخن قناری :
کوتاه کردن ناخن قناری :

کوتاه کردن ناخن ها به صورت مرتب انجام نمیگیرد همه قسمت های استخانی بدن پرنده نظیر ناخن ها و منقار توسط سلول های خونی ساخته شده و به هنگام رشد سخت میشوند. این قسمتها در ضمن رشدشان  دارای فرسایش هستند و در اثر اصطکاک کوتاه میشوند و معمولا رشد و فرسایش آنها در حد تعادل قرار دارد

میله نشیمنگاه پرندگانی مانند قناری و... اگر زیاد نازک نباشد به ندرت نیاز به کوتاه کردن ناخن خواهند داشت

توصیه : برای جلوگیری از بلند شدن ناخن ها بهتر است از چوبهای طبیعی درختان در سایزهای مختلف استفاده کنید و از میله های فلزی یا پلاستیکی داخل قفس یا چوبهای باریک استفاده نکنید و انها را با چوب طبیعی درختان تعویض کنید

توجه : علاوه بر میله نشیمنگاه تغذیه نیز در رشد بیش از حد ناخن ها تاثیر بسزایی داردبه هر حال درصورتی که میله نشیمنگاه و تغذیه، مناسب باشد کمتر با بلندی ناخن مواجه میشویم. ولی در صورت بلند شدن این قسمت چاره ای جز کوتاه کردن ان نداریم

کوتاه کردن ناخن ها : برای کوتاه کردن ناخن ها بهتر است از ناخن گیر استفاده شود،ناخن گیر خوب باید از هر دو طرف ناخن ها را قطع کند تا در پرندگان مسن تر شکستگی ناخن پدید نیاید

سلول خونی داخل ناخن نباید مجروح گردد . در انواع کوچک با قرار دادن ناخن جلوی نور لامپ ،میتوان سلول های خونی را تشخص داد. با کمی دقت میتوان این کار را به آسانی انجام داد.عکس زیر شما رو در کوتاه کردن بهتر ناخن کمک خواهد کرد.

 در صورتی که با وجود همه احتیاط خونریزی پدید آید میتوان به کمک پنبه کلرید آهن به سرعت جلوی خونریزی را گرفت.

این هم عکس از کوتاه کردن ناخن به شکل صحیح :

[ 91/08/19 ] [ 5:50 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

جوجه گرفتن یک قناری نر از چند ماده قناری
برای جوجه گرفتن توسط یک قناری نر از چند ماده قناری ابتدا باید از آماده بودن هریک از ماده ها و صحت و سلامتی آنها اطمینان خاطر کسب نمود .

پس از آماده شدن ماده قناریها و ساختن لانه   پرنده نر را در قفس ماده قرار داده سپس بعد از جفت گیری و گذاشتن آخرین تخم ماده قناری  نر را در در قفس پرنده ماده دیگر قرار میدهیم  به این نکته باید توجه داشت که  که این نوع تکثیر نیاز به تجربه میخواهد  و زیاد توصیه نمیشود چون بعضی ماده ها روی تخم نمیخوابند و از دادن تغذیه به جوجه ها امتناع میکنند در اینجا احتیاج به قناری نر میباشد  ودر صورت نبود نر ممکن است تخم ها و یا جوجه ها از بین بروند پس بهتر است به روش طبیعی از آنها جوجه گرفت

[ 91/08/19 ] [ 5:44 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

نژادهای قناری{1}
نژاد های رنگی (Color canarie)

رنگ طبیعی و اولیه قناری (همانند انواع وحشی آن) سبز بوده است. اولین رنگ بوجود آمده از قناری های سبز وحشی در قرن ۱۷ رنگ زرد می باشد که حتی امروزه نیز بسیاری از مردم قناری را با رنگ زردش می شناسند و این رنگ محبوبیت خاصی در نزد عوام دارد. بلافاصله بعد از آن با جفت کردن قناری های زرد و در اثر موتاسیون در سال ۱۶۶۷ قناری سفید نیز در آلمان تولید شد. قناری سفید آلمانی دارای ژن غالب سفیدی و نوع انگلیسی آن که از سال ۱۹۱۲ بوجود آمد دارای ژن مغلوب است. قناری قرمز- نارنجی از حدود سال ۱۹۲۰ و  با جفت کردن قناری با سهره سرخ بوجود آمده است. از سال ۱۹۵۰ رنگ کرم مات از امتزاج قناری نر قرمز-نارنجی با قناری ماده قرمز کم رنگ در کشور آلمان بوجود آمد. قناری مشکی نیز وجود دارد که کلیه شاهپر ها و پرهای دم او به رنگ قهوه ای تیره (متمایل به سیاه) بوده و فقط لبه های این پرها یک نوار باریک زرد متمایل به قهوه ای دارد. رنگ خاکستری تیره نیز از سال ۱۹۹۰ در کشور هلند بوجود آمده است. سایر رنگ های متفرقه نیز به تدریج بوجود آمده اند که از آن جمله میتوان از رنگ های سوخته و شتری و آهویی و لیمویی و پرتقالی و صورتی و زیتونی و آبی نام برد.

نژاد های با فرم بدنی خاص (type canaries)

لانکشایر(Lancashire) :

دارای جثه بزرگ بوده و طول آن به ۱۹ تا ۲۳ سانتی متر می رسد. ناحیه پشت سر آن صاف تر از نورویچی و یورکشایر است و دو نوع کاکل دار بدون کاکل دارد. تنها رنگ های خالص آن رنگ زرد و به ندرت سفید است. تصور می شود که برای اولین بار در ناحیه لانکشایر از نژاد هلندی بوجود آمده است و سر منشا سایر نژادهای درشت انگلیسی مثل یورکشایر می باشد.

یورکشایر (Yorkshire) :

جزء قناری های درشت می باشد و طو لش به ۱۷ الی ۱۹ سانتی متر می رسد برای اولین بار در سال ۱۸۷۰ از نژاد لانکشایر در انگلستان بلژیک و نروژ بوجود آمده است. سر آن گرد بوده و چشم ها در مرکز سر قرار داشته و پرهای بالای چشم حالت ابروی پهنی را ایجاد می کند. شانه های آن پهن و گرد است. از پشت سر تا انتهای دم در یک امتداد قرار می گیرد. پرهای آن کوتاه ابریشمی پر پشت و چسبیده به بدن است. این نژاد به خوبی جوجه هایش را پرورش می دهد و نیازی به قناری پرستار(حمال) ندارد ولی باید توجه داشت که به خاطر جثه درشتش باید قفس جفت گیری و لانه بزرگتری در اختیار او قرار داد. در تغذیه جوجه ها پرنده نر نسبت به پرنده ماده نقش مهمتری دارد و از اینرو می توان به پرنده ماده اجازه داد تا ۲الی۳ دوره تخمگذاری کند و مسئولیت ادامه پرورش جوجه ها را به جفت او واگذار کرد. اما باید در نظر داشت که به پرنده ماده ای که فقط یکسال دارد بیش از یک دوره اجازه تخمگذاری نداد.

نورویچی(Norwich) :

این نژاد متعلق به ناحیه نرویچ در شرق انگلستان بوده و جثه ای نسبتا درشت با طولی در حدود ۱۵تا۱۶ سانتی متر دارد ناحیه شانه ها سینه و پشت این پرنده گرد است و نوک آن کوتاه مستحکم مخروطی و دم او باریک و کوتاه می باشد. معمولا این پرنده با زاویه ۴۵ درجه نسبت به چوب زیر پایش می نشیند. پرهای بدن بلند بوده و اکثرا اطراف مخرج را میگیرد بدین جهت باید در زمان جفت گیری کوتاه شود. اصولا والدین خوبی نیستند و تخمهای آنها را زیر قناری دیگری(قناری رسمی )می گذارند جهت جفت گیری قفس آنهن باید حدود ۸۰تا۹۰ سانتی متر طول داشته باشد تا نتیجه بهتری به دست آید.

کاکلی(crest) :

از سال ۱۷۵۰ در انگلستان وجود داشته و بر روی سر او پرهایی به فرم چتری وجود دارد. البته نرویچ کاکل دار نیز وجود دارد که فرقش با این نژاد در اندازه و طول بدن است به طوری که نژاد کاکلی طول بدنش بلندتر از ۱۶ سانتی متر ولی نورویچ کوتاه تر از۱۶ سانتی متر است.

فری پاریسی(Parisian fril) :

این نژاد درشت ترین نوع قناری در حال حاضر می باشد که طولش به ۱۹الی۲۴ سانتی متر میرسد و در فرانسه بوجود آمده است ولی متاسقانه زمان و چگونگی ظهور این نژاد به درستی مشخص نیست اما به نظر می رسد که از قرن ۱۷ در پاریس وجود داشته است پرها به صورتجدای از بدن و به حالت سیخ شده می باشد و پاها با زاویه باز و تقریبا مستقیم قرار دارتد به علت جفت گیری های مداوم خویشاوندی عوارض نا بینائی در یک یا هر دو چشم و گاهی حالت ةب مروارید و به ندرت فلجی های مادر زادی در بین آنها دیده می شود. جهت پرورش جوجه ها به دو پرنده نر و ماده نیاز است و یا در غیر اینصورت از قناری پرستار(حمال) استفاده می شود. باید طول قفس آنها حداقل یک متر و ارتفاعش ۶۰سانتی متر باشد.

فری شمال هلند(Northern dutch frill) :

این نژاد در شمال فرانسه و هلند پا به عرصه وجود نهاده است. پرها با فاصله از بدن قرار می گیرند و جثه پرنده را بزرگتر نشان می دهند. دم او بلند و مستقیم می باشد و طول بدنش حدود ۱۷ تا ۱۸ سانتی متر است. حرکات او خیلی آهسته و با تعمق است. تفاوت آن با نژاد فری پاریسی در این است که نژاد اخیر دارای پرهای فری در ناحیه شکم می باشد ولی نژاد فری هلندی در ناحیه شکم پرهایی صاف دارد. پرهای ناحیه سر و گردن نیز صاف می باشند. بر خلاف سایر نژادهای فری قناری های این نژاد والدین خوبی هستند و جوجه هایشان را به خوبی پرورش می دهند. از این رو برای کسب مهارت افراد کم تجربه مناسب می باشند.

فری جنوب هلند(Southern dutch frill) :

برخی از صاحب نظران بر این عقیده اند که این نژاد از قناری فری پاریسی و قناری بلژیکی در حدود صد سال پیش بوجود آمده است. به هنگام ایستادن بر روی چوب پاها و پشت بدن به طور عمودی قرار گرفته و دم پرنده در امتداد پشت او بوده و به چوب زیر پایش می چسبد و سر و گردنش به طور افقی به طرف جلو قرار می گیرد و بدن به شکل عدد هفت لاتین (7) در می آید. به همین دلیل کوچکتر از نژاد فری شمال هلند به نظر می رسد ولی طول آن حدود ۱۶ الی ۱۷ سانتی متر است. گردن پرنده باریک و بلند و سر او کوچک و بیضی شکل است. این پرنده ها والدین خوبی نیستند و بهتر است بهتر است از قناری پرستار برای خوابیدن بر روی تخم ها و پرورش جوجه ها استفاده کرد.

فری سوئیسی(Swiss fill) :

از نظر ظاهری شبیه نژاد فنسی اسکاتلندی می باشد ولی طرز ایستادن کمانی شکلش شبیه نژاد جنوب هلندی است. حالت ایستادنش به طور خمیده است و پاهایش را عمود نگه می دارد. طول این قناری ۱۶ الی ۱۷ سانتی متر می باشد. سر پرنده کوچک و بیضی و گردن او باریک است.

فری میلانی(Milanese frill) :

این نژاد درشت فری با طولی برابر ۱۸ سانتی متر یا بیشتر در کشور ایتالیا به وجود آمده است. این پرنده به طور عمودی روی چوب می ایستد و سر و گردن و پشت و دمش همگی در یک راستا قرار می گیرند. کلیه پرهای بدن آن حالت فری دارند.

فری پادوآیی(Paduan fril) :

این نژاد فری نیز ایتالیایی بوده و در ناحیه پادوآ بوجود آمده و دو نوع کاکل دار و بدون کاکل دارد. به درشتی فری میلانی می باشد و طولش حداقل ۱۸ سانتی متر است ولی عمودتر می ایستد. تولید جوجه و پرورش این نژاد دشوار است و امتزاج بین نر و ماده کاکل دار باعث رسیدن ژن کشنده ای به جوجه ها میشود که آنها را از بین می برد. کاکل او تقریبا گرد بوده و روی چشم ها و منقار را میپوشاند.

 جیبر ایتالیایی(Gibber italicus) :

نژاد فری کوچکی است که طول بدنش ۱۴ الی ۱۵ سانتی متر است و از نظر شکل کلی مشابه با نژاد فری جنوب هلند می باشد. این پرنده به هنگام ایستادن بر روی چوب شبیه عدد هفت لاتین (7 )میایستد و دم پشت او در یک امتداد و عمود بر چوب زیر پایش می باشد. پاهای این پرنده عریان و سرش کوچک و به طرف جلو است. پنجه های پای این قناری مانند عقاب بر روی چوب قرار می گیرد و از هم باز می ماند. پرورش این نژاد نسبتا مشکل بوده و والدین خوبی نیستند. به همین علت معمولا برای خوابیدن بر روی تخم ها و پرورش جوجه ها از قناری پرستار استفاده می کنند.

جیبوس(Giboso) :

از نظر ظاهری بسیار شبیه نژاد جیبر می باشد. منشا نژاد جی بوس کشور اسپانیا است. جثه نژاد جیبوس نسبت به جیبر بزرگ تر است و زاویه بین سر و گردن با کل بدن در نژاد جی بوس کوچکتر از جیبر است.قناری نژاد جی بوس با زاویه ای حدود ۶۰ درجه یعنی سر و گردن به طرف پایین روی چوب قرار میگیرد.

ملادو(Melado) :

علاوه بر نژاد جی بوس اخیرا نژاد جدیدی به نام ملادو به علاقه مندان قناری معرفی شده که از نظر شکل ظاهری مشابه با نژاد جیبوس می باشد. ولی از آن بزرگتر بوده و طول کل بدن آن به حدود ۲۱ سانتی متر می رسد. بطوریکه طول دم و شکم و پشت آن حدود ۱۵ سانتی متر و سر و گردنش حدود ۶ سانتی متر است.

هوسوی ژاپنی(Japanese hoso) :

از حدود ۵۰ سال قبل در ژاپن معرفی شده است و از امتزاج نژاد بژیکی با فنسی اسکاتلندی بوجود آمده است. تقریبا در رده قناری های نژاد بلژیکی و مونیخی قرار دارد و بطور قائم می ایستد ولی اندازه بدن او کوچک و طولش در حدود ۱۱ الی ۱۲ سانتی متر است. فرم کلی بدن بسیار لاغر و کشیده و گردن او دارای خمیدگی جزئی می باشد که حالت نیم هلالی ایجاد می کند. سر او گرد نوکش کوتاه و مخروطی و دمش باریک بلند و در انتها دو شاخه است.

بلژیکی(Belgian) :

بیش از ۲۰۰ سال است که این نژاد وجود دارد. از مشخصات اختصاصی آن حالت قوزکردگی دائمی پرنده است که حتی به هنگام بالا گرفتن سر نیز مشاهده می شود. طول او بین ۱۵ تا ۱۷ ساتی متر است. کلا یک قناری قلمی و باریک است که امتداد دم و پشت او بر هم عمود می باشند. سینه او نه خیلی گود و فرورفته و خیلی برآمده و گرد است. سر تا حدی صاف و شبیه مار می باشد.

مونیخی(Munich) :

از سال ۱۸۷۰ در آلمان وجود داشته و دارای پرهای فری بوده است. در زمان جنگ جهانی دوم به فرانسه برده شد و نژاد فری پاریسی و نژاد بلژیکی از آن مشتق شده اند. این نژاد از نظر جثه جزو قناری های درشت می باشد و حداقل طولش ۱۶ سانتی متر است. سر او کوچک و گردن شانه و دور سینه اش باریک می باشد. بال های او طویل و چسبیده به بدن است پاها و دم او نیز باریک و بلند می باشد و دمش را همواره عمود نگه می دارد.

برنی(Bernese) :

حدود ۸۰ سال قبل این نژاد در شهر برن کشور سوئیس از قناری رولر مشتق شده است. از لحاظ جثه و شکل ظاهری بسیار شبیه نژاد یورکشایر می باشد ولی تفاوت او در ناحیه گردنش است که به مراتب از نژاد یورکشایر نازکتر است و سرش نیز به گردی او نمی باشد. در ضمن نژاد برنی برخلاف یورکشایر بالهایش را به طور کامل به هم نمی چسباند.

رازا اسپانولا(Raza espanola) :

منشا آن کشور اسپانیا است و از سال ۱۹۴۸ وجود داشته ولی در سال ۱۹۵۶ به جامعه بین المللی معرفی شد. جثه او کوچک بوده و طولش به ۱۱ سانتی متر می رسد. استخوان بندی پنجه پای این نژاد بسیار ظریف و کوچک بوده و به همین جهت برای علامتگذاری آنها باید از حلقه پای کوچک (با قطری در حدود ۷/۲ میلی متر) استفاده کرد.

لیزارد(Lizard) :

در واقع از نظر شکل ظاهری مشایه با قناری های رنگی معمولی است ولی وجه تمایز آن رنگ آمیزی پر و بالش است که مانند فلس های روی هم خوابیده می باشد. در واقع به علت تیره بودن وسط پرها و روشن بودن حاشیه هریک از آنها مانند فلس به نظر می رسند. منشا اولیه به وجود آمدن او به درستی معلوم نیست ولی تصور می شود که برای اولین بار در انگلیس پرورش یافته و از سال ۱۹۴۵ انجمن پرورش دهندگان این نژاد در انگلستان تاسیس شده است. این نژاد مستعد ابتلاء به بیماری اسهال میباشند و از این رو باید در مصرف سبزیجات و میوه های تازه حد اعتدال را در نظر گرفت و جهت جلوگیری از کمبود های احتمالی از مولتی ویتامین استفاده کرد.

اسکات فنسی(Scotch fancy) :

این نژاد مربوط به ناحی گلاسکو کشور اسکاتلند بوده و بیش از ۱۵۰ سال است که شناسایی شده است. از نظر شکل کلی شبیه نژاد بلژیکی می باشد ولی تفاوتش در این است که به جای ایجاد دو محور عمودی بین دم با بدن در این نژاد سه قسمت سر و پشت بدن و دم همانند یک کمان در امتداد هم قرار می گیرند و طول بدن به حدود ۱۸-۱۷ سانتی متر می رسد. سر پرنده کوچک و صاف و دارای پرها و نوک کوتاه می باشد. به علت جفت گیری های خویشاوندی زیاد ناراحتی های روده ای و ضعف عمومی در این نژاد رایج است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بوردر فنسی(Border fancy) :

علت این نامگذاری بدین جهت است که این نژاد برای اولین بار در ناحیه مرزی بین انگلستان و اسکاتلند پرورش یافته است. از نظر ظاهری مشابه با قناری های رنگی بوده و طول آن حدود ۱۴ سانتی متر است.

فایف فنسی(Fife fancy) :

شبیه نژاد بوردر فنسی است و از سال ۱۹۵۷ بوجود آمده است ولی از نظر جثه کوچکتر بوده و طولش به ۱۱ سانتی متر می رسد.

کولومبوس فنسی(Columbus fancy) :

برای اولین بار در آمریکا از نژاد بوردر فنسی در سال ۱۹۲۴ بوجود آمده و دارای کاکل می باشد.

فنسی ایرلندی(Irish Fancy) :

ازنظر ظاهری شباهت زیادی به نژاد رولر دارد و خواننده بسیار توانایی است و فرم سر آن کمی گردتر و بالهایش به بدن چسبیده تر است. دارای رنگ های مختلف نیز می باشد.

نژادهای مخلوط

پس از تکثیر و پرورش قناری ها از نظر آواز و رنگ و فرم بدن پرورش نژاد های مخلوط مد نظر قرار گرفت. در صورت جفت شدن پرنده ای از خانواده فینچ با قناری آن را امتزاج دو نوع مختلف می نامند. در شرایط طبیعی انواع مختلف پرنده تقریبا هرگز با هم جفت نمی شوند. نحوه زندگی و رفتار آنان متفاوت بوده و علاوه بر آن از هم نوعان به میزان کافی موجود می باشد. برعکس در شرایط قفس امتزاج دو نوع مختلف به خاطر کمی امکانات کار نادری نیست. در صورتی که قناری ماده ای را همراه با فینچ سبز یا سحره در منزل داشته و دسترسی به نر هم نژاد نداشته باشید آنها جفت گیری کرده و بچه دار خواهند شد. در این صورت نژادی مخلوط از قناری و فینچ های وحشی بوجود خواهد آمد. اما اغلب نوزادان نطفه نداشته و قادر به تکثیر مجدد نیستند. از جمله پرندگانی که با قناری خویشاوندی نزدیک دارند سرینوس یاسسک میباشد. نرهای چنین دورگه هایی دارای نطفه هستند. این امر به خویشاوندی نزدیک دو پرنده مرتبط می شود. اغلب فناری را برای تصحیح آواز و رنگ با سحره (Carduelis) جفت می کنند. قناری را می توان با سحره سبز (cardeulis cholris ) با فلامه (Acanthis flammea) با کانابینا ( Acathis canna bina) با اریترینوس آفریقایی (Carpodactus erythrinus) و انواع آمریکایی فینچ جفت نمود. اما جفت کردن و عادت دادن چنین پرنده هایی زمان و حوصله بیشتری نسبت به دو قناری لازم دارد. پرندگان وحشی ترسو و خجالتی بوده و به سختی به شرایط زندگی در پاسیو یا قفس کوچک خو می گیرند. خوراک آنان بایستی مخصوص بوده و روی هم رفته نگهداریشان مشکل تر است. اغلب نر پرندگان وحشی خشن تر از قناری های نر بوده و ماده را آزار می دهند. با وجود این ترکیب نر پرنده وحشی با ماده قناری بهتر از عکس آن است. ماده پرندگان وحشی سخت گیر و مشکل بوده و اغلب آنچه برای لانه به آنها عرضه میشود برایشان مناسب نمی باشد. تعداد پرندگان وحشی نزدیک به قناری نسبتا زیاد است. نوع موزامبیک      (Serinus mozambicus) شباهت زیادی به قناری داشته و در آفریقای جنوبی به عنوان پرنده خانگی نگهداری می شود.

...

[ 91/08/19 ] [ 5:39 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

تجربیات شخصی و نکات مهم در نگهداری قناری

تجربیات شخصی و نکات مهم در نگهداری قناری 


1- قناری جفت برای اینکه سر حال بمانند و تولید خوبی داشته باشند باید آبتنی کنند . زمان مناسب هم وقتیست که قناری جوجه ها را بزرگ کرده و آماده میشود دوباره لانه را بازسازی کند برای تخم گذاری مجدد .


2- قناری تولک هفته ای یک بار آبتنی نیاز دارد .


3- دمای اتاق نگهداری قناریها میبایست بین 22 تا 27 درجه سانتی گراد باشد .


4- اسفناج برای تقویت نطفه قناری بسیار مفید است .


5- به هیچ وجه از وسایل قرمز رنگ در قفس قناری استفاده نکنید چون اعصاب پرنده را به هم میریزد .


6-برای بهترجفت شدن وان حمام راهنگام جفت زدن درقفس قراردهید.


7-پنبه دانه راحتمابشورید و درآفتاب قراردهید ودرزیرپنبه ها توتون سیگاربریزید برای جلوگیری ازشپشک زدن توتون رادرداخل نی زیرپای قناری هم میتوانید قراردهید.

[ 91/08/19 ] [ 5:22 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

چندنکته

1- خوراندن انار به قناریها « به شرط اینکه رسیده و شیرین باشد » برای جلوگیری از آبله بسیار مفید است . توجه داشته باشید که با این روش خوراک قناریها بسیار زیاد میشود .


2- برای ضد عفونی کردن دستگاه گوارش قناری ها مقداری پوست انار در جا آبی قرار دهید .


3- عرق کاسنی به نسبت یک به سه با آب و یا حتی برگ کاسنی برای قناریها بسیار مفید میباشد . به نظر من ماهی یک بار کفایت میکند .


4- عرق نعناع به نسبت یک به سه با آب حتی برای قناریهای جوجه دار هم بسیار نافع می باشد .


5- 90% بیماریهای قناری از آب آشامیدنیست . بنابر این باید هر روز جا آبی شسته شده و آب تازه در آن ریخته شود .[ 91/08/19 ] [ 5:16 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

راه دیگری برای تشخیص نر یا مادگی

برای تشخیص قناری نر از ماده اونها را مطابق شکل زیر در دست بگیرید 
اگه دم قناری به سمت بالا متمایل شد ماده و اگر به سمت پایین قرار گرفت نر هست .


[ 91/08/19 ] [ 4:54 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

برطرف کردن مشکل آهکی شدن پای قناری

برطرف کردن مشکل آهکی شدن پای قناری 

مقداری نفت در یک ظرف ریخته و پای قناری را به مدت سه ثانیه در آن قرار بدهید و پس از  بیرون آوردن خشک کنید . این عمل را سه بار تکرار نمایید . بعد از خشک کردن در مرحله آخر با روغن زیتون چرب نمایید .  نتیجه خوبی خواهید گرفت .

[ 91/08/19 ] [ 4:51 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]


برای جفت کردن وتکثیر ، قناری نر و ماده باید آماده باشند که از حالت های زیر مشخص میشود.


قناری نر: خواندن محکم و پرحرارت – جست و خیز زیاد – بر روی تیرک تند بال زدن – براقی چشم – چسبیدن به قفس و خواندن محکم و بیرون زدن مقعد .قناری ماده: جیکهای ممتد ـ بر روی تیرک تند بال زدن ـ اگه کف قفس روزنامه هست پاره کردن و لول کردن روزنامه و بلاخره برآمده شدن مقعد. [ 91/08/19 ] [ 3:38 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

تولید مثل قناری


تولید مثل ( روش اول )

سعی کنین که قناریهای روشن رو با هم جفت کنین. البته رنگهای تیره هم خواهان خاص خودشو داره. اما اونی که مهمه اینه که سعی کنین جوجه های تک رنگ به وجود بیارین. پس رنگهای تیره رو با رنگهای روشن قاطی نکنین.در حال حاضر رنگهای سرخ ،پرتقالی، طلایی و سفید طرفداران بیشتری داره . پس اگه کسی امکان انتخاب داره و هنوز قناری نخریده می تونه در مورد انتخاب رنگ دقت کنه و در صورتی که مایل باشه از این رنگها خریداری کنه.

اما در مورد زمان جفت کردن قناریها باید عرض کنم که تا زمانی که کاملا قناریها آماده نشدن اونها رو جفت نکنین.پیش می یاد که ماده آماده هست اما نر کاملا آماده نیست . در اون صورت احتمال نطفه نگرفتن تخمها زیاده . و ماده ممکنه از روی مستی تخم بذاره در حالیکه جفت گیری کامل صورت نگرفته.

در صورتیکه نر آماده باشه اما ماده آماده نباشه در این صورت نری که کنار ماده باشه و ماده آماده نباشه خراب می شه و از مستی می یفته. اونوقته که در فصل جفت گیری از اون نر هیچ منفعتی به دست نمی یارید.

وقتی دیدین که نر محکم می خونه و مستی نشون می ده قفس ماده رو نزدیک قفس نر گذاشته و بذارین صدای همدیگه رو بشنون اما همدیگه رو نبینن.

بعد از مدتی که گذشت و این شدت مستی نر وماده شدیدتر شد اونها رو روبروی هم بذارین که همدیگه رو ببینن.

این رو بدونین که قناری هم احساس داره. پس امکان اینکه نر و ماده از جفتی که شما براش انتخاب کردین خوشش نیاد . در این صورت با هم جفت نمی رن. پس بذارین مدتی کنار هم باشن و همدیگه رو ببینن. اگه باز مستی کردن و نسبت به هم واکنش نشون دادن اونوقته که می تونین اونها رو کنار هم بندازین.

معمولا در این زمان قناری ماده رو به قفس نر راهنمایی می کنن . اما به نظر می رسه که اگه نر رو وارد قفس ماده کنین بهتره . مدتی که طول می کشه تا اولین تخم گذاشته بشه بستگی به شدت آمادگی نر و ماده داره.

اونچه که مهمه اینه که از همون اول چال نذارین. این خیلی مهمه. چون اگه زود چال رو بذارین ماده می ره می خوابه و اگه خیلی آماده باشه از روی مستی تخم می ذاره واونوقت نطفه نمی گیره. علاوه بر اینکه از ابتدا که شروع به ساختن لونه می کنه تا زمان تخم گذاری چند بار چال رو می سازه و خراب می کنه . اونوقت موقعی که تخم می ذاره مشاهده می کنین که می ره تخمشو کنار چال می ذاره یا حتی می ره جای دیگه از قفس خارج چال می ذاره. این بدین خاطره که قناری موقعی که زمان تخم گذاریش نزدیک می شه شروع به درست کردن لونه می کنه. پس باید بدونین که قناری کی جفت رفته تا زمان تخمینی تخم گذاشتنش رو حدس بزنین. سه روز قبل از اینکه تخم بذاره چال رو براش بذارین تا بره و لونه خودش رو بسازه. ماده زمانی که می خواد تخم بذاره پشتش ورم می کنه و حالت اون عوض می شه سنگین حرکت می کنه و فضله اون آبکی می شه. در این زمان دادن مقداری برگ کاهو برای راحت گذاشتن تخم مفیده. وقتی اولین تخم رو گذاشت اون رو بردارین و جاش چیزی مثه تخم بذارین. (این کار رو به آرامی و بدون ایجاد وحشت انجام دهید) و همین طور تا آخرین تخم همین کار رو بکنین .وقتی تخم آخر رو گذاشت همه تخمها رو یه جا بذارین زیر پای قناری تا اینکه جوجه ها با هم در بیان.

جوجه قناری در روزهای اول خیلی سریع رشد می کنه واسه همین هم جوجه هایی که با فاصله دو یا سه روز از تخم در می یاد امکان داره زیر پای جوجه های قبلی له شن و ازتغذیه شدن کمتری هم برخودارن. چون جوجه های بزرگتر اجازه نمی دن ماده به جوجه های کوچکتر غذا بده .پس در اومدن با هم خیلی مهمه.

به ندرت تخمهای چهارم به بعد نطفه داره. پس اگه قناری شما بیشتر از 4 تخم می ذاره احتمال در اومدن بیش از 4 جوجه بعیده. اگه بتونین این ریسک رو بپذیرین واسه اینکه ماده بتونه خوب تخمها رو نگه داره و بگردونه بیشتر از 4 تخم زیر پاش نذارین . یعنی تخمهای چهارم به بعد رو کنار بذارین.

وقتی ماده رو تخم خوابیده و نر در قفس ماده هست امکان داره به تخم خوری عادت کنن. پس هرازگاهی مقدار کمی غذای تخم مرغی برای اونها بذارین که تخمهای خودشون رو نخورن.

معمولا ماده های جوان در نگه داری جوجه ناشی هستن. پس اگه می خوان تا حدودی از ماده خودتون خیالتون راحت باشه ماده ای بخرین که یه فصل جوجه کشی رو طی کرده باشه .

اما برعکس اون نر باید جوان باشه. چون نر باید دارای نطفه باشه. معمولا قناریهای دارای سن بالا نطفه ضعیف دارن. مخصوصا که تغذیه خوبی هم نداشته باشه.

پس نر جوان و ماده با تجربه خریداری کنین. ماده جوان رو می تونین از ماده کارکرده به خوبی تشخیص بدین. ماده ای که قبلا تخم گذاشته از پشت اون کاملا معلومه. وبرآمده است اما ماده ای که تا به حال تخم نذاشته پس اون خشکه . یعنی حالت برآمدگی چندانی نداره.

اما نکته ای رو قبلا گفته بودم که اگه کسی صبر کنه و جوجه هاشو بعد عید بگیره خیلی بهتره. من بر نظر خودم پافشاری می کنم. اما این بدین معنا نیست که اگه قناریاتون آماده هستن اونها رو جفت نکنین . چون در این صورت از مستی می یفتن. و می رن تو پرریزی. اما اگه بتونین طوری قناریاتون رو نگه داری کنین که نزدیکای عید آماده جفت شن این خیلی بهتره.

اینطور که نرها رو در یه قفس و ماده ها رو هم در یه قفس دیگه نگه دارین. و نذارین که چراغ توی اتاق تا دیروقت روشن باشه. اگه قناریهای با رنگ روشن دارین سعی کنین در جایی که نور شدید نداره نگه داری کنین.و از دادن دانه هایی که باعث مستی می شه پرهیز کنین.

+ نوشته شده در  دوشنبه هفدهم اردیبهشت 1386ساعت 18:4  توسط سامان  |

عوارض ناشی از کمبود ويتامين ها ومواد معدنی بر روی قدرت جوجه درآوری
عمده مواد غذايی که موجب اختلالات جوجه کشی درقناری ها می شوند عبارتند از مواد معدنی و ويتامين ها . بسته به نوع کمبود و انفرادی يا چند موردی بودن اين کمبودها ممکن است عوارض متفاوت باشد .
کمبود ويتامين A (رتینول):
موجب کوری - نقرس - تلفات جنينی در روزهای اول و دوم رشد جنين بخاطر نارسايی سيستم گردش خون و کاهش ميزان خروج جوجه ها از تخم می شود . معمولا علت کمبود اين ويتامين ناشی از عدم استفاده از سبزيجات و مصرف غذای کهنه می باشد .
کمبود ويتامين D (کلسیفرول):
موجب نرمی استخوان و کج شدن استخوان های بلند ( مثل ساق پا ) , کاهش ضخامت پوسته تخم و مرگ جنين در اواخر دوران جوجه کشی شود . معمولا به علت عدم دسترسی پرنده به نور آفتاب بروز می کند .
کمبود ويتامین  E (توکوفرول):
موجب عدم باروری تخمها , ضعف جوجه خارج شده از تخم , مرگ در روزهای اوليه پس از خروج از تخم همراه با خيز زير پوستی و آتروفی عضلانی می شود . در اثر مصرف دان ها يا مواد چرب اکسيد شده بروز می کند .
کمبود ويتامين  B1 (تیامین):
موجب بدنيا آمدن جوجه های ضعيف و دارای لرزش می شود که ظرف چند روز پس از خروج از تخم تلف می شوند .
کمبود ويتامين B2 (ریبو فلاوین):
موجب فلجی و جمع شدگی پنجه پا از مرحله دوم رشد جنينی به بعد می شود .
کمبود نياسين ( اسيد نيکوتينيک ) :
موجب کاهش ميزان جوجه درآوری می شود. معمولا به علت استفاده از منابع پروتئينی نامرغوب و کمبود اسيد آمينه تريپتو فان بروز ميکند .
کمبود ويتامين B6 (پیریدوکسین):
به سبب نقش مهمش در رشد اوليه جنين , موجب افزايش مرگ و مير جنين می شود . جيره های غذذايی حاوی پروتئين زياد بطور ثانويه موجب کمبود اين ويتامين می شود . کمبود همزمان اين ويتامين و ماده معدنی منگنز موجب بزرگ شدن مفصل خرگوشی ( مفصل بالای ساق پای پرنده ) شده و منجر به دررفتگی پا به يک طرف گردد .
کمبود اسيد فوليک ( فولاسين ) :
موجب مرگ و مير جوجه در دوره اوليه رشد در اثر کم خونی و گاهی مرگ و مير درهنگام خروج جوجه از تخم می شود . معمولا براثر مصرف طولانی مدت آنتی بيوتيک بروز می کند . زيرا آنتی بيوتيک موجب از بين رفتن باکتری های روده ای که مسئول ساختن اين ويتامين هستند , می شود .
کمبود ويتامين B12 (کوبالامین):
موجب کم خونی و مرگ در دوران اوليه و گاهی ادم و تحليل رفتن رشد عضلانی در مرحله دوم رشد جنينی می شود .
کمبود اسيد پنتوتنيک :
موجب بروز پرهای غيرعادی همراه با خونريزی زير پوست در مرحله سوم رشد جنينی می گردد .
کمبود بيوتين :
موجب مرگ و مير در مرحله اول و سوم رشد جنينی همراه با تغيير شکل منقار به صورت منقار طوطی و کوتاه شدن طول استخوان ها  می شود
کلسيم(ca) و فسفر(p):
ميزان هر يک از اين دوماده به تنهايی و نسبت بين آنها تاثيرزيادی برضخامت پوسته تخم و رشد استخوان بندی جنين دارد . کمبود آنها و يا عدم تعادل بين آن دو موجب کاهش قدرت جوجه در خروج از تخم می شود . جوجه های مبتلا دارای رانهای ضخيم و بال های کوتاه همراه با خيز زير پوست گردن و نرمی استخوان می باشد .
منيزیم (mg):
اين ماده معدنی در تنظيم رشد استخوانی نقش داشته و کمبود آن موجب بيماری پروزيس , کوتاه شدن طول بال خيز زير پوستی و منقار طوطی شکل می شود .

+ نوشته شده در  جمعه هفتم اردیبهشت 1386ساعت 15:13  توسط سامان 

 

جورکردن جفت های مناسب برای جوجه کشی

دونکته اساسی راکه مورد قبول وتصدیق همه است یادآورمی شویم :

۱- دوقناری که دارای عیب مشترک هستندنباید باهم جفت گردند . مثلا هر دو دارای سربدقواره وزشت باشند .

۲ -دوزرد سیریا دو زرد کم رنگ یا دوابلق یا دوهمرنگی که از هرلحاظ رنگهای آنها مشابه هم میباشد نباید باهم جفت شوند .

دو قناری زردرنگ به نظرمی آیدکه باید جوجه های خوشرنگ و خوبی بدهند ولی تجربه نشان داده است که اگر در  نسل اول بعضی از جوجه های آنها دارای رنگ قابل ملاحظه ای باشند در عوض از لحاظ شرایط دیگر دارای مزایای خوبی نخواهند بود .

اگر کسی بخواهد جوجه قناری زرد خوش رنگ و باشرایط خوب بدست آورد باید یک قناری زرد کم رنگ را بایک قناری زرد پررنگ جفت نماید .اگر چه لانه پر از جوجه های زرد پررنگ نخواهد شد ولی هرچه زرد پررنگ یا زرد کم رنگ است ازنوع بهتر و دارای آواز و شرایط عالی و پر خوب خواهد بود .

برای اینکه نتیجه جفت گیری مطابق میل شما باشد از سابقه و شچره قناری باخبر باشید. مثلا اگر منظور شما از جفت کردن دو قناری زرد کم رنگ و زرد پررنگ داشتن جوجه زرد یکدست باشد و شچره قناری نشان بدهد که درمیان پدران و مادران گذشته قناری ابلق یا سبز وجود داشته ممکن است به جای جوجه زرد در لانه جوجه ابلق یا سبز دیده شود .

یک جفت خوب عبارت است از یک ماده قناری زرد کم رنگ با یک قناری نر ابلق یا زرد سیر . رنگ سبز تیره پدر اغلب در جوجه ها به رنگ قهوه ای تیره تبدیل میشود .از نقطه نظر علمی رنگ مسلط بیشتر رنگ زرد است نه رنگ سبز . علایم ولکه های رنگی طرف نر درجوجه ها درتشکیل رنگ تاثیری ندارند مگر این که اجداد طرف ماده درهمان علایم ولکه ها سهم مشترکی داشته باشند .

خلاصه اینکه جفت گیری صحیح عبارتست از جفت نمودن دو رنگ متباین ومخالف بایکدیگر .

ازنقطه نظر درشتی قناری هم باید هردو یا اقلا یکی دارای جثه قابل ملاحظه باشد و هیچ وقت نباید از دوقناری کوچک انتظار جوجه درشتی را داشت و اگر هم چنین اتفاقی بیفتد در نسلهای بعد اندازه جوجه به اجداد خود برخواهد گشت .

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اردیبهشت 1386ساعت 19:15  توسط سامان 

عمده علل مرگ جنين قناری در مرحله پايانی رشد

۱- نوسان حرارتی و يا بلند شدن مکرر قناری ماده از روی تخم ( نامناسب وغير يکنواخت خوابيدن پرنده برروی تخم ها ) .

۲- رطوبت کم يا خيلی زياد اتاق نگهداری پرنده ها .

۳- ضعف وفقر تغذيه والدين .

۴- بيماری های مختلف ميکروبی .

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اردیبهشت 1386ساعت 19:15  توسط سامان

 

عمده علل مرگ جنين قناری  در مرحله خروج از تخم

در اين مرحله جوجه قناری کامل شده وحتی پوسته تخم را نوک زده ولی توانايی خروج از آنرا نداشته وتلف شده است که می تواند به علل زير باشد :

۱- عدم رطوبت کافی اتاق نگهداری قناری ها .

۲- عدم آبتنی پرنده ماده در روز آخر خوابيدن بر روی تخم ها .

۳- عفونت باکتريايی .

۴- ضخامت نامناسب پوسته تخم و کلفت بودن آن .

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اردیبهشت 1386ساعت 19:14  توسط 

علل عدم موفقيت در جوجه كشي قناري ها

الف - عدم آماده سازي قناري هاي نر وماده براي جفت گيري وامتناع آنها از جفت گيري .

ب – جفت گيري موفق قناري هاي نر وماده ولي عدم تشكيل نطفه در تخم ها .

ج – جفت گيري موفق قناريهاي نروماده همراه با تشكيل نطفه در تخم ها ولي مرگ جنين در داخل تخم ويا ظرف چند روز پس از خروج از آن .

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اردیبهشت 1386ساعت 19:14  توسط سامان

 


 

عوامل موثر در آماده سازي قناريها براي جفت گيري

1- وجود بيماريهاي مزمن در بين پرندههاي نر وماده .

2- عدم تغذيه صحيح در دوران تو لك وپس از آن .

3- مصرف آنتي بيوتيكها وموادشيميايي مضر .

4- عدم رعايت محدوديت جوجه كشي در فصل جفت گيري يا به عبارتي جوجه كشيدن بيش از توان قناري ها در فصل قبل .

5- وجود سموم قارچي ناشي از كپك زدگي در دان .

6- رعايت نكردن برنامه صحيحي روشنايي با افزايش تدريچي مدت طول روشنايي در طي 24 ساعت .

7- كهولت سن يا عدم بلوغ جنسي پرنده .

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اردیبهشت 1386ساعت 19:13  توسط سامان 

تکثیر و تولید مثل (روش دوم )

زمان جفت گیری اواخر زمستان و فصل بهار است.

ناحیه مخرج قناری نر آماده جفت گیری دارای برآمدگی بوده و از سطح شکم بالاتر است. با بال های نیمه آویزان مدام به این سو و آن سو می پرد و هنگام آواز خواندن پا می کوبد. به عنوان یک اصل کلی قناری نر آماده باید قرص بخواند و ریزه خوانی نکند.

قناری ماده نیز هنگامی که آماده جفت گیری می شود فعالیتش زیاد شده بی قراری کرده و مرتب در قفس پرواز می کند و با صدای لرزان آواز جفت یابی می خواند. وقتی بر روی چوب می نشیند بالهایش نیمه آویخته شده و دمش را بالا گرفته به طرف جلو خم می شود. برخی از قناری های ماده پرهای سینه خود و یا تکه هایی از روزنامه های کف قفس را می کنند و در گوشه ای جمع می کنند.

روش معمولی

پرنده نر و ماده را جدا از هم به نحوی که قادر به دیدن و شنیدن صدای یکدیگر باشند قرار دهید و خوب تغذیه شوند. سپس قفس ها را رفته رفته به هم نزدیک تر کنید در صورتی که هیچگونه حالت تدافعی یا ترس و خجالت بین آنها مشاهده ننمودید آنگاه زمان یکی کردن فرا رسیده است.

نکته : مراقب باشید هر دو جفت از سلامت کافی برخوردار باشند و مطمئن شوید که یکی از آنها نر و دیگری ماده است.

نکته : در جفتی که خود یکدیگر را انتخاب کرده باشند تعداد و نحوه پرورش جوجه ها به بهترین صورت ممکن انجام می گیرد.

نکته : قناری هایی که به نزاع و زد و خورد شدید می پردازند باید هرچه زود تر جدا شوند.

نکته : برای دوران جفت گیری از غذاهای تقویتی (تخم مرغ و نان سوخاری و شیر خشک بچه و عسل و شکر و دانه های متفاوت) استفاده کنید.

یک نر و چندین ماده

روش دیگر نکثیر نگهداری سه یا چهار قناری ماده همراه با یک نر در یک قفس بزرگ یا پاسیو است.

یک نر به طور مجزا برای چندین ماده

در این روش که خصوصا توسط اشخاص با تجربه انجام می شود چندین ماده به طور انفرادی در قفس های کوچکی نگهداری می شوند. به محض آنکه ماده تمامی تخم هایش را بگذارد نر گرفته شده  و پیش ماده آماده بعدی رها می شود.

نکته : پرورش دهنده زمانی اقدام به قرار دادن نری نزدیک ماده می نماید که ماده آماده تخم گذاری بوده و لانه ای را حاضر و آماده کرده باشد.

لانه سازی

لانه تخم را  بایستی۶- ۷ روز پس از کنار هم قرار دادن قناری در نیمه فوقانی قفس قرار داد.  قناری ماده درست قبل از تخمگذاری لانه اش را می سازد. جهت پوشاندن داخل لانه می توان تکه های پنبه پشم و یا پارچه کهنه که به صورت رشته رشته در آمده اند استفاده کرد.                  

تخم گذاری

قبل از شروع تخم گذاری در زیر دم و نزدیک مخرج قناری ماده یک برآمدگی بوجود می آید و پرنده ژولیده و پف آلود به نظر می رسد و به سختی نفس می کشد. او هر روز یا یک روز در میان تخم گذاشته تا در نهایت بین ۲ الئ ۶ تخم به رنگ آبی روشن با لکه های کوچک قهوه ای جمع شود. ۱۳یا ۱۴ روز پس از خوابیدن قناری ماده بر روی تخم ها جوجه ها سر از تخم بیرون می آورند.

نکته : معمولا تخم آخر کمی پر رنگ تر است.

نکته : اگر تا یک هفته پس از آمیزش موفقیت آمیز پرنده هیچ گونه تخمی مشاهده نشد به پرنده ماده دیگری احتیاج دارید.

نکته : برخی از ماده ها به خصوص آنها که جوان هستند و برای اولین بار تخم می گذارند ناگهان تخم ها را ترک کرده و از ادامه خوابیدن بر روی آنها خودداری می کنند.

نکته : در صورتی که قناری نر ضمن خوابیدن قناری ماده بر روی تخم ها نزدش باشد او را با خوراک داخل چلیکدان خود تغذیه می کند.

نکته:با شروع زمان خوابیدن پرنده بر روی تخم ها از حمام کردن او صرف نظر کنید و غذای تقویتی دوران جفتگیری را قطع کنید.

نکته : ۱۲ روز بعد از شروع خوابیدن پرنده بر روی تخم ها مجددا ظرف حمام را در دسترس پرنده قرار دهید.

به دنیا آمدن جوجه ها

آنها در ابتدا بدون پر و کور بوده و تا ۱۶ روز کاملا به مادر خود وابسته اند. از روز دوم بعد از تولد می توان دادن غذای نرم را شروع کرد. از حدود روز ششم به بعد پرنده ماده از روی جوجه ها برخاسته و بر روی چوب استراحت می کند. از حدود سن ۱۸ الی ۲۱ روزگی پر و بال جوجه ها شروع بع در آمدن می کند. در این زمان جوجه ها لانه را ترک می کنند.

نکته : هرگز در به دنیا آمدن جوجه ها از تخم به آنها کمک نکنید.

نکته : تا سن ۶ هفتگی باید غذای نرم در اختیار جوجه بگذارید.

نکته : ممکن است پرنده ماده جهت گذاشتن تخم های جدید شروع به ساختن لانه جدبدی بکند. اگر تصمیم دارید مجددا جوجه بگیرید جوجه ها را قبل از به دنیا آمدن جوجه های جدید از والدینشان جدا کنید.

نکته : به پرنده ماده اجازه دهید تا در طی هر فصل جفتگیری ۲ تا ۳ دوره تخم گذاری کرده و جوجه به دنیا آورد.

نوشته شده توسط کیوان محمدی در 2:8 |  لینک ثابت   • نظر بدهید

جمعه پانزدهم اردیبهشت 1391

بیماریها ( تشخیص - درمان - پیشگیری )

بیماری ها

بيماري آسم:
علائم: اين بيماري تمامي علايم بيماري سرماخوردگي را دارد به اضافه تنفس سخت با دهان باز .گاهي نيز تنفس پرنده همراه با صدا مي باشد.درمان: دو قطره يد خوراكي را در ۲۸ گرم آب نوشيدني حل كرده و روزي سه مرتبه از آن به پرنده داده شود. جاي پرنده بايد گرم باشد. ميتوان كمي بخار اكاليپتوس نيز در محل اتاق پرنده استفاده نمود اما اين بخار نبايد زياد باشد زيرا موجب خفگي پرنده خواهد شد. اين درمان بايد تا بهبودي كامل پرنده ادامه يابد . با افزايش آثار بهبودي بايد درمان نيز با فاصله انجام شود. تغذيه پرنده نيز بايد مقوي باشد.مخلوط شير با نان همراه با دو يا سه قطره روغن ماهي بسيار مفيد است. استفاده از سبزي تازه هم خوب است.

عفونت استرپتوکوکی ( streptococcus infections )

عامل آن باکتری استرپتوکوکوس می باشد و در همه جا حتی گرد و غبار موجود در هوا نيز وجود دارد و معمولا در مواقعی که عفونتهای ويروسی و يا ساير بيماری ها پرنده را ضعيف کند بعنوان يک ميکروب فرصت طلب موجب بيماری ميگردد . اکثرا در طول دوران جنينی و یا ده روز اول پس از خروج جوجه از تخم موجب تلفات می گردد. به ندرت نيز در پرندگان مسن تر ايجاد بيماری می کند  در بين پرندگان و پستانداران مشترک می باشد ولی به طور کلی در پرندگان اهميت کمتری دارد .
علائم بيماری متفاوت بوده و عوارض مختلفی ايجاد می کند . مثل آبسه های پوستی - زخمهای چرکی - آندوکارديت وجتاتيو بر روی دريچه های قلب - تورم مفاصل - لنگش و بالاخره آبسه کف پايی . گاهی ميکروب وارد خون شده و در طی يک يا دو روز موجب مرگ سريع همراه با عوارضی همچون افزايش تعداد تنفس در ساعات پايانی عمر پرنده - پف کردن - اسهال و بستن چشم ها می شود . در قناری ممکن است تلفات خيلی زياد باشد . بعضی وقت ها پرنده دچار عوارض عصبی و افزايش تحرک می شود و به نظر هيجان زده می آید , به طوری که خودش را به اطراف زده و در اثر جراحات بوجود آمده و يا ضربه و خونريزی داخلی تلف می گردد .


كنه قناري:
براي پي بردن به وجود كنه در قناري بايد هر چند وقت يكبار تمام بدن قناري را از نزديك بررسي كرد. كنه پرنده هاي ضعيف را مورد حمله قرار ميدهد. اين جانور بسيار ريز است و با آزمايشهاي سطحي نميتوان به وجود آن پي برد. در صورتي كه كنه خود را در زير بالهاي قناري پنهان كرده باشد با دست زدن به بدن پرنده ، قناري ناراحت شده و عكس العمل شديدي از خود نشان ميدهد.
كنه قناري فقط شبها در موقع تاريكي قناري را راحت ميگذارد و از بدن آن دور مي شود. براي پي بردن به وجود آن در قناري ، بايد شب هنگام يك پارچه سفيد بسيار تميز را روي قفس قناري بكشيد و صبح خيلي زود قبل از طلوع آفتاب آنرا برداريد. زيرا كنه به محض روشن شدن هوا دوباره به بدن قناري حمله مي كند و شروع به مكيدن خون قناري مي نمايد. اگر اين پارچه سفيد را به دقت نگاه كنيد ميتوانيد كنه ها را كه به اندازه يك دهم ميلي متر هستند و به رنگ قرمز مي باشند را ببينيد.
درمان: براي از بين بردن كنه ها از روي پارچه بايد آن را در محلول قوي كلراكس Chlorax فرو ببريد و يا با يك اطوي بسيار داغ روي پارچه را اطو كنيد. براي از بين بردن كنه روي بدن قناري بايد از داروي مخصوص ضد كنه يا داروي د.د.ت استفاده نمايي.
داروي ضد كنه يا ضد شپشه بايد با دقت به تمام بدن و زير بالهاي قناري ماليده شود و پرنده را به يك قفس تمييز و ضد عفوني شده منتقل كرد و قفس آلوده را با آب بسيار داغ شتشو داده سپس با استفاده از داروي د.د.ت آنرا ضد عفوني كرد.
ضد عفوني كردن پرنده بايد صبح زود انجام شود تا در هنگام شب كه پرنده سر خود را بين بالها قرار ميدهد دچار مسموميتي نشود. ضد عفوني كردن قفس نيز بهتر است بعد از غروب آفتاب انجام شود تا اين حشرات موذي از مخفيگاه هاي خود بيرون آمده باشند.

ليستريوز( listeriosis )

اين بيماری دراثر باکتريی بنام ليستريامونوسيتوژنز بوجود آمده و در بسياری از انواع پرندگان و پستانداران ايجاد عوارض می کند . ولی در بين پرندگان , قناری نسبت به اين بيماری حساس تر است . انسان نيز نسبت به اين باکتری حساس بوده و گاهی دچار مننژيت می شود . معمولا باکتری از راه دهان وارد بدن شده و بيماريزا می گردد . خوشبختانه نسبت به انواع ضدعفونی کننده های رايج حساس می باشد و به سرعت از بين می رود . اين بيماری در شکل حاد موجب تلف شدن پرنده ظرف مدت يک تا دو روز می شود . در مواقعی که دوره بيماری طولانی تر می شود , عوارض عصبی مانند لرزش و پيچش گردن و فلجی نيز بروز می کند .

طاسي:
اين پيشامد را نميتوان جزء بيماريها برشمرد زيرا ريزش پرهاي قناري كه معمولا در اوايل زمستان پيش مي آيد در اثر سوء تغذيه و نرسيدن بعضي مواد معدني به پرنده بوجود

ميآيد.
درمان: ماليدن وازلين گليسيرين بر روي سر پرنده. اما بهترين دارو لوسيون پ.ث.ف مي باشد . اين دارو علاوه بر ضد عفوني داخلي پرنده براي سرعت رشد پرهاي قناري نيز بسيار مفيد است. از هويج رنده شده و سبزيجات تازه نيز بايد حداقل هفته اي دو بار به پرنده داده شود.

بيماری اريزيپلاس ( erysiplas )

اين بيماری در اثر باکتريی به نام اريزيپاوتريکس ايجاد می شود .خوک و بوقلمون حساس ترين حيوانات نسبت به اين باکتری می باشند ولی در قناری نيز اين بيماری مشاهده می شود . در انسان نيز گاهی اين باکتری در اثر ورود از راه زخم های پوستی موجب واکنشهای موضعی می شود . جوندگانی مثل موش يا حشرات گزنده نيز می توانند عامل بيماری را منتقل کنند . معمولا باکتری به طور آزاد در خاک مرطوب و يا آب های راکد کم عمق وجود داشته ئ تکثير پيدا می کند . در مجموع اين بيماری برای قناری خطر جدی ندارد و راه انتقال آن از طريق دهان است . معمولا علائم بيماری شامل بی اشتهايی - کز کردن - ضعف و اسهال سبز متمايل به زرد می باشد که خيلی سريع منتهی به مرگ می شود .

ورم زير شكم:
علت: اين بيماري در اثر مصرف غذاهاي تحريك كننده و يا خوردن غذاهاي فاسد و مانده توليد مي شود . در اين بيماري زير دل پرنده ورم مي كند و رنگ پوست موضع ورم كرده در موارد خفيف آن بي رنگ و در موارد سخت و شديد آن تيره مايل به سياهي است.
درمان: قرار دادن پرنده در قفس تميز و گرم و دور از صداهاي مزاحم . بايد به قناري تريد شير با نان كه مقداري كربنات دوبيسموت در آن ريخته شده باشد داده شود. اگر اين بيماري همراه با يبوست نيز باشدبايد اول يك قطره روغن زيتون به حلق پرنده چكانده شود. همين كه آثار بهبودي در پرنده مشاهده شد بايد يك شربت مقوي مانند شربت هيپوفسفيت به آب آشاميدني پرنده اضافه كرد. در اين موقع دادن تخم كلم خيس كرده كه دانه خشخاش روي آن پاشيده شده باشد براي قناري بيمار غذاي مناسبي است.

بيماری های مايکوپلاسمايی ( mycoplasmosis )

عامل آن مايکوپلاسما می باشد که از نظر طبقه بندی پست تر از باکتری ها قرار می گيرد و فاقد ديواره سلولی بوده ولی در روی برخی از محيط های کشت آزمايشگاهی رشد می کند . در مقابل ضدعفونی کننده ها ی مختلف و خشکی محيط بسيار حساس بوده و ظرف چند ساعت در محيط خارج از بدن موجود زنده از بين می رود . بدين خاطر برای انتقال اين بيماری نياز به تماس نزديک بين پرنده آلوده با پرنده حساس می باشد . این ميکروب از طريق تخم نيز منتقل شده و در بين آنها ايجاد مرگ و مير می کند . معمولا برای بيماريزا شدن نياز به عوامل مستعد کننده ای مثل ساير ويروس ها و باکتری ها دارد . علائم بيماری شامل مشکلات تنفسی - خرخر کردن - آبريزش از چشم و بينی تورم مزمن ملتحمه چشم و سينوس تحت چشمی و مفاصل می باشد .در جوجه ها نيز موجب افزايش مرگ و مير می گردد .

غش و بيهوشي:
اين حالت بيشتر براي پرندگاني به وجود مي آيد كه عادت به زندگي با انسانها را ندارند و اغلب در موقع تغيير قفس از ترس مبتلا به غش مي شوند. بعضي اوقات نيز در اثر يك ضربه ناگهاني و شديد و يا بر اثر تابش مستقيم نور شديد و يا آفتابزدگي پيش مي آيد. اين حالت بيشتر در موقع تولك و يا در روزهاي خروج از تولك اتفاق مي افتد. بنابراين بهتر است پس از دوران تولك براي تعويض و جابجايي قفس قناري دقت زيادي شود.
درمان: اگر حالت غش براي قناري اتفاق افتاد بايد به ملايمت آب سردي به روي سر و گردن قناري پاشيد و سپس اطراف قفس را پوشانيد و آنرا در جاي نسبتا گرمي قرار داد تا به تدريج قناري به حال عادي باز گردد. در بعضي موارد ممكن است غش موجب بروز آثاري چون فلج پا يا بال قناري گردد در اين موارد بايد فورا يك قطره الكل رقيق طبي در حلق قناري چكانيد كه اغلب نتيجه مطلوبي ميدهد. همواره بايد سعي كرد تا مانع بروز عواملي كه ميتواند موجب بروز غش در قناري شود را برطرف كرد زيرا تكرار غش در نوبتهاي بعدي بسيار خطرناك هستند.

زخم پا :
اين بيماري در اغلب موارد در پرندگان جوان به علت ساييده شدن كف پاي آنها كه داراي پوستي بسيار نازك است به چوبهاي نشيمن سفت و مدور بوجود مي آيد. بهتر است چوب نشيمن قناريهاي جوان داراي رويه اي مسطح بوده و از چوب نرم ساخته شود. در موارد بروز زخم پا بايد در وسط رويه چوب نشيمن شياري ايجاد كرد تا از تماس زخم پا با سطح چوب جلوگيري كرد. در صورت بي توجهي به اين بيماري ، زخم پاي پرنده به ميخچه تبديل شده و بتديرج اعصاب انگشتان پرنده از كار مي افتند .
زخم پا در اثر رعايت نكردن نظافت قفس قناري نيز بوجود مي آيد . كثافات موجود در قفس به كف پاي قناري چسبيده و با از بين بردن قشر خارجي پوست پاي پرنده موجب توليد زخم ميگردد. در بعضي مواقع نيز پشه ها باعث تورم و زخم پا و ساقهاي قناري مي شوند كه در چنين مواردي بايد شبها به دور قفس قناري پشه بند كشيد.
درمان: براي معالجه زخم پاي پرنده بايد محل زخم را با آب نيم گرم شست و يد بسيار رقيق به آن ماليد. درمان اين بيماري مانند درمان فلس پاي مي باشد.

 

بيماري درد چشم:
اين بيماري مسري مي باشد و بايد پرنده بيمار را از ساير پرندگان جدا كرد. چشم درد ميتواند به علت سرماخوردگي و يا تماس چشم پرنده با چوب نشيمن كثيف يا چيزهاي آلوده و يا به علت يك بي نظمي داخلي و وجود عفونت در خود چشم بوجود آمده باشد و نبايد نسبت به آن بي اعتنا بود.
علايم: جراحات پلك ها ، خارج شدن مايع و قي از چشمها ، پلك هاي بهم چسبيده.
علل بيماري: جريان هوا ، اتاق پر دود ، ميكروب
مداواي بيماري: استفاده از قطره هاي شستشو دهنده چشم مانند : آب بور ، محلول بابونه و پمادهاي آنتي بيوتيك
روش ديگر اينكه چشم پرنده را با استيد بوريكي كه براي چشم انسان تهيه كرده اند بشوييد سپس محلول ۱۰% آرژيرول به داخل چشم بريزيد اين محلول بايد تازه و مطمئن باشد . ميتوان به جاي آن نيز يك قطره روغن كرچك به چشم پرنده بريزيد كه جانشين خوبي براي آرژيرول مي باشد.
روش ديگر : ابتدا چشم قناري را با يك قطعه پنبه استريل آغشته به اسيد بوريك شست و شو داده سپس روغن پنسيلين مخصوص چشم را به چشم پرنده بماليد. اين كار چند روز بايد ادامه يابد.

عفونت روده:
علايم : پاشيده شدن فضله به بيرون در حاليكه به رنگ سبز مي باشد .
مداواي بيماري: گرما ي محيط نگهداري پرنده بيمار بين ۳۰ تا ۳۲درجه باشد. تاباندن نور مادون قرمز ، استفاده از چاي معمولي ، ذغال پرنده . در صورت وجود زخم هاي ويروسي ، استفاده از انتي بيوتيك ها يا سولفوناميد مؤثر است.اسهال:
علايم: فضله آبكي ، كثيف بودن اطراف مخرج ، كم اشتهايي و بي تفاوتي نسبت به محيط اطراف.
علل بيماري: ترس و هيجان ، جريانات متغيير هوا ، تغييرات شديد دما ، خوراك فاسد.
همچنين مصرف غذاهاي مانده و كثيف توسط پرنده مي باشد مانند دانه هاي كپك زده و مانده. آب كثيف و سبزيهاي ترشيده يا مرطوب.
 
چاقي:
علايم: سنگيني ، عدم علاقه به پرواز ، تنفس شديد ، وجود مشكلاتي در موقع تولك
علل چاقي: تغذيه غلط ، وجود بيش از اندازه دانه هاي پر چربي مانند تخم آفتاب گردان ، شاهدانه و دانه كتان در رژيم غذايي قناري
مداواي چاقي: تغذيه پرنده با خوراك هايي همچون ارزن ، ميوه و سبزي . پرواز دادن پرنده در محيطي همچون پاسيو يا اتاق به صورت روزانه
توجه : مبارزه با چاقي قناري توسط گرسنگي دادن با آن امري اشتباه است كه ميتواند مشكلات جدي اي را براي پرنده به همراه داشته باشد.

بيماريهاي پا :
علايم : ظاهر شدن لايه سخت بر روي پا و انگشتان ، وجود پينه در پاها و توجه بيشتر پرنده به ناحيه پاها
علل بيماري: رعايت نكردن بهداشت در محل نگهداري پرنده مخصوصا كثيف بودن ميله هاي نشيمن پرنده
مداوا: پينه ها را بايد با آب گرم و يا محلول بابونه با احتياط شتشو داد و سپس به ميزان كم پماد كامازول يا پني سيلين ماليده شود. كف قفس پرنده نيز بايد مخلوطي از ماسه و خاك قرار داده شود.

جذام پرنده:
علايم: تنگي نفس ، اسهال ، تب ، كم اشتهايي ، فلج ، گرفتگي عضلات ، تورم پلكها ، و در نهايت تلف شدن پرنده پس از چند روز
علل بيماري: اين بيماري ويروسي مي باشد و قابل انتقال از ساير حيوانات خانگي و وحشي
مداواي بيماري: دور كردن پرنده از ساير حيوانات

 

آبله قناري:
علايم: وجود نقطه هاي كوچك سفيد و زرد رنگ بر روي سر و سينه ، زير بالها و روي انگشتان پرنده. تنگ نفس شديد ، خارج شدن مايع لزج از بيني ، ظهور جوش هاي سفيد بر روي زبان و داخل منقار.
علل بيماري: اين بيماري ويروسي مي باشد و قابل انتقال از ساير حيوانات
مداواي بيماري: در اين مورد بهتر است از واكسن هاي پيشگيري براي جلوگيري از ابتلا پرنده استفاده شود . تمييز نگهداشتن محل نگهداري پرنده.


آبله

آبله

سالهاست كه آبله پرندگان شناخته شده است. در ابتدا آنرا يك بيماري منحصر از ساير بيماريها مي دانستند. ملاحظه شده در پرندگاني كه به صورت گروهي در يك مكان نگهداري مي شوند بيماري بروز مي كند. آبله پرندگان شبيه آبله ساير پستانداران و انسان است . مانند آنها زخم هايي ايجاد مي كند ولي به انسان و ساير پستانداران سرايت نمي كند. شدت بيماري بر حسب نوع ميزبان متفاوت است. بعضي از آنها در نوع به خصوصي خطرناكتر هستند و در بعضي ديگر حتي قادر به ايجاد بيماري نيستند و يا اگر پرنده اي به آن مبتلا شود در آن امنيت ايجاد مي كند. تحريك و توليد آنتي بادي بستگي به نوع ويروس دارد. پرندگاني كه به بيماري مبتلا مي شوند ، پس از بهبودي ، امنيت دائمي كسب مي كنند. بعضي از انواع ، حتي به حالت خفيف بيماري مبتلا مي شوند و امنيت بر ضد يك يا چند نوع آبله پيدا مي كنند. مثلا نوع كبوتري ، هم كبوتر و هم قناري را از ابتلاي به آبله حفظ مي كند. ويروس قناري كه بيماري شديد با تلفات زياد در قناري توليد مي كند ، در كبوتر و ساير پرندگان بيماري شديدي ايجاد نمي كند و در مقابل امنيت بسيار خوبي در كبوتر و ساير طيور به وجود مي آورد.
علائم كلينيكي بيماري:
آبله ابتدا پوست و اعضا زير پوست سر و حفره هاي مربوطه را آلوده مي كند. .ويروس در سلولهاي پوست ، رشد نموده و تكثير مي شود. سپس آنها را تخريب كرده ، مي تركاند و در نتيجه ، ترشح لنف را تحريك مي كند. زخم هاي پوست متورم مي شوند و حالت طاول به خود مي گيرند كه به اندازه هاي مختلف و جدا از هم قرار مي گيرند. طاولها پر از مايع و مملو از ويروس مي باشند. پس از تركيدن تاول ها پوست روي آنها زرد رنگ و نكروتيك مي گردد. اين زخم ها در اثر آلودگي ثانويه متورم و شكل زگيل به خود مي گيرند و گاهي نيز زخم ها در اثر آلودگي باكتريها باعث نكروز مي گردد.
ترشحات چشمها ، پلكها را بهم مي چسباند و پرنده نابينا مي شود. گاهي نيز هجوم خون شديد در چشم بوجود مي آيد. تورم پلك چشم يك حالت پف كرده به چشم ميدهد و ترشحات صاف از چشم جاري ميگردد.
پلك سوم به طرف وسط چشم كشيده مي شود . به طوري كه نصف آن بسته به نظر ميرسد. پرهاي اطراف سر غالبا آلوده و كثيف مي شوند. اشتها كم و گاهي به كلي قطع ميگردد. با اين حال اشتها در بعضي از پرندگان طبيعي مي ماند. ولي در عرض چند روز ممكن است تمامي جمعيت پرنده ها در يك مكان نگهداري آلوده شوند. چشم آنهايي كه از همه زودتر مبتلا مي شوند داراي ترشحات غليظ و چركي است.
همچنين زخم هايي در نزديك بيني و منقار و ساير نواحي نرم توليد مي شود كه در كبوتر و قناري مشابه آنها در روي پا و گاهي بال نيز ايجاد مي شود. پس از اينكه پوست روي زخم ها افتاد ، جاي آنها باقي مي ماند. گاهي اين زخمها در دهان ، حنجره و قسمت هاي مخاطي ديده مي شود كه سفيد رنگ و متورم است. گاهي لايه هايي از سلولهاي مرده به وجود آمده و حالت ديفتريك به خود ميگيرد. سپس با انباشتگي و بهم پيوستگي سلولها مخاط ورق ورق مي شود و كنده شده و مي افتد و زير آنها نسوج تازه و قرمز رنگ نمايان ميگردد.
موقعي كه زخم آبله در حنجره ايجاد مي شود ، نفس كشيدن پرنده مشكل ميگردد. اغلب نفس نفس مي زند. اين حالت همزمان با ورود ويروس در خون ايجاد مي شود ولي اگر شدت ويروس و يا مقدار آن زياد باشد پرنده تلف ميگردد. اكثرا شدت ويروس زياد نيست و در نتيجه مرگ كمتر اتفاق مي افتد. در حالات شديد آبله در قناري ، ويروس در داخل سلول رشد كرده و تكثير مي شود. در نتيجه در نسوج داخل و همچنين در پوست و مخاطات ، ترشحاتي كه گاهي صاف و زماني خوني است بوجود مي آيد. در ضمن تورم ريه هم ديده مي شود.
معالجه و پيشگيري:
به طور كلي داروي اختصاصي براي معالجه بيماريهاي ويروسي وجود ندارد. پيشگيري به شكل واكسيناسيون ، بهترين روش كنترل بيماري است. برداشت زخم هاي پوستي و شتشو با جوش شيرين 5 درصد وبرداشت زخم هاي ديفتريك از مخاطات و ماليدن گلسيرين يده در محل زخم ، شتشوي چشم با يك تا 2 درصد نمك ، ماليدن آنتي بيوتيك هاي قوي به داخل چشم ، همچنين استفاده از پماد اكسي تتراسيكلين و يا كلراتتراسيكلين چشمي ، به بهبودي چشم كمك مي كند كه تا يك هفته ممكن است طول بكشد. اگر هجوم خون شديد باشد ، شتشو با چايي پر رنگ با دماي 40 درجه كمك خواهد كرد. بهترين روش پيشگيري ، مايه كوبي در كشاله بال با واكسن استيل است.
آبله غالبا در كشورهاي مناطق گرمسيري و معتدل بروز كرده و در كشورهاي سردسير تنها در فصل تابستان شايع و عمدتا به وسيله حشرات منتقل ميگردد. البته پرندگان وحشي نيز در گسترش بيماري نقش دارند. گرچه انتقال بيماري اغلب مستقيم صورت ميگيرد ولي گاهي در اثر غذاي آلوده نيز امكان سرايت بيماري وجود دارد.بيماري كوكسيدين:

علايم بيماري: سستي ، كم اشتهايي ، اسهال
علل بيماري : اين بيماري ويروسي مي باشد. قدرت تكثير اين ويروس در تابستهاي گرم و مرطوب در محل نگهداري پرنده كه نظافت در آن رعايت نشود ، زياد است. وجود اين ويروس را با آزمايش فضله پرنده ميتوان دريافت.
مداواي بيماري: اضافه كردن سولفوناميد يا فوراسوليدون به آب آشاميدني پرنده بيمار.

گرفتگي مجراي تخم گذاري پرنده:
علايم: قناري ماده با پرهاي پف كرده بي تحرك مي ماند و معمولا پس از چند ساعت تلف خواهد شد.
علل : احتمالا پرنده قادر به دفع تخم آماده از مخرج نمي باشد. ماده هاي جوان اغلب دچار اين ناراحتي مي شوند. در بعضي مواقع نيز پوسته تخم تشكسل نشده و موجب اين عارضه مي شود.
مداواي بيماري: ماليدن يك قطره خوراكي مايع در داخل و اطراف مخرج و گرم نگهداشتن پرنده. ماساژ نرم و با احتياط اطراف مخرج.
توجه: هيچگاه نبايد پوسته تخم را به طرف داخل بدن پرنده فشار داد.

بيماري ميلبه:
علايم : خواب ناآرام ، تمييز كردن و جستجوي دائم پرها ، ضعيف شدن پرنده.
علل بيماري : وجود جانور كوچكي به نام ميلبه قرمز (شپشك) . اين بيماري قابل انتقال از ساير پرندگان به يكديگر است. ميلبه به دو صورت است : ميلبه قرمز كه تنها شب ها به پرنده حمله مي كند و ميلبه كيسه هوا كه ساكن در پرهاي پرنده مي باشد.
مداواي بيماري : محل نگهداري پرنده بايد توسط حشره كش هاي مخصوص اسپري شود. پرنده نيز به غير چشم و منقارش ميتواند در معرض مستقيم اسپري قرار گيرد.

 نرمي استخوان:
علايم : در اين بيماري بيشتر پاها ، انگشتان و بالهاي پرندگان جوان دچار نرمي و كجي ميگردد .
علل بيماري : كمبود ويتامين ها مخصوصا ويتامين D
مداواي بيماري : استفاده از ويتامينD ، ويگانتول (Vigantol ) يا تريگانتول (Trigantol) .
نرمي استخوان:
اين بيماري در جوجه قناري هايي ديده مي شود كه پدر و مادر آنها در اتاق هاي تاريك و بدون استفاده از اشعه مستقيم آفتاب و هواي تميز و آزاد نگهداري مي شوند.
علامت: علائم اين بيماري عبارت است از بي حسي و معيوبي پا يا بال جوجه كه بدون اراده و اختيار او به اين طرف و آن طرف كشيده مي شود. اين بيماري متاسفانه قابل درمان نمي باشد. پدر و مادر چنين جوجه اي را بايد فورا به قفس مخصوص پرواز بازگردانيد و قفس آنها را در معرض تابش اشعه آفتاب قرار داد و از حمام و ورزش بسيار استفاده كرد. با رعايت شرايط گفته شده و بهداشت قفس و تغذيه اين بيماري برطرف خواهد شد.

 تولكي:
علايم : در اين بيماري پرنده ، پر ريزانش را به طور طبيعي ظرف مدت چهار تا شش هفته انجام نداده و پر ريزان كاملي نيز ندارد. پرهاي پرنده بيمار ، شكننده و بدون جلا هستند.
علل بيماري: تغذيه غلط
مداواي بيماري : استفاده از داروي آويزانول (Avisanol ) يا ويتالينو _ كول (Vitalino – quell ) در آب آشاميدني. به جاي استفاده از آب لوله كشي نيز از آب مقطر استفاده شود. استفاده از مولتي ويتامين نيز در آب آشاميدني ميتواند نافع باشد.

 

عفونت استافيلوکوکی ( staphylococcus infection )

مهمترين گونه بيماريزای اين باکتری استافيلوکوکوس اورئوس می باشد. باکتری های موجود در اين خانواده درهمه جا از جمله گرد و غبار موجود در هوا پراکنده هستند . اکثر پرندگان سالم نيز در سطح پوست يا مخاط دستگاه تنفس يا گوارش يافت می شود و بعنوان يک باکتری عفونت زای فرصت طلب مطرح می باشد که در شرايط مستعد بيماريزا می گردد . جراهات پوستی و استرسهای طولانی از عمده ترين عللی است که باکتری را بيماری زا می کند . اين ميکروب نسبت به خشکی محيط مفاوم بوده و بدين ترتيب مدتها می تواند خارج از بدن موجود زنده بطور فعال باقی بماند . معمولا بيماری بطور انفرادی بروز کرده و بندرت همه گير می شود . بسته به شرايط مختلف علائم بيماری بسيار متفاوت می باشد يکی از بزرگترين مشکلاتی که اين ميکروب ايجاد می کند افزايش تلفات جوجه ها در هنگام خروج از تخم و يا چند روز بعد از آن می باشد که معمولا در اثر عدم پاکيزگی لانه ها و يا استفاده نا صحيح و بی رويه آنتی بيوتيکهای مختلف در قناری ماده ( بعنوان پيشگيری کننده از بيماری های مختلف ) رخ می دهد . در این حالت عدم جذب کيسه زرده و يا تورم ناحيه ناف ديده خواهد شد .حالت ديگر ناشی از ورود باکتری به خون می باشد که موجب خمودگی - بی اشتهايی - ژوليدگی پرها و پف کردن و در نهايت مرگ می شود .گاهی افتادن بند های انگشتان پا و يا ناخن آنها بعلت عفونت به اين باکتری می باشد . برخی مواقع عوارض عصبی از جمله لرز - برگشتن سر به طرف عقب و تشنج نيز قبل از مرگ ديده می شود . در حالاتی که عفونت از طريق خون و یا زخم پوستی به مفاصل برسد مومجب تورم و تجمع چرک فيبرينی در آنها شده و در مراحل پيش رفته موجب عفونت استخوان ها نيز می گردد . مواقعی که عوامل مستعد کننده و يا زخمهای پوستی حضور داشتته باشند اين باکتری موجب تورم جلد همراه با چرک می شود و در ناحيه کف پا ايجاد آبسه کرده و سبب پادرد و لنگش می گردد .

 

يبوست:
علايم : در اين بيماري پرنده با پرهاي پف كرده به گونه اي بي تفاوت در قفس مي نشيند و سعي در دفع فضله مي كند بدون آن كه نتيجه اي بگيرد. پرنده رفتاري شبيه به بيماري گرفتگي مجراي تخم گذاري از خود نشان مي دهد. از ديگر علائم ميتوان به كمي اشتها ، سستي و بيحالي و دفع فضولات با زحمت زياد همراه با تكان دادن خود و وجود رنگ سياه در فضولات پرنده و خشك بودن آن اشاره كرد.
علل بيماري: مصرف خوراك مانده و تغذيه از اشياء غير مجاز
مداواي بيماري : ماليدن روغن خوراكي مايع به مخرج پرنده . چكاندن يك قطره روغن كرچك يا روغن پارافين مايع در منقار پرنده . تغذيه پرنده با ميوه و سبزيجات .
غذاي پرنده بايد تريد شير خام با نان تست و مقدار زيادي كاهو باشد كه البته اين غذا نبايد بيشتر از دو ساعت در قفس پرنده باشد زيرا فاسد ميگردد. اضافه كردن مقدار بسيار كم سولفات دومنيزي به آب آشاميدني پرنده .

بيماری تورم عفونی پيش معده ( infections proventriculitis )

اين بيماری در اثر باکتری درشتی به نام مگا باکتر که به خانواده لاکتو باسيلاسه تعلق دارد بوجود می آيد و در قناری - فينچ - مرغ عشق و برخی طوطی های کوچک ديده شده است . بيشتر مواقع اين باکتری در طول دوران توليد مثل و پرورش جوجه ها مسئله ساز می شود ولی تقريبا هميشه با يک عامل مستعد کننده مثل تراکم زياد يا سوء تغذيه همراه است . تنها نشانه بيماری از دست دادن تدريجی و بسيار آهسته وزن بدن است بطوری که طی مدت دوازده تا هجده ماه پرنده را از پا در می آورد عامل بيماری از طريق فضولات در محيط پخش می شود و از راه خوراکی سايرپرنده ها را مبتلا می کند . در کالبد گشايی زخم يا تورم پيش معده در ناحيه اتصال آن با سنگدان قابل مشاهده است که می تواند همراه يا بدون خونريزی باشد .
 
بيماري لاغري و تحليل رفتن قناري:
در اين بيماري بيشتر جوجه هاي جوان بين سنين ۵ هفتگي تا ۱۲ هفتگي مبتلا مي شوند.
علايم: قناري بيمار به سرعت و در مدت ۲۴ تا ۳۶ ساعت قسمت عمئه گوشت بدن خود را از دست ميدهد. علايم ظاهري اين بيماري افسردگي و بيحالي پرنده ، چشماني بي فروغ و بي رنگي نوك و پاها نيز مي باشد . گاهي هم حالت لرزيدن در آن ديده مي شود. پرنده بيمار با حالتي متشنج خود را به طرف آب و غذا مي رساند كه اين حالات نشان ميدهد كه پرنده دچار دردهاي شديد دروني است و هر وقت از اين حالت رها شود به خواب عميقي فرو مي رود.
علت بيماري: هنوز كاملا مشخص نشده ولي بيشتر علت آنرا در اثر كثيف بودن مواد غذايي و نارسايي آن ميدانند.
مداوا: چنين پرنده اي را بايد فورا از پرندگان ديگر جدا نمود. ابتدا يك قطره روغن كرچك يا روغن زيتون به حلق پرنده چكانده شود و بعد تمام دانه هاي سفت و خشك از قفس او خارج شده و به جاي آن دانه هاي خيس كرده گذارده شود و بعد از آن تريد نان وشير درست كرده و نصف زرده تخم مرغ سفت پخته را در آب خوب مخلوط نموده و به روي آن چهار يا پنج قطره شربت خولان (خليان) (Gomme Arabique) و مقدار كمي دانه خشخاش بپاشيد و از داروهاي ضد عفوني مصرف داخلي مانند شربت Dianimol و يا ت.ث.پ ده قطره در آب آشاميدني پرنده بيمار بريزيد.
قفس پرنده بيمار نيز روزها بايد در معرض تابش اشعه آفتاب قرار گيرد و شبها هم دور و اطراف قفس كاملا پوشانيده شود. گرم بودن جاي اين پرنده از مراحل اوليه معالجه او مي باشد.
چنانچه بعد از ۴۸ ساعت آثار بهبودي در بيمار مشاهده شد ديگر احتياجي به استفاده از داروهاي ضد عفوني نيست ولي به جاي آن 5 قطره از مخلوطي كه گفته مي شود در آب او بريزيد: اسيد سولفوريك معطر (Aromatic Sulphuric Acid ) ، جنتيانا (Gentiana ) ، و كلمبو (Colombo) كه به ميزان مساوي از هر كدام مخلوط شده و سپس 5 قطره از آن در آب آشاميدني پرنده ريخته شود.

تنفس صدا دار:
اين بيماري به دو علت بوجود مي آيد: ۱- تغييرات شديد و ناگهاني دما ۲- تغذيه از دانه هاي كثيف و آلوده به گرد و فضولات خود يا قناري هاي ديگر.
علامت اين بيماري تنفس با صدا و با منقار نيمه باز است . در عين حال نفس بريده بريده مي باشد.
درمان: استفاده از شربتهاي سينه و داروهاي ضد سرفه و مخلوط كردن يك قاشق چايخوري الكل طبي رقيق با دو قطره گليسيرين در آب آشاميدني پرنده .
و يا حل كردن يك قرص قابل حل ۵۰ ميليگرمي ترامايسين در يك فنجان آب و ريختن آن در جاي آب پرنده است. اين محلول براي برونشيت ، سرما خوردگي و اسهال پرنده نيز مفيد است.


عفونت با باکتری ای کولای ( e.coli infection )

عامل اين بيماری اشرشياکولای است و بين بسياری از گونه های پرندگان مشترک بوده و باعث بيماری ميشود . برخی از انواع آن قدرت بيماريزايی شديدی دارند و ساير انواع آن در تحت شرايط خاص مانند همراه شدن با شاير بيماريهای ويروسی و باکتريايی و يا شرايط بد نگهداری همراه با استرس های زياد بيماريزا می گردند .
علائم بيماری بسته به حاد بودن و يا تحت حاد بودن بيماری متفاوت است . در صورتی که باکتری وارد خون شود , موجب کز کردن پرنده و مرگ سريع او می گردد ولی اگر باکتری در اندامهای مختلف جايگزين شود موجب عوارض متفاوتی می گردد . گاهی اوقات وارد دستگاه تنفس شده و عوارض تنفسی می دهد که معمولا ناشی از تهويه بد محل نگهداری پرنده و گرد و خاک زياد می باشد  اگر در مفاصل موضعی شود تورم مفصل و پادرد ايجاد می کند . در صورتی که وارد مجرای تخم شود موجب چسبندگی تخم و عفونت مجرا و نهايت مرگ می شود در دستگاه گوارش اسهال ايجاد می کند . در جوجه ها يا موجب تلفات قبل از خروج تخم می شود و يا جوجه به دنيا آمده ضعيف و کوچک بوده , دچار اسهال شده و بزودی تلف می گردد .

تولك بي موقع:
در اين حالت قناري خارج از فصل مربوط گرفتار تولك مي شود. و اين را نبايد بعنوان يك بيماري تلقي كرد بلكه بروز ان در اثر عدم رعايت بعضي از شرايط زندگي قناري و يا از آثار و عواقب ابتلا به يك مرض ديگر است.
علت : در سه مورد ميتواند تولك بي موقع بوجود آيد:
۱-بي نظمي و اختلال در وضع نگهداري. از جمله ميتوان به تغييرات شديد دماي محيط ، خاموش و روشن شدن چراغ اتاق قناري و يا تابش مستقيم نور بر روي قفس قناري در تمام طول شب و يا وجود سر و صداهاي ناهنجار اشاره كرد.
۲-وجود تغذيه نامناسب و فاقد مواد پروتئيني و نشاسته و مواد معدني در جيره غذايي پرنده.
3- و علت ديگر ابتلاي قناري به تولك بي موقع پس از ابتلاي آن به بيماري كنه .
درمان: در موارد ۱ و۲ با مناسب نمودن محيط و غني كردن جيره غذايي پرنده و استفاده از مواد مغذي پس از مدت كوتاهي پرنده درمان خواهد شد. ولي چنانچه تولك از عوارض حمله كنه به قناري باشد بايد توجه بيشتري به آن مبذول داشت زيرا قناري نيازمند تقويت و توجه بيشتري مي باشد.
در كنار دانه هاي معمولي نيز بايد روزانه از مخلوط : منداب+بلغور + دانه خشخاش و شاهدانه نيز استفاده كرد
استفاده از ظرف حمام براي قناري هر روز صبح. چنانچه قناري از استحمام خودداري نمود بايد بوسيله پاشيدن آب او را وادار به استحمام كرد.

 

سالمونلوز (salmonellosis)
اين بيماری در اثر تعداد زيادی از گونه های مختلف باکتری از جنس سالمونلا ايجاد می شود.اکثر گونه های اين باکتری بين حيوانات مختلف و حتی انسان مشترک می باشند و درجات مختلف بيماری را ايجاد می کنند . اين بيماری ممکن است از سه راه مختلف پرنده را مبتلا کند .
الف- آلودگی موجود در غذای مصرفی پرنده ( خصوصا تخم مرغ ) .
 ب- آلودگی غذای پرنده با مدفوع جوندگان و يا فضولات پرندگان مبتلا .
 ج- تماس مستقيم با پرنده تازه خريداری شده ای که يا درد وره کمون بيماری است و يا به صورت ناقل به ظاهر سالم ميکروب را از خود دفع می کند .
به ندرت نيز انتقال بيماری از طريق دست انسانهای مبتلا به سالمونلا و يا گزش انگل های خارجی مانند کک ها اتفاق افتاده است . در اين ارتباط نکته بهداشتی بسيار مهم اين است که برخی از انواع سالمونلا در پرنده ايجاد بيماری نکرده و از طريق مدفوع به محيط خارج وارد گشته و در صورتی که با مواد غذايی مورد مصرف انسان تمای پيدا کند موجب مسموميت های شديد غذايی تا حد مرگ می شود. علائم بيماری ناشی از اکثر سالمونلا های مختلف در انسان شامل عوارض گوارشی و مسموميت غذايی می باشد بجز گونه های خاص سالمونلا که در انسان ايجاد بيماری تب روده ( حصبه ) می کند . در قناری بسته به گونه سالمونلای عامل بيماری , سن پرنده مبتلا و شرايط نگه داری , علائم درمانگاهی می تواند متفاوت باشد . اکثرا در جوجه قناری ها موجب مرگ و مير در روزهای اول بعد از خروج از تخم ويا حتی درون تخم و گاهی به هنگام خروج از تخم می شود  معمولا هنگامی که قناری ماده به اين بيماری مبتلا می شود , اکثر جوجه هايش ردون تخم از بين می روند و کمتر از%۲۰ درصد آنها سالم به دنيا خواهند آمد . جوجه های مبتلا يی که از تخم خارج شده اند , کوچک و ضعيف بوده و اکثر آنها دچار اسهال می باشند .  در شکلهای ديگر بيماری که پرنده بعد از خروج از تخم مبتلا می شود ,  ممکن است عوارضی چون خمودگی - چرت زدن - اسهال - بی اشتها يی و پف کردن را از خود نشان دهد . همچنين چند ساعت قبل از مرگ دچار لرزش - تشنج  و غش شده و بالاخره تلف می شود . درمان بايد براساس کشت ميکروبی و آنتی بيوگرام انجام شود تا موثرترين داروی ممکن بکار رود .

سرماخوردگي:
علايم: پف كردن ، لرز ، عطسه ، نفسهاي تند و گاهي نيز يك قطعه سفيد و شفاف از بيني پرنده سرازير مي شود. اين بيماري در بعضي از قناريها با اسهال سفيد نيز همراه است. اين بيماري را نبايد با آسم اشتباه كرد.
درمان : استفاده از غذاهاي مقوي ، جلوگيري از كوران و تغييرات دما در محل نگهداري قناري بيمار.
يك قاشق مربا خوري از سولفات دومنيزي در نيم ليتر آب حل كرده و بجاي آب تا مدت ۲۴ ساعت به قناري بدهيد.
يك قاشق چايخوري روغن اكاليپتوس در يك فنجان آب جوش ريخته در جلوي سوراخ قفس نگهداريد بطوري كه پرنده از بخار متصاعد شده استنشاق نمايد ولي اين كار نبايد زياد باشد زيرا ممكن است موجب خفگي پرنده شود. پس از ۲۴ ساعت آب اشاميدني مسهل دار پرنده را برداريد و بجاي آن آب آشاميدني كه در آن يك قرص ۵۰ ميليگرمي ترامايسين حل شده ، بگذاريد.
غذاي سبزي و پرتقال شيرين بايد همه روزه به پرنده داده شود يعني روزي دو بار صبح و بعد از ظهر تعويض شود تا از پلاسيدگي و ترشيدگي آن جلوگيري شود.

 

تشنج عضلات قناري:
گاه قناري به تشنج عضلات پا و گاهي نيز به تشنج عضلات معده مبتلا مي شود.
علت : يك دليل آن به محبوس بودن زياد در قفس است كه البته زياد مهم نبوده و زود گذر مي باشد. علت ديگر ايستادن در روي چوب نشيمن مرطوب است .
درمان: در تشنج عضلات پا بايد پاي قناري را در آب نيم گرمي كه قدري به آن خردل اضافه شده است مالش داد و يكي دو قطره روغن زيتون نيز به دهان پرنده چكاند. در تشنج عضلات معده تنها راه علاج همان چكاندن چند قطره روغن زيتون به دهان قناري است.

پاستورلوز( pasteurellosis )

عامل ايجاد کننده آن باکتری پاستولامالتوسيدا می باشد . عامل بيماريزا می تواند از طريق دستگاه تنفسی جراحات جلدی وارد بدن شود و موجب بيماری گردد . اين بيماری از جمله بيماری هايی است که بين پرندگان مختلف مشترک بوده و اکثر پرندگان به آن مبتلا می گردند . معمولا انتقال بيماری از طريق پرنده های ناقل به ظاهر سالم ويا جوندگان خصوصا موش رخ می دهد علائم بيماری بسته به ميزان مقاومت پرنده و قدرت بيماريزايی ميکروب می تواند متفاوت باشد . در شکل فوق حاد بيماری ,  پرنده بطور ناگهانی تلف می شود و از زمان کسل شدن پرنده تا تلف شدن او بيش از چند ساعت نمی گذرد و در طی اين زمان پرنده چشمهايش را بسته - پف کرده و هيچ عکس العملی نسبت به محيط اطراف خود ندارد . حتی بعضی اوقات مرگ هنگام پرواز يا در حال غذا خوردن و در حاليکه پرنده به ظاهر سالم می باشد اتفاق می افتد . در اشکال خفيف تر بيماری عوارض تنفسی مثل ناله کردن خفيف و يا ريزش اشک و ترشحات از چشم وبينی مشاهده می شود . گاهی اسهال نيز وجود دارد .

 


پركندن :
علت: اصولا اين كار در اثر وجود شپشه در بدن قناري بوجود مي آيد . اگر در بازرسي بدني چنين چيزي در بدن پرنده يافت نشد مسلما قناري به خشكي پرها و عدم وجود چربي طبيعي لازم در آنها مبتلا شده است. كندن پر را نبايد با آراستن پرها اشتباه كرد. آراستن و نظافت پرها در روز بيش از چند با اتفاق نمي افتد در حالي كه كندن پر در تمام مدت روز ادامه دارد.درمان: براي درمان آن بايد روغن گندم را به روي بيسكويت تخم مرغي كوبيده ، ريخته و همه روزه آن را به قناري داد. همچنين به غذاي او مغز گندم خشك را هم اضافه نماييد و يكي دو هفته اين برنامه غذايي را ادامه دهيد تا كندن پرها متوقف شود. پرنده را نيز نبايد در محيط خشك نگهداشت.


قطع آواز:
گاهي قناري در كمال سلامت آواز خود را قطع مي كند. اگر اين اتفاق در ماه هاي تابستان رخ دهد به اين علت است كه قناري در حال تولك بوده و انرژي خود را صرف رفع اين نقيصه مي كند. در اين مواقع چنانچه به قناري غذاهاي مقوي داده شود خواند آواز در حالت تولك نيز ادامه خواهد داشت.در حين دادن غذاي مقوي بايد سبزي و مخصوصا برگ قاصدك را فراموش نكرد. گاه گاهي هم قدري عسل به آب آشاميدني قناري اضافه كرد. تخم بزرك هم روزي چند دانه به غذاي روزانه او اضافه كرد. بايد دقت كرد كه آب آشاميدني پرنده تمييز و تازه باشد.اگر آواز قناري در غير از موقع تولك قطع شود حتما به خاطر وجود عيبي مي باشد . در چنين مواقعي بايد مدفوع پرنده را بررسي كرد تا مطمئن شد كه به بيماري خاصي مبتلا نباشد. از نزديك به صداي تنفس او گوش داد تا اگر مبتلا به بيماري ريوي مي باشد متوجه شويم. بدن او را نيز كاملا بررسي كنيد. اگر در تمامي بررسيها هيچ نقص و ايرادي مشاهده نشد ادامه دستورات گفته شده حتما به ادامه آواز قناري كمك خواهد كرد.
بي اشتهايي:
بي اشتهايي مطلب مهمي نيست و اصولا به خاطر تغيير دانه و غذاي روزانه قناري چنين اتفاقي رخ مي دهد و پس از چند روزي نيز برطرف خواهد شد. در اين مدت بهتر است براي چند روز به قناري دانه آواز داده شود.


 

پاهاي فلس دار :
علت : اين بيماري به دليل عدم رعايت نظافت قفس قناري و غذاي او مي باشد . و در اثر آن انگلهاي ذره بيني در مفصل انگشتان پرنده جمع شده و توده مي گردند
.
درمان : پاها و ساقهاي
فلس دار را به مدت ۵ دقيقه در آب نيم گرم نگاه داريد تا خوب خيس خورده سپس با ملايمت مالش داده و شست و شو دهيد. پس از آن با پارچه مرطوب آن را خوب خشك نماييد و روي نقاط فلس دار وازلين يا روغن مخصوص اين كار را بماليد. اين كار بايد تا رسيدن به نتيجه ادامه يابد.
اگر در حين شست و شوي پاي قناري به وجود زخم يا نقطه قرمز
شده برخورديد بايد پس از شست و شو بر روي آن قدري روغن پبسيلين بماليد.

غده يا ورم جلدي :
ورم زير جلدي در قناري به علت مسدود شدن يكي از روزنه هاي ترشحات طبيعي بدن اتفاق مي افتد. اين روزنه ها كه كارشان بيرون دادن بعضي از ترشحات طبيعي و داخلي بدن پرنده است گاهي بسته شده و ترشحات راهي به بيرون نخواهند يافت در نتيجه در زير پوست پرنده جمع شده و بتدريج تراكم اين ماده زياد شده و تشكيل توموري را در بدن قناري ميدهد
.
درمان
: همين كه تومور كاملا رشد كرده و بزرگ شد و پوست روي آن كشيده و نازك گرديد موقع آن رسيده كه آنرا از زير پوست درآورند. پوست نازك شده را با يك تيغ تيز و استريل شده بشكافيد و ماده پنيري شكل داخل آن را بيرون بياوريد . سپس به سر يك چوب خلال دندان پنبه استريلي بپيچيد و زخم ايجاد شده را با آب استريل با دقت بشوييد. بعد از آن پرنده را در قفس و مكاني راحت و بي سر و صدا قرار دهيد و اطراف قفس را با پارچه اي بپوشانيد تا از جست و خيز و فعاليتهاي اضافي پرنده جلوگيري شود.

[ 91/08/19 ] [ 3:14 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

تولید سهره قناری


برای تولید سهره قناری موارد ذیل را میتوان انجام داد  :

۱-سهره نر با سن ۴سال و حتی بیشتر که رام بوده و آرام میباشد تهیه فرمایید۰
۲-سهره نر را  بصورت تنها در محلی که پرنده دیگری را نبیند نگهداری نمایید۰
۳- مقدار کم غذای تخم مرغی برای سهره در نظر بگیرید و حداقل درهفته سه روز این غذا را در اختیار سهره قرار دهید . تغدیه اصلی سهره با شاهدانه باشد و مقدار کم هفت تخم نیز دردسترس او قرار دهید ۰

 ۴- سهره مذکور میباید مست شود و بصورت مرتب آواز خوانی نماید . آواز خوانی باید به نحوی باشد که زمانیکه قفس سهره را دست خود دارید پرنده بازهم آواز بخواند. بقول معروف پرنده پرو شود۰ظرف مخصوص آبتنی بصورت یک روز درمیان در دسترس سهره قرار داده شود ۰

۵- یک قناری ماده که از لحاظ جثه درشت نباشد را انتخاب نمایید .قناری ماده چنانچه از نژاد مخلوط قناری رنگی - حمال - با قناری فری باشد مناسب تر خواهد بود .
۶-قفس قناری ماده را برای مدتی در میان قفس دو قناری نر مست که قرص میخوانند قرار دهید بنحوی قفس را بپوشانید که قناری ماده . نرها را نبیند۰

۷- داخل قفس ماده یک لانه مناسب قرار دهید. ظرف مخصوص آبتنی بصورت یک روز درمیان در دسترس قناری  قرار داده شود ۰

۸- قناری ماده زمانیکه کاملا آماده شد و تمایل به جفت گیری و لانه سازی را نشان داد به محلی که قفس سهره قرار دارد ببرید و قفس او را درکنار قفس سهره قرار دهید۰

۸- چنانچه سهره مناسب بوده ومست باشد مانند قناری نر می تواند با آواز خوانی ماده را بسمت خود جذب نماید۰

۹- بعد از حدود ۳ روز - به تشخیص شما هم بستگی دارد - سهره را بداخل قفس قناری ماده وارد کنید ۰

۱۰- توصیه میکنم برای اینکه یک سهره مناسب داشته باشید همواره در بین قناری های ماده که بصورت مجزا از نرها نگهداری میکنید جوجه سهره پرورش دهید که طی دوران رشد خود بتواند براحتی با قناری ها خو بگیرد و قناریهای ماده نیز به سهره عادت کنند۰

۱۱ - کار بسیار دشواری در پیش دارید صبور باشید

[ 91/08/19 ] [ 3:11 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

نژاهای مختلف قناری

1- نژادهای آواز خوان ( SONG CANARIES )

  - نژاد رولر هارتس آلمانی  (HARZ ROLLER )

 - نژاد آبزن بلژیکی (WATER SLAGER)

 - نژاد تیم برادو اسپانیایی ( SPANISH TIMBRADO)

 - نژاد آواز خوان امریکائی ( AMERICAN SINGER)

 - نژاد آواز خوان روسی یا مسکوی (RUSSIAN SINGER)

 - نژاد آواز خوان ایرانی یا موقوم (PERSIAN SINGER)

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اردیبهشت 1386ساعت 17:48  توسط سامان 

 

2- نژادهای رنگی (COLOR CANARIES  )

 - رنگهای کاروتنی

  - قرمز(RED FACTOR)

  - موزائیک

  - موزائیک قرمز

  - برنزی و ...

 - رنکهای ملا نینی

  - زرد

  - طلائی

  - اوپال

  - ایزابل و ...

 - رنگهای آلبینیسم

  - سفید خالص

  - سفید قهوه ای پاستل

  - سفید توپاس و...

+ نوشته شده در  چهارشنبه پنجم اردیبهشت 1386ساعت 17:48  توسط سامان 

3- نژادها با فرم بدنی خاص ( TYPE CANARIES )

 - نژاد لانکشایر(LANC SHIRE)

 - نژاد یورکشایر(YORK SHIRE)

 - نژاد نورویچ( NORWICH)

 - نژاد کا کلی کرستد (CREST)

 - نژاد کاکلی گلستر(GLOSTER)

 - نژاد فری پاریسی  ترمپت (PARISIN FRILL)

 - نژاد فری پاریسی مرینگر (MERINGER)

 - نژاد فری شمال هلند (NORTHERN DUTCH FRILL)

 - نژاد فری جنوب هلند ( SOUTH DUTCH FRILL)

 - نژاد فری سوئیسی ( SWISS FRILL)

 - نژاد فری میلانی ( MILANESE FRILL )

 - نژاد فری پادوآئی ( PADUAN FRILL )

 - نژاد فری ماکیژ ژاپنی (MAKIGH )

 - نژاد جیبر ایتالیائی ( GIBBER ITALICUS )

 - نژاد جیبوسو اسپانیائی ( GIBOSO ESPANOL )

 - نژاد ملادو تینرفنو ( MELADO TINERFENO )

 - نژاد هوسو ژاپنی ( JAPANES HOSO )

 - نژاد بوسو بلژیکی (  BELGIAN BOSSU )

 - نژاد مونیخی ( MUNICH CANARIES )

 - نژاد برنی ( BERNESE CANARIES )

 - نژاد رازا اسپانولا ( RAZA ESPANOLA )

 - نژاد لیزارد ( LIZARD CANARIES )

 - نژاد اسکات فنسی ( SCOTCH FANCY )

 - نژاد بوردر فنسی ( BORDER FANCY )

 - نژاد فایف فنسی  ( FIFE FANCY )

 - نژاد کولومبوس فنسی ( COLUMBUS FANCY )

 - نژاد فنسی ایرلندی ( IRISH FANCY )

 - نژاد فنسی لندنی ( LONDON FANCY )

 - نژاد رسمی ایرانی (PERSIAN CANARIES

 

[ 91/08/19 ] [ 3:9 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

نژاد های آواز خوان

نژاد های آواز خوان (song canaries)

رولر(Harz roller) (Harzer Ederlroller ) :

قدیمی ترین و مشهورترین نژاد آوازه خوان است که ابتدا در تایرول بوجود آمد و سپس از آنجا به کوه های هارز برده شد و از قرن ۱۹ تا به حال در کشور آلمان تکامل یافته است. از آنجایی که این نژاد همواره بر اساس نوع خواندن به گزینی شده است امروزه توانایی خواندن نغمه های مختلف را دارد و بیشتر به رنگ های سبز و زرد دیده دیده میشود.چهار نوع آواز اصلی برای این نژاد شناخته شده است که عبارتند از : Hollow roli و Bass (صدای بم) و Flute (صدای زیر نی لبک مانند) و Hollow bell (صدای زنگ تو خالی). برخی از انواع قناری های رولر توانایی ایجاد صدای غل غل کردن آب و همچنین ایجاد صداهایی مانند جریان آب را نیز دارند. باید توجه داشت که این نژاد همواره با دهانی بسته آواز میخواند.

 واتر اسلگر (Water slager) (Water warbler) :

جزو قناریهای آوازه خوان طبقه بندی میشود. از نظر اهمیت در مرحله بعد از رولر قرار گرفته و در بلژیک پرورش داده میشود. از نظر شکل کلی بدن شبیه قناری رولر می باشد ولی کمی درشت تر از آن است. تفاوت اصلی بین این دو نژاد در طرز خواندنشان است که در نژاد واتر اسلگر با صدای هق هق یا بغض همراه میباشد و به نظر بلند و گوشخراش می آید. همانطور که گفته شد قناری رولر تنها ۴ نوع آواز اصلی دارد ولی قناری واتر اسلگر ۱۷ نوع آواز دارد که البته همه آنها در یک پرنده جمع نمی شود. این نژاد بر خلاف قناری رولر برای خواندن برخی آوازها دهانش را باز نگه می دارد. تنها رنگ موجود در این نژاد زرد روشن است و رنگ دیگری ندارد.

تیم برادو اسپانیایی(Spanish timbrado) :

این نژاد نیز جز قناریهای آواز خوان است و همانطور که از نامش بر می آید به کشور اسپانیا تعلق دارد. ظاهر آن شبیه قناری وحشی است و طولش به ۱۳ سانتی متر می رسد و فرم کلی بدن و سر او خیلی گرد و دوست داشتنی می باشد. آواز های متعدد می خواند که با سایر نژاد های آواز خوان قناری تفاوت دارد و صدایش مانند زنگ است.

آمریکایی(American) :

نژاد تازه ای به نام آمریکایی نیز وجود دارد که هنوز در ابتدای راه اصلاح نژاد است ولی دارای پر وبال رنگی بوده و صدایش نیز شبیه قناری رولر است.

قناري آواز خوان(موقوم):

آواز خواندن قناري نر امري طبيعي است كه بوسيله آن با افراد اجتماع خود ارتباط برقرار مي كند و اين شايعه كه آواز خواندن قناري در هنگام ناراحتي و افسرد گي پرنده با آواز خواندن در زمانهاي ديگر متفاوت است نادرست ميباشد زيرا پرنده افسرده آواز نمي خواند و هيچگاه آواز غمگين و حزن آلود سر نميدهد ولي نوع آواز خواندن پرنده تحت تاثير صداي محيط اطراف و همچنين آموزش مي تواند تغيير يابد ,يعني صداهاي مختلف محيط در فراگيري و تند خواني و كند خواني و يا زير خواندن و يا بم خواندن وحتي كشش صداها موثر است حتي مي تواند لحن خواندن ( طنين يا آكوستيك ) را تغيير دهد .بيشتر اين تغييرات اكتسابي هستند . يكي از معروفترين نژادها يي كه جهت خواندن نگهداري و تربيت مي شوند ,نژاد رولر آلمان است كه تنها آواز خاصي را آموزش مي بيند .نژادهاي ديگري نيز وجود دارند كه براي اين كار آموزش مي بينند وهر يك علاقمندان خاص خود را دارند ولي در ايران هيچ يك از اين نژادها مورد پسند قرار نگرفته است .اساتيد محترم به آواز خواني گله اي و معمولي و بدون اصول (دهن رسمي )مي گويند. اين اساتيد به پرورش و آموزش نوعي آواز بنام مو قوم مشغولند و زحمت بسياري را براي تربيت يك قناري در طول يك سال متحمل مي شوند ولي پرنده هايي را كه جهت آموزش انتخاب مي كنند داراي نژاد خاصي نيستند اما ترجيح مي دهند قناري انتخاب شده داراي خصوصيات زير باشد .
۱-جثه قناري ميانه باشد نه خيلي درشت و نه خيلي ريز.
۲-داشتن مقداري فر(رگ) د ر تنه پرنده بسيار خوب است.
۳- سري گرد و بزرگ وچشماني درشت داشته باشد .
۴-بسياربهتر خواهد بود كه سابقه و استعداد يادگيري در نسل هاي گذشته را داشته باشد .
۵-رنگ پرنده تاحد امكان روشن باشد.نظير سفيد, ليمويي, پرتقالي كمرنگ, ماستي (تاكيد بر روي رنگهاي سفيد و ماستي بيشتر است ) احتمالا نام موقوم برگرفته شده از مقام يا مقام دار مي باشد كه بمرور زمان در زبان محاوره به موقوم تغيير پيدا كرده است.آواز خواندن دراين سبك داراي رديف مخصوص به خود مي باشد اگر قناري موقوم بخشهاي آواز را رديف بخواند موقوم است واگر رديف نخواند باز هم موقوم مي باشد اما از رديف خارج خوانده است ولي اگر تكه اي از آواز قناري هاي رسمي را بجاي يكي از بخشها ي رديف اضافه كند ديگرموقوم نيست و به آن دهن دار مي گويند. يك قناري موقوم ممكن است بخشي از آوازش را بر حسب طنين و بمي و لطافت صدايش بسيار زيبا تر از بخشهاي ديگر بخواند .يكي سر دهن را يكي وسط دهن را و ديگري پس دهن .اما بخش اصلي و اساسي در موقوم و رابط اتصال بخشهاي مختلف آواز در موقوم خواني وجود قسمت زنگي آن است يعني اگر درآواز قناري زنگي نباشد ديگر موقوم نيست بخش آواززنگي به سه دسته تقسيم مي شود زنگي لوله اي- زنگي نعلبكي - زنگي گيلاسي) واگر درهنگام خواندن - قناري موقوم دو زنگي مختلف را پشت سر هم بخواند به آن برگردان مي گويند .بطور كلي رديف آواز موقوم به چهار بخش تقسيم مي شود .اسامي هر يك از اين بخشها برمبناي ظرافت وبمي صدا وكشش صداي پرنده تغيير مي يابد ولي رديف اصلي يكي مي باشد دراين رديف زماني كه پرنده مشغول به خواندن بخش جام جام است اين عمل۵ باریا ۵ واحد زماني تكرار مي گردد.پرنده هايي كه جام جام را تند تر مي خوانند براي رعايت فاصله زماني صداي زيري را به انتهاي بخش اضافه مينمايند. بدين وسيله هم فاصله زماني رعايت ميشود و هم بخش جام جام به بخش لي لي لي لي بهتر و دلنشين تر اتصال مي يابد.ميتوان گفت كه هم شمارش مي دانند و هم زمان را مي شناسند .بخش لي لي لي لي نیز بهتر تيب قبل اجرا مي گردد و بعد از آن جام جام سنگين تراز نوبت اول تكرار شده و در انتها با صداي زير به زنگي تبديل مي شود به اين ترتيب يك زنگي اجرا شده است و اگر لي لي لي و جام جام و زنگي دوباره تكرار گردد دو زنگي بحساب مي آيد . اگر اين رديف را رعايت نكنداصطلاح از وسط دهان خوانده است را به كار مي برند.اسامي هر چهار بخش آوازي با تغيير لهجه و طنين و كلفتي و نازكي صدا تغيير مي يابد .سر دهن معمولا بصورت لي لام هور و بعد ازآن پيس قور و يا بدون لي لام هور و تنها با پيس قور و يا تنها با صداي بلبل آغاز مي گردد .پرنده اي كه سردهن را بم ميخواند اگر بلافاصله سردهن را تكراركند به قسمت دوم آن زير مي گويند ممكن است قناري سردهن را با زنگي اغاز كند كه آوازش را برحسب نوع زنگ نامگذاري مي كنند. جام جام را بر حسب كلفتي و نازكي صداومحل خواندن آن در طول رديف چاپ چاپ, چيا چيا نيز مي گويند. لي لي لي لي نيز به همين گونه نام گذاري مي شود و آن را لولولولو و يا ليوليو نيز مي نامند. در موقوم بازي دو اصل اساسي :آواز شناسي و آموزش آواز وجود دارد كه هر فرد با علاقه اي مي بايست با آن اشنا باشد .آواز شناسي تنها با تهيه پرنده آواز خوان و گوش دادن به صداي پرنده و يا با تهيه نوارهايي كه مخصوص اين كار وجود دارد امكان پذير است و نمي توان در چند جمله و يا با چند توصيه كوتاه آن را آموخت ,اما براي آموزش آواز موقوم به قناري مي توان از جزوه ها و توصيه هاي اساتيد اهل فن استفاده نمود و از آن سود جست .بخشي از نكات مورد توجه اساتيد به شرح زير مي باشد . براي آغاز كار ابتدا بايد يك تا دو جوجه كه تازه شروع به خوردن تخم مرغ كرده اند تهيه نمود.سن جوجه ها در اين زمان بين۲۲ تا۲۵ روز ميباشدانها را به محيطي كوچك و خلوت و بدون سروصدا كه صداي هيچ پرنده ديگري شنيده نشود برده و توسط نوار كاست آموزش را آغاز كرده و يا اينكه آنها به يك قناري موقوم ديگركه به استاد معروف است سپرده شوند و سراسر سال را توسط استاد آموزش ببينند,اگراز نوار كاست استفاده ميشود بايد صداي پخش صوت بسيار كم باشد معمولا از پخش صوت هاي دولبه براي اين كار استفاده مي شود . روزانه بين ۲ الي ۳ ساعت آموزش كافي است اما قبلا لازم است كه دور موتور پخش صوت را كمي پايين آورده تا سرعت خواندن مقداري كند تر از حالت معمولي شده باشد .اگر قناري موقوم در اختيار نداريد و قصد استفاده از پخش صوت را داريد حداقل به دو عدد نوار كاست نياز خواهيد داشت كه يكي بصورت ريزه خواني و بزوار كپي شده باشد و نوار ديگر آواز اصلي پرنده را در خود جاي داده باشد .جوجه ها را ميبايست حدودا تا ۴ ماهگي با نوار ريزه خواني و از ۴ماهگي به بعد با نوار اصلي آموزش داد . اساتيد فن در همان ۳يا۴ ماه اول از روي ريزه خواني جوجه ها پي ميبرند كه آنها آواز موقوم را فرا ميگيرند و يا براي اين كار مناسب نيستند.همين نكته تفاوت بين حرفه اي ها و افراد آماتور را مشخص مي كند بنا براين سعي كنيد با مراجعه به اين اساتيد و استفاده از تجربيات آنها نسبت به پرورش موقوم اقدام نماييد تا نتيجه كاري را كه يكسال تمام وقت شما را خواهد گرفت به درستي ببينيد .بخاطر داشته باشيد كه جوجه هاي شما ممكن است موقوم را بخوانند اما بدليل زير بودن صدايشان مورد پسند واقع نگردند پس سعي كنيد جوجه هاي انتخاب شده با مشخصاتي كه مورد نظر موقوم بازان است تطبيق داشته باشند, به اين روش آموزش روش چسبنده مي گويند .روش آموزش ديگري نيز وجود دارد كه به روش چكيده معروف است .منظوراز چكيده اين است كه جوجه ها متعلق به پدري باشند كه موقوم مي خواند وهمان پرنده خودعهده دار بزرگ كردن جوجه ها شده باشد و هنگاميكه جوجه ها تخم مرغ خور شد ند با پرنده نر به مكاني ديگر منتقل شوند و يا ماده را ازآن محل دور كرده باشند تا جوجه ها صداي جيك مادر را نشنوند .معمولا براي اين كار از ماده هايي استفاده مي كنند كه سروصداي زيادي ندارند اساتيد اعتقاد دارند كه در روش چسبنده جوجه ها قبل از تولد يعني حتي درون تخم هم نبايد صداي قناری بيگانه اي راغيراز قناري موقوم بشنوند تا آواز دلنشين و مسحور كننده موقوم بوجود آيد .

نژاد های رنگی (Color canarie)

رنگ طبیعی و اولیه قناری (همانند انواع وحشی آن) سبز بوده است. اولین رنگ بوجود آمده از قناری های سبز وحشی در قرن ۱۷ رنگ زرد می باشد که حتی امروزه نیز بسیاری از مردم قناری را با رنگ زردش می شناسند و این رنگ محبوبیت خاصی در نزد عوام دارد. بلافاصله بعد از آن با جفت کردن قناری های زرد و در اثر موتاسیون در سال ۱۶۶۷ قناری سفید نیز در آلمان تولید شد. قناری سفید آلمانی دارای ژن غالب سفیدی و نوع انگلیسی آن که از سال ۱۹۱۲ بوجود آمد دارای ژن مغلوب است. قناری قرمز- نارنجی از حدود سال ۱۹۲۰ و  با جفت کردن قناری با سهره سرخ بوجود آمده است. از سال ۱۹۵۰ رنگ کرم مات از امتزاج قناری نر قرمز-نارنجی با قناری ماده قرمز کم رنگ در کشور آلمان بوجود آمد. قناری مشکی نیز وجود دارد که کلیه شاهپر ها و پرهای دم او به رنگ قهوه ای تیره (متمایل به سیاه) بوده و فقط لبه های این پرها یک نوار باریک زرد متمایل به قهوه ای دارد. رنگ خاکستری تیره نیز از سال ۱۹۹۰ در کشور هلند بوجود آمده است. سایر رنگ های متفرقه نیز به تدریج بوجود آمده اند که از آن جمله میتوان از رنگ های سوخته و شتری و آهویی و لیمویی و پرتقالی و صورتی و زیتونی و آبی نام برد.

نژاد های با فرم بدنی خاص (type canaries)

لانکشایر(Lancashire) :

دارای جثه بزرگ بوده و طول آن به ۱۹ تا ۲۳ سانتی متر می رسد. ناحیه پشت سر آن صاف تر از نورویچی و یورکشایر است و دو نوع کاکل دار بدون کاکل دارد. تنها رنگ های خالص آن رنگ زرد و به ندرت سفید است. تصور می شود که برای اولین بار در ناحیه لانکشایر از نژاد هلندی بوجود آمده است و سر منشا سایر نژادهای درشت انگلیسی مثل یورکشایر می باشد.

یورکشایر (Yorkshire) :

جزء قناری های درشت می باشد و طو لش به ۱۷ الی ۱۹ سانتی متر می رسد برای اولین بار در سال ۱۸۷۰ از نژاد لانکشایر در انگلستان بلژیک و نروژ بوجود آمده است. سر آن گرد بوده و چشم ها در مرکز سر قرار داشته و پرهای بالای چشم حالت ابروی پهنی را ایجاد می کند. شانه های آن پهن و گرد است. از پشت سر تا انتهای دم در یک امتداد قرار می گیرد. پرهای آن کوتاه ابریشمی پر پشت و چسبیده به بدن است. این نژاد به خوبی جوجه هایش را پرورش می دهد و نیازی به قناری پرستار(حمال) ندارد ولی باید توجه داشت که به خاطر جثه درشتش باید قفس جفت گیری و لانه بزرگتری در اختیار او قرار داد. در تغذیه جوجه ها پرنده نر نسبت به پرنده ماده نقش مهمتری دارد و از اینرو می توان به پرنده ماده اجازه داد تا ۲الی۳ دوره تخمگذاری کند و مسئولیت ادامه پرورش جوجه ها را به جفت او واگذار کرد. اما باید در نظر داشت که به پرنده ماده ای که فقط یکسال دارد بیش از یک دوره اجازه تخمگذاری نداد.

نورویچی(Norwich) :

این نژاد متعلق به ناحیه نرویچ در شرق انگلستان بوده و جثه ای نسبتا درشت با طولی در حدود ۱۵تا۱۶ سانتی متر دارد ناحیه شانه ها سینه و پشت این پرنده گرد است و نوک آن کوتاه مستحکم مخروطی و دم او باریک و کوتاه می باشد. معمولا این پرنده با زاویه ۴۵ درجه نسبت به چوب زیر پایش می نشیند. پرهای بدن بلند بوده و اکثرا اطراف مخرج را میگیرد بدین جهت باید در زمان جفت گیری کوتاه شود. اصولا والدین خوبی نیستند و تخمهای آنها را زیر قناری دیگری(قناری رسمی )می گذارند جهت جفت گیری قفس آنهن باید حدود ۸۰تا۹۰ سانتی متر طول داشته باشد تا نتیجه بهتری به دست آید.

کاکلی(crest) :

از سال ۱۷۵۰ در انگلستان وجود داشته و بر روی سر او پرهایی به فرم چتری وجود دارد. البته نرویچ کاکل دار نیز وجود دارد که فرقش با این نژاد در اندازه و طول بدن است به طوری که نژاد کاکلی طول بدنش بلندتر از ۱۶ سانتی متر ولی نورویچ کوتاه تر از۱۶ سانتی متر است.

فری پاریسی(Parisian fril) :

این نژاد درشت ترین نوع قناری در حال حاضر می باشد که طولش به ۱۹الی۲۴ سانتی متر میرسد و در فرانسه بوجود آمده است ولی متاسقانه زمان و چگونگی ظهور این نژاد به درستی مشخص نیست اما به نظر می رسد که از قرن ۱۷ در پاریس وجود داشته است پرها به صورتجدای از بدن و به حالت سیخ شده می باشد و پاها با زاویه باز و تقریبا مستقیم قرار دارتد به علت جفت گیری های مداوم خویشاوندی عوارض نا بینائی در یک یا هر دو چشم و گاهی حالت ةب مروارید و به ندرت فلجی های مادر زادی در بین آنها دیده می شود. جهت پرورش جوجه ها به دو پرنده نر و ماده نیاز است و یا در غیر اینصورت از قناری پرستار(حمال) استفاده می شود. باید طول قفس آنها حداقل یک متر و ارتفاعش ۶۰سانتی متر باشد.

فری شمال هلند(Northern dutch frill) :

این نژاد در شمال فرانسه و هلند پا به عرصه وجود نهاده است. پرها با فاصله از بدن قرار می گیرند و جثه پرنده را بزرگتر نشان می دهند. دم او بلند و مستقیم می باشد و طول بدنش حدود ۱۷ تا ۱۸ سانتی متر است. حرکات او خیلی آهسته و با تعمق است. تفاوت آن با نژاد فری پاریسی در این است که نژاد اخیر دارای پرهای فری در ناحیه شکم می باشد ولی نژاد فری هلندی در ناحیه شکم پرهایی صاف دارد. پرهای ناحیه سر و گردن نیز صاف می باشند. بر خلاف سایر نژادهای فری قناری های این نژاد والدین خوبی هستند و جوجه هایشان را به خوبی پرورش می دهند. از این رو برای کسب مهارت افراد کم تجربه مناسب می باشند.

فری جنوب هلند(Southern dutch frill) :

برخی از صاحب نظران بر این عقیده اند که این نژاد از قناری فری پاریسی و قناری بلژیکی در حدود صد سال پیش بوجود آمده است. به هنگام ایستادن بر روی چوب پاها و پشت بدن به طور عمودی قرار گرفته و دم پرنده در امتداد پشت او بوده و به چوب زیر پایش می چسبد و سر و گردنش به طور افقی به طرف جلو قرار می گیرد و بدن به شکل عدد هفت لاتین (7) در می آید. به همین دلیل کوچکتر از نژاد فری شمال هلند به نظر می رسد ولی طول آن حدود ۱۶ الی ۱۷ سانتی متر است. گردن پرنده باریک و بلند و سر او کوچک و بیضی شکل است. این پرنده ها والدین خوبی نیستند و بهتر است بهتر است از قناری پرستار برای خوابیدن بر روی تخم ها و پرورش جوجه ها استفاده کرد.

فری سوئیسی(Swiss fill) :

از نظر ظاهری شبیه نژاد فنسی اسکاتلندی می باشد ولی طرز ایستادن کمانی شکلش شبیه نژاد جنوب هلندی است. حالت ایستادنش به طور خمیده است و پاهایش را عمود نگه می دارد. طول این قناری ۱۶ الی ۱۷ سانتی متر می باشد. سر پرنده کوچک و بیضی و گردن او باریک است.

فری میلانی(Milanese frill) :

این نژاد درشت فری با طولی برابر ۱۸ سانتی متر یا بیشتر در کشور ایتالیا به وجود آمده است. این پرنده به طور عمودی روی چوب می ایستد و سر و گردن و پشت و دمش همگی در یک راستا قرار می گیرند. کلیه پرهای بدن آن حالت فری دارند.

فری پادوآیی(Paduan fril) :

این نژاد فری نیز ایتالیایی بوده و در ناحیه پادوآ بوجود آمده و دو نوع کاکل دار و بدون کاکل دارد. به درشتی فری میلانی می باشد و طولش حداقل ۱۸ سانتی متر است ولی عمودتر می ایستد. تولید جوجه و پرورش این نژاد دشوار است و امتزاج بین نر و ماده کاکل دار باعث رسیدن ژن کشنده ای به جوجه ها میشود که آنها را از بین می برد. کاکل او تقریبا گرد بوده و روی چشم ها و منقار را میپوشاند.

 جیبر ایتالیایی(Gibber italicus) :

نژاد فری کوچکی است که طول بدنش ۱۴ الی ۱۵ سانتی متر است و از نظر شکل کلی مشابه با نژاد فری جنوب هلند می باشد. این پرنده به هنگام ایستادن بر روی چوب شبیه عدد هفت لاتین (7 )میایستد و دم پشت او در یک امتداد و عمود بر چوب زیر پایش می باشد. پاهای این پرنده عریان و سرش کوچک و به طرف جلو است. پنجه های پای این قناری مانند عقاب بر روی چوب قرار می گیرد و از هم باز می ماند. پرورش این نژاد نسبتا مشکل بوده و والدین خوبی نیستند. به همین علت معمولا برای خوابیدن بر روی تخم ها و پرورش جوجه ها از قناری پرستار استفاده می کنند.

جیبوس(Giboso) :

از نظر ظاهری بسیار شبیه نژاد جیبر می باشد. منشا نژاد جی بوس کشور اسپانیا است. جثه نژاد جیبوس نسبت به جیبر بزرگ تر است و زاویه بین سر و گردن با کل بدن در نژاد جی بوس کوچکتر از جیبر است.قناری نژاد جی بوس با زاویه ای حدود ۶۰ درجه یعنی سر و گردن به طرف پایین روی چوب قرار میگیرد.

ملادو(Melado) :

علاوه بر نژاد جی بوس اخیرا نژاد جدیدی به نام ملادو به علاقه مندان قناری معرفی شده که از نظر شکل ظاهری مشابه با نژاد جیبوس می باشد. ولی از آن بزرگتر بوده و طول کل بدن آن به حدود ۲۱ سانتی متر می رسد. بطوریکه طول دم و شکم و پشت آن حدود ۱۵ سانتی متر و سر و گردنش حدود ۶ سانتی متر است.

هوسوی ژاپنی(Japanese hoso) :

از حدود ۵۰ سال قبل در ژاپن معرفی شده است و از امتزاج نژاد بژیکی با فنسی اسکاتلندی بوجود آمده است. تقریبا در رده قناری های نژاد بلژیکی و مونیخی قرار دارد و بطور قائم می ایستد ولی اندازه بدن او کوچک و طولش در حدود ۱۱ الی ۱۲ سانتی متر است. فرم کلی بدن بسیار لاغر و کشیده و گردن او دارای خمیدگی جزئی می باشد که حالت نیم هلالی ایجاد می کند. سر او گرد نوکش کوتاه و مخروطی و دمش باریک بلند و در انتها دو شاخه است.

بلژیکی(Belgian) :

بیش از ۲۰۰ سال است که این نژاد وجود دارد. از مشخصات اختصاصی آن حالت قوزکردگی دائمی پرنده است که حتی به هنگام بالا گرفتن سر نیز مشاهده می شود. طول او بین ۱۵ تا ۱۷ ساتی متر است. کلا یک قناری قلمی و باریک است که امتداد دم و پشت او بر هم عمود می باشند. سینه او نه خیلی گود و فرورفته و خیلی برآمده و گرد است. سر تا حدی صاف و شبیه مار می باشد.

مونیخی(Munich) :

از سال ۱۸۷۰ در آلمان وجود داشته و دارای پرهای فری بوده است. در زمان جنگ جهانی دوم به فرانسه برده شد و نژاد فری پاریسی و نژاد بلژیکی از آن مشتق شده اند. این نژاد از نظر جثه جزو قناری های درشت می باشد و حداقل طولش ۱۶ سانتی متر است. سر او کوچک و گردن شانه و دور سینه اش باریک می باشد. بال های او طویل و چسبیده به بدن است پاها و دم او نیز باریک و بلند می باشد و دمش را همواره عمود نگه می دارد.

برنی(Bernese) :

حدود ۸۰ سال قبل این نژاد در شهر برن کشور سوئیس از قناری رولر مشتق شده است. از لحاظ جثه و شکل ظاهری بسیار شبیه نژاد یورکشایر می باشد ولی تفاوت او در ناحیه گردنش است که به مراتب از نژاد یورکشایر نازکتر است و سرش نیز به گردی او نمی باشد. در ضمن نژاد برنی برخلاف یورکشایر بالهایش را به طور کامل به هم نمی چسباند.

رازا اسپانولا(Raza espanola) :

منشا آن کشور اسپانیا است و از سال ۱۹۴۸ وجود داشته ولی در سال ۱۹۵۶ به جامعه بین المللی معرفی شد. جثه او کوچک بوده و طولش به ۱۱ سانتی متر می رسد. استخوان بندی پنجه پای این نژاد بسیار ظریف و کوچک بوده و به همین جهت برای علامتگذاری آنها باید از حلقه پای کوچک (با قطری در حدود ۷/۲ میلی متر) استفاده کرد.

لیزارد(Lizard) :

در واقع از نظر شکل ظاهری مشایه با قناری های رنگی معمولی است ولی وجه تمایز آن رنگ آمیزی پر و بالش است که مانند فلس های روی هم خوابیده می باشد. در واقع به علت تیره بودن وسط پرها و روشن بودن حاشیه هریک از آنها مانند فلس به نظر می رسند. منشا اولیه به وجود آمدن او به درستی معلوم نیست ولی تصور می شود که برای اولین بار در انگلیس پرورش یافته و از سال ۱۹۴۵ انجمن پرورش دهندگان این نژاد در انگلستان تاسیس شده است. این نژاد مستعد ابتلاء به بیماری اسهال میباشند و از این رو باید در مصرف سبزیجات و میوه های تازه حد اعتدال را در نظر گرفت و جهت جلوگیری از کمبود های احتمالی از مولتی ویتامین استفاده کرد.

اسکات فنسی(Scotch fancy) :

این نژاد مربوط به ناحی گلاسکو کشور اسکاتلند بوده و بیش از ۱۵۰ سال است که شناسایی شده است. از نظر شکل کلی شبیه نژاد بلژیکی می باشد ولی تفاوتش در این است که به جای ایجاد دو محور عمودی بین دم با بدن در این نژاد سه قسمت سر و پشت بدن و دم همانند یک کمان در امتداد هم قرار می گیرند و طول بدن به حدود ۱۸-۱۷ سانتی متر می رسد. سر پرنده کوچک و صاف و دارای پرها و نوک کوتاه می باشد. به علت جفت گیری های خویشاوندی زیاد ناراحتی های روده ای و ضعف عمومی در این نژاد رایج است که باید مورد توجه قرار گیرد.

بوردر فنسی(Border fancy) :

علت این نامگذاری بدین جهت است که این نژاد برای اولین بار در ناحیه مرزی بین انگلستان و اسکاتلند پرورش یافته است. از نظر ظاهری مشابه با قناری های رنگی بوده و طول آن حدود ۱۴ سانتی متر است.

فایف فنسی(Fife fancy) :

شبیه نژاد بوردر فنسی است و از سال ۱۹۵۷ بوجود آمده است ولی از نظر جثه کوچکتر بوده و طولش به ۱۱ سانتی متر می رسد.

کولومبوس فنسی(Columbus fancy) :

برای اولین بار در آمریکا از نژاد بوردر فنسی در سال ۱۹۲۴ بوجود آمده و دارای کاکل می باشد.

فنسی ایرلندی(Irish Fancy) :

ازنظر ظاهری شباهت زیادی به نژاد رولر دارد و خواننده بسیار توانایی است و فرم سر آن کمی گردتر و بالهایش به بدن چسبیده تر است. دارای رنگ های مختلف نیز می باشد.

نژادهای مخلوط

پس از تکثیر و پرورش قناری ها از نظر آواز و رنگ و فرم بدن پرورش نژاد های مخلوط مد نظر قرار گرفت. در صورت جفت شدن پرنده ای از خانواده فینچ با قناری آن را امتزاج دو نوع مختلف می نامند. در شرایط طبیعی انواع مختلف پرنده تقریبا هرگز با هم جفت نمی شوند. نحوه زندگی و رفتار آنان متفاوت بوده و علاوه بر آن از هم نوعان به میزان کافی موجود می باشد. برعکس در شرایط قفس امتزاج دو نوع مختلف به خاطر کمی امکانات کار نادری نیست. در صورتی که قناری ماده ای را همراه با فینچ سبز یا سحره در منزل داشته و دسترسی به نر هم نژاد نداشته باشید آنها جفت گیری کرده و بچه دار خواهند شد. در این صورت نژادی مخلوط از قناری و فینچ های وحشی بوجود خواهد آمد. اما اغلب نوزادان نطفه نداشته و قادر به تکثیر مجدد نیستند. از جمله پرندگانی که با قناری خویشاوندی نزدیک دارند سرینوس یاسسک میباشد. نرهای چنین دورگه هایی دارای نطفه هستند. این امر به خویشاوندی نزدیک دو پرنده مرتبط می شود. اغلب فناری را برای تصحیح آواز و رنگ با سحره (Carduelis) جفت می کنند. قناری را می توان با سحره سبز (cardeulis cholris ) با فلامه (Acanthis flammea) با کانابینا ( Acathis canna bina) با اریترینوس آفریقایی (Carpodactus erythrinus) و انواع آمریکایی فینچ جفت نمود. اما جفت کردن و عادت دادن چنین پرنده هایی زمان و حوصله بیشتری نسبت به دو قناری لازم دارد. پرندگان وحشی ترسو و خجالتی بوده و به سختی به شرایط زندگی در پاسیو یا قفس کوچک خو می گیرند. خوراک آنان بایستی مخصوص بوده و روی هم رفته نگهداریشان مشکل تر است. اغلب نر پرندگان وحشی خشن تر از قناری های نر بوده و ماده را آزار می دهند. با وجود این ترکیب نر پرنده وحشی با ماده قناری بهتر از عکس آن است. ماده پرندگان وحشی سخت گیر و مشکل بوده و اغلب آنچه برای لانه به آنها عرضه میشود برایشان مناسب نمی باشد. تعداد پرندگان وحشی نزدیک به قناری نسبتا زیاد است. نوع موزامبیک      (Serinus mozambicus) شباهت زیادی به قناری داشته و در آفریقای جنوبی به عنوان پرنده خانگی نگهداری می شود.

[ 91/08/19 ] [ 3:8 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

روش تغذیه ودوران تو لک رفتن قناری
تغذیه

 

از انجایی که این پرنده در طبیعت از دانه های مختلف و گیاهان  تغذیه میکند باید در قفس هم از دانه های مغذی تغذیه کند که تمام مواد لازم را برای قناری در بر داشته باشد اما از انجایی که که این پرنده در قفس از تحرک کمتری بر خوردار است باید در مورد برخی از دانه ها با خاصیت خاص برنامه ریزی شود .در غیر اینصورت امکان چاقی قناری یا عوارض دیگر را در بر خواهد داشت.

رژیم غذایی در مصرف دانه ها از نژادی به نژاد دیگر و از منطقه اب و هوایی به منطقه دیگر متفاوت میباشد اما در کل در طی یک برنامه ریزی باید از خاصیت دانه ها و مواد تمام دانه ها برای پرنده استفاده شود چون هیچ نوع دانه ای نمیتواند جای دانه دیگر را پر کند و هیچ دانه ای به تنهایی نمیتواند تمامی مواد لازم بدن قناری را تامین کند .

در اصل دان اصلی قناری تخم کتان میباشد و در بیشتر مناطق تخم کتان را به نام دان قناری میشناسند اما باید به ان مقداری تخم ارزن سفید و اضاف کرد که بعضی از مناطق به ازای هر 4پیمانه تخم کتان 3پیمانه ارزن یا تخم کلم قمری به ان اضاف میکنند و در بعضی مناطق هم به ازای هر 3پیمانه کتان 1 پیمانه ارزن اضاف میکنند که در مناطق گرم معمولا از روش دوم استفاده میکنند و در کنار ان تخم های خنک دیگری جایگزین میکنند.

سبزیها و میوه ها جزو غذای قناری میباشد که باید در جیره غذایی قناری جای گیرد برای استفاده از میوه ها و سبزیجات باید انها را خوب بشویید تا از هر نوع سم و افت کش که احتمالا بدست کشاورزان روی انها پاشیده شده است پاک شوند سپس انها را خشک کرده و در اختیار قناری قرار دهید . از اسفناج ؛کاهو ،گشنیز ،هویج ،سیب، موز  و پرتقال ....میتوان برای قناری استفاده کرد .چون در اصل قناری گیاه خوار است میتوان از علفها و شکوفه گلهای وحشی نیز برای قناری استفاده کرد .باید در نظر داشت که میوه ها و سبزیجات را تازه به تازه در اختیار قناری گذاشته و در اول روز استفاده شود که قبل از خراب شدن و ترش شدن انها ،انها را از قفس خارج کنید.

به قناریهایتان هیچ موقع غذای انسانی ندهید چون غذای انسانی برای قناری چرب و زیانبار میباشد .

اگر از تخم ها بصورت مخلوط یا به اصطلاح هفت تخم استفاده میکنید باید در تمام فصول انها را طی برنامه ریزی و به مقدار معین و کم در اختیار قناری قرار بدهید.در زمستان که میوه ها و سبزیجات مورد سم افات کش بیشتری قرار میگیرد لذا در شستشو و خشک کردن انها قبل از تغذیه قناری دقت بیشتری بیشتری شود.

  

سنگریزه و کف دریا

چون در طبیعت همه پرندگان از سنگریزه ها استفاده میکنند و به هضم غذا در سنگدان پرنده کمک مینمایدپس باید در نظر داشت که در مورد پرندگان قفسی نیز این امر را رعایت کرده و سنگ ریزه را در اختیار قناری قرار دهید .سنگریزه را میتوان با پوسته صدف و پوسته جانوران دریایی کرده که بتواند مکمل خوبی را تشکیل بدهند و کلسیم مورد نیاز بدن پرنده را نیز تامین کند این نمونه سنگ ریزه ها را میتوان از پرنده فروشی ها بصورت بسته بندی و بهداشتی تهیه کرد .اگر دسترسی ندارید به این موارد میتوانید از شن هم استفاده کنید .در صورت دسترسی به دریا میتوانید این مخلوط را که بصورت طبیعی خود مخلوط ویباشد و بسیار مفید نیز میباشد از سواحل دریا تهیه کنید اما باید در نظر داشت که قبل از استفاده خوب شیرین کرده و بعد در اختیار پرنده قرار دهید.

یکی دیگر از موارد لازم و بسیار ضروری برای پرنده کف دریا میباشد که متاسفانه در بیشتر موارد کمتر به این موارد توجه میشود که شاید تاکنون موفق به پیدا کردن این موارد نشده باشید کف دریا را بجز در پرنده فروشی در عطاری و لوازو ارایشی نیز میتوانید پیدا کنید .کف دریا ضمن تامین کلسیم مورد نیاز بدن پرنده مخصوصا در فصل تخم گذاری که باعث جلوگیری از گذاشتن تخم لق و بدون پوسته میباشد از گیر کردن ان در شکم مادر نیز جلوگیری میکند همچنین مانع از رشد بیش از حد نوکها نیز میشود.

 

  

تو لک

 

لک به زمان ریختن پرها و رویش دوباره انها گفته میشود .

تو لک رفتن در حقیقت به دو نوع میباشد یکی اینکه پرنده در طی فصول مختلف شروع به ریختن پر میکند که این نوع پر ریزی علل مختلفی میتواند داشته باشد و عمده انها ضعف پرنده ،کمبود ویتامینهای مورد نیاز بدن ،بیماری،استرس و ترس،و وجود کنه ها و شپش ها میباشد .

اما نوع دوم که پرنده بعد از فصل تولید مثل و در ماه تیر شروع به ریختن پر میکند و همه پرهای پرنده از کوچک و بزرگ یکی پس از دیگری ریخته و پرهای جدید جایگزین میشود.

که در اصل مبحث ما با این نمونه پر ریزی و یا به اصطلاح تو لک رفتن میباشد .

اگر چه ما در این فصل شاهد ریختن پرهای قناری و جایگزین ان با پرهای جدید میباشیم اما در حقیقت در درون پرنده نیز ساخت و ساز هایی در حال انجام میباشد که ما قادر به دیدن انها نیستیم و در حقیقت این زمان،زمان بازیابی توان و انرژی از دست رفته قناری در طول سال گذشته و زمان تولید مثل میباشد .

در این زمان باید به قناری توجه بیشتری شود چون زمان ترمیم و بازسازی سلولها میباشد باید پرنده را بیشتر از پیش تغذیه کرد و از همه دانه ها و ویتامینها در طی یک برنامه ریزی صحیح استفاده کرد .در این فصل استفاده از سبزیجات و میوه ها را نباید از یاد برد در این فصل باید قناری را بصورت گله ای و بدور هر گونه استرس نگهداری کرد .

تا اخر دوره لک که معمولا 6 تا8  هفته به طول می انجامد نباید به قناری دست زد ویا ان تغیر مکان داد از انجام دادن هر کاری که باعث بوجود اوردن ترس و استرس برای قناریها میشود باید خودداری کرد .در نگهداشتن انها در یک قفس باید رعایت شود طوری انها را نگهدارید که برای هم ایجاد مزاحمت نکنند و در قفس فضای ازاد برای پرواز و تحرک قناری باشد در قفس جوجه پران نباید بیش از 6 عدد قناری گذاشته شود همیجور نباید میله بیش از 2عدد گذاشته شود تا پرنده موقعیت پرواز را در بین دو میله داشته باشد . در این فصل هر چه جای قناری بیشتر باشد میتواند تولک بهتری را داشته باشد.

اب را برای ابتنی پرنده در زمان تولک باید بصورت روزانه مهیا باشد تا قناری بتواند بصورت روزانه ابتنی کرده .در طول این مدت قناری باید بمیزان لازم استراحت کند و با نور طبیعی نگهداری شود بطوری که با طلوع افتاب بیدار و با غروب افتاب بخواب برود انها را باید در محلی کاملا ارام و بدون سر و صدا نگهداری کرد تا با موفقیت و بدون استرس این دوران را پشت سر بگذارند .دمای اتاق نیز باید تحت کنترل و بدون نوسانات باشد بهترین دما برای این دوران دمای بین 30 تا 33 درجه میباشد که پرنده میتواند کاملا عادی این دوران را پشت سر بگذارد.

یکی دیگر از عوامل مهم در امر نگهداری مخصوصا این فصل تهویه مناسب میباشد  اتاق نگهداری پرنده باید از تهویه عالی برخوردار باشد تا از جمع اوری هر گونه گرد و غبار ناشی از پر پرندگان جلو گیری شود که خود خطر جدی را برای پرنده ایجاد و موجب انواع بیماری میشود چون خود پرنده نیز در این فصل بسیار ضعیف میباشد هر گونه بیماری و یا ویروس کوچک نیز میتواند انها را از پای در اورد پس باید محل پرنده را تمیز نگهدارید و مرتب ضد عفونی بکنید .شایعترین بیماری در این فصل ابله میباشد که باید با ضد عفونی کردن اتاق از بروز هر نوع میکروب جلوگیری شود از تماس با پرندگان دیگر نیز خودداری کنید چون احتمال انتقال بیماری را برای پرندگان خود مهیا میکنید.در این فصل از اضاف کردن پرنده جدید در بین پرندگان خود بپرهیزید و یا اگر قصد اضاف کردن دارید باید حتما تا اطمینان کامل از سلامتی پرنده ان را بصورت جداگانه نگهداری کنید.

در این فصل که بسیار پر اهمیت میباشد متاسفانه بعضی از افراد توجهی نمکنند و همیت امر باعث میشود که پرنده در فصل بعد و تولید مثل اینده یا اماده نشود و یا اینکه خوب نتواند جوابگوی خواسته شما باشد . معمولا این پرنده ها در دست افراد نا وارد یا فروشنده ها این دوران را طی میکنند پس اگر بدنبال داشتن یک فصل تولید مثل خوب هستید بهتر است که پرنده در در فصل تو لک در نزد خود داشته باشید.

برنامه غذایی این دوران در بین پرورش دهندگان تقریبا متفاوت میباشد اما همه انها تقریبا یک رژیم کنار هم را دنبال میکنند .

کتان و ارزن بصورت روزانه کتان 6 پیمانه و ارزن 1 پیمانه

میوه و سبزی: هفته ای سه مرتبه

ویتامینها : هفته ای 4مرتبه

هفت تخم :هفته ای یک مرتبه

تخم بزرگ:  هفته ای 2 مرتبه

تخم مرغ اب پز شده:هر 10 روز یکبار

دوران لک در تیر ماه شروع میشود و زمانی را در حدود 6الی8 هفته به خود اختصاص میدهد این دوران باید هر ساله برای قناری مهیا شود تا قناری بتواند انرژی و توان خود را باز یابد .این دوران را باید تنظیم کرن دمای اتاق پرنده امکان پذیر میشود پر ریزی از سر پرنده شروع و در ادامه به گردن و بعد کل بدت در در اواخر هم دم و شاهپرها را در بر میگیرد این پر ریزی اول در سر و با پرهای نرم شروع میشود در این دوران علاوه بر ریختن پر در قفس قناری که دوران لک پرنده را نوید میدهد سر پرنده نیز با پرهای سوزنی شکل دیده میشود که تشخیص این دوران برای مبتدیان نیز امکان پذیر میباشد .

در دوران لک پرنده را با انواع ویتامینها تغذیه نمایید تا هر کمبود و نقص پرنده را جبران نماید و پرنده یک تو لک مقوی را پشت سر بگذارد مصرف ویتامین E در این دوران به باروری و روند تکثیر در فصل اینده به شما کمک میکند  پس مصرف ویتامین E را هم نیز فراموش نکنید.

 

[ 91/08/19 ] [ 2:58 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

نژادهای قناری

قناری نژاد بورد یا مرزیborder

این نژاد در مرز  انگلیس و اسکاتلند بوجود امده است که از این رو هم اسکاتلندیها و هم انگلیسی ها بر سر این نوع نژاد قناری ادعا داشتند که در سال 1890 برادعای هر دو خاتمه داده شد ونام ان را قناری مرزی نامیدند .این قناری کوچک جثه و گرد میباشد که ضمن چاق بودن ان بسیار پر تحرک نیز میباشد. نسل این نژاد بعلت داشتن علاقه مندان بسیار رو به افزایش میباشد طول بدن این قناری 14 سانتی متر و سینه گرد و سر و گردنی  کاملا بالا دارد .


قناری نژاد لیزارد یا سوسماری(lizard)

این نژاد از رنگ امیزی بسیار زیبایی برخوردار میباشد که گویی کاملا پرهای ان را نقاشی کرده باشید و کاملا شبیه به فلس میباشد پرهای این نژاد در در وسط تیره و در انتها روشن میباشد که این رنگ امیزی جلوه بسیار زیبایی را به قناری داده است این زیبایی خاص را بیشتر میتوان در بال و دم این پرنده مشاهده کرد منشا این قناری ظاهرا کشور انگلستان میباشد که در حال تکثیر رنگهای مختلفی از این نژاد میباشند این نوع قناری دارای رژیم غذایی مخصوص و تغذیه ای شبیه به قناریهای بزرگ جثه را دارند و به را اماده شدن نیاز به وقت بیشتری را دارند.نژادهای قناریقناری نژاد برنیbernese

این نژاد قناری در برن پایتخت سویس بوجود امد و بر گرفته از قناری رولر میباشد .این نژاد با پرهایی کاملا نرم و جثه نسبتا بزرگ شبیه به قناری یورکشایر میباشد که به نسبت از قناری یورکشایر کوچکتر و در حدود 16 سانتی متر میباشد این نژاد دارای سری پهن شبیه به چهار گوش و گردنی فرو رفته و طولی کوچکتر از قناری یورکشایر  که به راحتی میتوان ان را از قناری یورکشایر متمایز کرد این نژاد به رنگ قرمز سیر  و با لکه های روشن بر روی بدن خود ظاهر میشوند که بسیار پر تحرک و جنگجو میباشند.


نژادهای قناریقناری نژاد کلمبوس فنسی(columbus fancy)

این نژآد قناری یکی از جدیدترین نژادهای قناری میباشد که جدیدا در امریکا و بصورت کاکل دار بوجود امده است.


 
نژادهای قناری


قناری نژاد فنسی ایرلندی(lrish fancy)

این نژاد قناری که برگرفته از قناری نژاد رولر میباشد که ضمن شباهت ان به اجداد با تفاوت اندکی در گردی سر و جمع بودن بالهایش اوتزی نیز همچون قناری رولر را دارا میباشد.
قناری نژاد راز اسپانولا(raza espanola)

این قناری با طولی به 11 سانت یکی از قناریهای مینیاتوری میباشد که در اسپانیا بوجود امده است این نژاد در سال از سال 1948وجود داشته که در سال 1956 به عنوان نژادی جدید ثبت و معرفی شد .نژادی بسیار ظریف و کوچک میباشد که از استخوانبندی کوچک و ظریف برخوردار است.


قناری نژاد هوسوی ژاپن(japanese hoso)

یکی از نادرترین نژآد قناری میباشد که در سال 1974به رسمیت شناخته شد .این نژاد کوچک ومینیاتوری در شهر توکیوی ژاپن بوجود امده و حاصل امیزش نژادهای فنسی اسکاتلندی و نژاد بلژیکی میباشد این قناری با شکلی هلال مانند بطور قائم بر روی میله می ایستد .قناری هوسو باریک میباشد و طول ان حدود 11 سانتی متر میباشد گردن ان دارای خمیدگی جزیی بوده و دارای نوکی کوتاه و دمی باریک و بلند که در انتها دو شاخه میشود میباشد.[ 91/08/19 ] [ 2:56 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

نژاد قناری


نژاد قناری2قناری نژاد جیبر

این نژاد با جثه ریز و بدنی فردار یکی از قدیمیترین نژادهای قناری میباشد که طول بدنش 14سانت و با سینه و ران عریان و فاقد از پر نمایان میشود و حالت ایستادن ان بر روی چوب شبیه به  عدد هفت لاتین(7) میباشد و بیشتر حالتی چون ترس را بخود میگیرد این قناری دارای سری ریز و بطرف جلو عمود میباشد که با کتف پرنده یکسان بوده و هیچگاه از کتف پرنده بالاتر نمیرود . تکثیر و پرورش این نژاد تقریبا مشکل میباشد و نیاز به تجربه کافی را دارد این نژاد خود والدین خوبی نیستند و حتما باید در پرورش جوجه ها از قناری حمال استفاده شود که همین امر باعث شده که بعضی ها برای رسیدن به تکثیر راحت و بی دردسر این قناری را با قناری رسمی جفت کرده و باعث از بین بردن نژاد اصل و با کیفیت این قناری شوند .این نژاد معمولا در حالت و ژستهای عجیب و غریب دیده میشوند .نگهداری و تکثیر این نژاد در هوای گرم بهتر امکان پذیر میباشد. نژاد قناری2


قناری نژاد جیبوسو 

این نژاد قناری در سال 1982برای اولین بار در بلژیک به نمایش گذاشته شد .این نژاد بسیار شبیه به قناری جیبر ایتالیایی میباشد اما دارای جثه بزرگتری  حالت ایستادن متفاوت با قناری جیبر میباشد .این نژاد همانطور که از اسمش پیداست حاصل امیزش نژاد جیبر با نژاد بو سو میباشد که دارای هیکلی شبیه به بوسو و ظاهری شبیه به جیبر میباشد این نژاد بصورت عمود بر روی میله نشسته و سر خود را کاملا پایین نگه میدارد بطوری که که سر پرنده به میان پاهایش میرسد این نژاد بعلت شرایط تکثیر راحتتر از جیبر توانسته نظر علاقه مندان به نژاد جیبر را به خود جلب کرده و امروزه افراد زیادی مشغول تکثیر این نژاد میباشند.
قناری نژاد بوسو 

این نژاد که متعلق به کشور بلژیک میباشد بیش از دو قرن است که خدمت دارد  از مشخصات این قناری میتوان به باریکی و بلندی ان اشاره کرد طولی در حدود 16 سانت و بصورت قوز کرده میباشد این قناری در پشت تا انتهای دو در یک خط قرار دارد. قناری نژاد ملادو

این قناری شبیه به قناری جیبوسو میباشد که اخیرا این نژاد به نژادهای قناری اضاف شده است از نظر طول از قناری جیبوسو بزرگتر میباشد و طولی در حدود 21سانتی متر را دارد که از گردن به بالا 6 سانت و از گردن به پایین 15سانت میباشد .قناری نژاد مونیخی

این نژاد در سال 1780در المان وجود داشته است و در رده قناریهای فری قرار دارد .این نژاد در جنگ جهانی دوم به فرانسه برده شد این قناری که جزو قناریهای بزرگ جثه میباشد طولی در حدود17سانت این نژاد دارای بالهای بلند و چسبیده به بدن و پاها و دم نیز باریک و بلند و سر و گردن کوچک و شانه و سینه باریک میباشد.قناری نژاد فری شمال هلند 

این قناری در فرانسه و هلند وجود داشته  ودارای پرهایی بصورت فر و با فاصله از بدن میباشد که باعث بزرگتر دیده شدن پرنده میشود  این نژادی با طولی به 18سانت بسیار کم تحرک میباشد دارای دمی بلند تنی فر دار میباشند شبیه به نژاد فردار پاریسی میباشد با این تفاوت که این قناری در شکم خود نیز دارای فر میباشد این قناریهای والدین خوبی بوده  و از تکثیر راحتی برخورداند.قناری نژاد فری جنوب هلند

این قناری حدود صد سال پیش از قناری فری پاریسی و بلژیکی وجود داشته این نژاد بصورت هفت لاتین(7)بر روی میله نشسته و دم به میله نشیمن چسبیده و سر و گردن بطوری افقی میباشد این نژاد دارای گردنی باریک و بلند و سری کوچک و بیضی شکل میباشد این نژاد از قناری فری شمال هلند کوچکتر بوده و طول ان 16 سانتی متر است بر خلاف قناری فری شمال هلند والدین خوبی نیز نمیباشند . قناری نژاد فری پادو آیی

این قناری متعلق به ایتالیا و ناحیه پادو آ بوجود امده است این قناری ارای طول بدنی در حدود 18 سانت میباشد که بصورت عمود بر روی میله میایستد  این نژاد دارای دو نوع کاکل دار و بی کاکل میباشد که در نوع کاکل دار ،کاکل ان گرد بوده و چشم و منقار را پوشش میدهد.پرورش و تکثیر این قناری دشوار میباشد و نیاز به تجربه دارد .قناری نژاد فری پاریسی 

این قناری که متعلق به کشور  فرانسه میباشد .بزرگترین نژاد قناری در حال حاضر میباشد که طول بدن ان بین 20تا24 میباشد این نژاد در تمام طول بدن دارای فر میباشد این قناری برای تکثیر ضمن اینکه نیاز به قفس و لانهای بزرگ میباشد تکثیر دشواری نیز دارد این نژاد به علت امیزش خویشاوندی معمولا فلج یا نابارور میباشند .این قناری در فرانسه علاقه مندان بسیاری دارد .


نژاد قناری2
قناری نژاد فری سویسی (swiss frill)

این نژاد که متعلق به سویس میباشد با طولی به 17 سانت و سری کوچک و بیضی شکل و گردنی باریک میباشد که عمود بر روی میله ایستاده و اندامی کاملا کمونی دارد از نظر ظاهر شبیه به فنسی اسکاتلندی و ژستی چون فری جنوب هلند را رادا میباشد. 


نژاد قناری2قناری نژاد فری میلانی (milanese frill )

این نژاد که متعلق به ایتالیا میباشد یکی از نژادهای فری درشت میباشد که طول بدنش به 19 سانت میرسد این نژاد با بدنی کاملا فر دار بصورت عمود روی چوب می ایستد و بدن خود را از سر تا دم کاملا در یک خط قرار میدهد.  
قناری نژاد بلژیکی

این نژاد که حدود 200سال پیش در بلژیک بوجود امده و زمانی قناری مورد توجه انگلستانی ها بوده است در حال حاضر نژاد های دیگر جای ان را گرفته است و دیگد مورد توجه انچنانی انها قرار نمیگیرد این نژاد دارای طولی به حدود 15 سانت با سری کوچک و گردنی بلند بصورت مارپیچ میباشد که شانه های بلند ان به قناری حالت قوز دار را میدهد این نژاد بسیار زیبا میباشند که متاسفانه والدین خوبی نمیباشند.


[ 91/08/19 ] [ 2:55 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

معرفی چند نژاد با تصویر

معرفی چند نژاد با تصویر

 

 

Canario Bernois Canario Border Canario Bossu Canario Crested
قناری برنی
بوردر فنسی(مرزی)
قناری بوسو
قناری کاکلی
Canario Fife Canario Fiorino Canario Gibber Canario Giboso
قناری فایف
Canario Fiorino
قناری جیبر
قناری جیبوس
Canario Gloster Canario Hosso Canario Irish Canario Lancashire
قناری گلاستر
هوسو
قناری
قناری لانکشایر
Canario Lizard Canario Llarguet Canario Mehringer Canario Melado
ایزارد
لارگوت
قناری فری مرینگر
ملادو
Canario Moña Canario Muniques Canario Norte Canario Norwich
Canario Moña
Canario Muniques
فری شمال هلند
نرویچ
Canario Padovano Canario Rizado de Paris Canario Raza Española Canario rheinlander
فری پادو انی
فری پاریسی
راز اسپانولا
رهی لاندر
Canario Scotch Canario Suizo Canario Sur Canario Yorkshire
قناری اسکات

فری جنوب هلند

قناری یورکشایر

Canario Rizado Gigante italiano
Canario Rizado gigante

[ 91/08/19 ] [ 2:53 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

نژادهای قناری
نژادهای قناری 


با گذشت هر چه بیشتر زمان بر علاقه مندان و پرورش دهندگان این پرنده زیبا افزوده میشود و در امر پرورش و تولید مثل این پرنده دقت و زحمت بیشتری کشیده میشود که باعث بوجود امدن نژادها و رنگهای مختلفی از این پرنده  شده است تا کنون تعداد نژادهای بوجود امده از این پرنده توسط افراد با تجربه رقمی را بالغ بر 30 عدد نژاد به خود اختصاص داده است و همینطور رنگهای بسیار متنوع و زیبا را بوجود اورده اند. اما به دلیل عدم اشنایی و بی توجهی بعضی افراد به نژادها و امیزش صحیح و اصولی انها با هم موجب از بین رفتن کیفیت و در بعضی موارد از بین رفتن خود نژاد شده است .

برای رسیدن به نتیجه بهتر و مطلوبتر  در زمینه تولید مثل بهتر است در امر امیزش نژادها دقت بیشتری شود  که هم شاهد جدجه های بهتری خواهید بود و هم کیفیت نژادهای اصیل قناری از بین نمیرود.

بطور کلی نژادهای قناری به سه دسته تقسیم میشوند که هر سه دسته دارای نژادهای مختلف و هر نژاد دارای علاقه مندان و پرورش دهندگان خاصی میباشد که در اینجا به تعدادی از نژادها و تاریخ پیدایش انها اشاره میشود.
قناری نژاد رولر

بهترین و مشهورترین نژاد اواز خوان میباشد قناری رولر در ابتدا در تایرول بوجود امد و از انجا به کوههای هارز برده شد که از ان زمان تا حالا در کشور المان پرورش داده میشود این نژاد دارای توانایی منحصر به فردی در زمینه اواز میباشد به طوری که با دهان بسته و با باد کردن گلو بسیار ملایم و دلنشین اواز میخواند این نژاد معمولا تک رنگ بوده و بیشتر در رنگهای زرد میباشد .نژاد قناری1قناری واتر اسکر 

یکی دیگر از نژادهای اواز خوان میباشد که از نظر امتیاز از رولر پایین تر میباشد این نژاد متعلق به کشور بلژیک میباشد و از نظر شکل ظاهری کاملا شبیه به قناری رولر بوده با این تفاوت که جثه ای بزرگتر از رولر را داراست و از نظر اواز هم در این نژاد اواز قناری بلندتر بوده و نت ان هم کاملا با قناری رولر متفاوت است در این نژاد اواز بر خلاف نژاد رولر اواز با دهانی باز خوانده میشود از رو دارای صدایی بلندتر و رساتر نیز میباشد.
قناری نژاد  تیم برادو اسپانیاspanish timberado

این قناری در کشور اسپانیا بوجود امده با ظاهری شبیه قناری وحشی و طولی حدود 13سانت جزو گروهای اواز خوان میباشد این قناری با فرم بدنی و سری گرد اواز منحصر به فرد و دلنشین را دارد.

قناری نژاد امریکایی

این قناری نژاد جدیدیست که به تازگی در امریکا بوجود امده و در حال اصلاح نژاد میباشد .این قناری اوازی همچون قناری رولر را دارد که با پرهای رنگی ظاهر میشود و دارای فرم بدنی خاصی نیز میباشد تکثیر و کیفیت این نژاد بغیر از اواز بخاطر فرم بدن و ژست ایستادن و کیفیت پرها نیز میباشد.

قناری لانکشایر lancashrie

قناری با جثه بزرگ در حدود  20الی24سانت از بزرگترین نوع قناری میباشد که امروزه متاسفانه بدلیل لقا ان با نژادهای دیگر موجب از بین رفتن اصل قناری لانکشایر با کیفیت اصلی شده است .این قناری در دو نوع کاکل دار و بدون کاکل میباشد که هر دو نوع ان دارای ابهت خاصی میباشد این نژاد که خود سر منشئا قناریهای بزرگ جثه میباشد  در کشور لانکشایر بوجود امده و دارای مشخصاتی چون قناری یورکشایر با گردنی بلندتر و کلفتر میباشد.نژاد قناری1قناری نژاد یورکشایر yorkshire

این قناری که در سال1870 در کشور یورکشیر انگلستان بوجود امده است حاصل امیزش نژادهای بلژیکی لانکشایر و نرویچی میباشد جزو قناریهای یزرگ جثه میباشد و طول ان حدود 19سانت است .نگهداری و پرورش این قناری مستلزم زحمات زیادی بوده و نیاز به تجربه کافی میباشد  این قناری با جثه بزرگش نیاز به تغذیه بهتری نسبت قناریهای معمولی را دارد .برای نگهداری و اماده کردن این قناری اهم از تغذیه مناسب نیاز به قفس و لان بزرکتری نیز میباشد .معمولا در این نژاد قناریهای بالاتر از دو سال در امر تولید مثل موفقتر بوده این نژاد در زمان تولید مثل خود والدین خوبی مبیاشند و نیاز به قناری حمال ندارند در زمان تخم و روزهای اول جوجه باید یک سنگ مرمر گرد در لانه قرار دهید که قناری مادر که دارای جثه سنگین میباشد همه وزن خود را بر روی تخم و جوجه تازه متولد شده نیاندازد و باعث خفگی انها نشود در این نژاد پرنده نر نقش مهمتری را در بزرگ کردن جوجه ها  و قد و اندازه انها را بر عهده دارد بطوری که در ایران با امیزش ان با نژاد های دیگر به قناری کشیده بلند رسیده اند و قناری مادر در مرغوبیت و جوجه ها نقش دارد این قناری محبوبترین قناری انگلستان میباشد و دارای ظاهری هویج مانند چشمانی در وسط سر و سری بزرگ و پرهای نرم و گردنی کوتا میباشد .قناری نژاد نرویچ  norvich

این قناری که متعلق به نرویچ انگلستان میباشد از قناریهای سنگین جثه است و با پرهایی کاملا ابریشمی و بدنی گرد و یکدست که زیبایی منحصر به فرد ان میتواند توجه هر بیننده را به خود جلب کند این نژاد با توجه به نوع و جثه بزرگش نیاز به تغذیه بهتری را دارد اما چون در رده سنگین جثه ها و کم تحرکها میباشد باید توجه کافی را به پرنده داشت تا از چاقی ان جلوگیری شود .این پرنده بعلت ژنتیکی بودن و سنگین بودن وزنش در طول جوجه گیری مشکلات خاصی را ببار میاورد که اهم ان له شدن جوجه در زیر شکم مادر و نابارور ماندن تخمها میباشد.نژاد قناری1قناری نژاد گلاستر glouster 

قنای بسیار زیبا و ایده الی میباشد این نژاد در سال1920در انگلستان توسط خانم راجرسون(ragerson) بوجود امد و بر گرفته از نژادهای رولر و کاکی و مرزی میباشد این قناری نیز اواز ملایم و بسیار زیبایی را دارد و جزو قناریهای اوازه خوان نیز محسوب میشود از لحاظ شکل ظاهری دارای قدی کوتاه و گرد و کاکلی بسیار زیبا و منحصر به فرد میباشد که در وسط سر بصورت مرکز با نظم خاصی به طرفین کشیده و شکلی را چون چتر مانند درست کرده است این قناری بسیار مقاوم و به راحتی تولید مثل میکند این قناری از محبوبیت خاصی برخوردار میباشد و خود والدینی خوبی میباشند که حتی بعضی افراد از ان بجای قناری حمال استفاده میکنند .این نژاد در دو نوع کاکل دار و بدون کاکل میباشد که برای رسیدن به جوجه های بهتر باید کاکل دار را با بدون کاکل جفت انداخت و هر دو کاکل دار را با هم جفت نکنید.
نژاد قناری1قناری نژاد کاکلیcrest

این نژادزمان زیادی است که شناخته شده است و سر منشا ان کشور المان میباشد که در سال 1963در همین کشور بعنوان نژاد جدیدی به رسمیت شناخته شد از شکل ظاهر بسیار شبیه به قناریهای رنگی میباشد اما با جثه ای تقریبا بزرگتر .تنها فرق این  نژاد با قناری رنگی در کاکل این نمونه قناری میباشد.

[ 91/08/19 ] [ 2:52 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

انتخاب وخریدقناری
انتخاب قناری

وقتی که تصمیم بر خرید قناری میکنید  اول باید هدف خود را از خرید قناری مشخص کنید  و بعد اقدام به خرید قناری کنید چون ممکن است با ورود به اولین پرنده فروشی  در مابین رنگهای بسیار و متفاوت قناری سر در گم شده و قدرت انتخاب را از دست بدهید و یا اینکه نا خواسته یک قناری به دل شما نشسته و شما اقدام به خرید ان کنید فقط از روی رنگ یا ظاهر و این قناری نتواند انتظار شما را براورده کند و شما زود از قناری زده و دلسرد شوید که در چنین مواقعی راهی جز فروش و خرید یک قناری دیگر را ندارید پس حتما قبل از اینکه وارد پرنده فروشی شده و در طیف رنگهای قناری قرار گیرید تصمیم خود را از لحاظ اواز و یا تکثیر و نوع نژاد و رنگ را گرفته و بعد اقدام به انتخاب و خرید قناری نمایید.

 

 انتخاب قناری سالم

 

نکته مهمی که هنگام خرید قناری باید مد نظر داشت سلامتی پرنده انتخاب شده میباشد .اگر شما قناری را بصورت سلامت و درست از ان مواظبت کنید پرند شما سالهای بدون بیماری را در کنار شما سپری خواهد کرد .یک قناری سالم باید شاداب و پر تحرک باشد ،دارای پرهای کاملا صاف و بدون ژولیدگی باشد هیچ جای پرنده نباید بدون پر باشد .پرهای اطراف مخرج نباید کثیف باشد اطراف نوک و چشم پرنده نباید خیس باشد که نشانه ابریزش باشد و باید فاقد از هر گونه زخم و برامدگی باشد در ناحیه بال و پا  باید کاملا سالم و بدون هیچ نواقصی از قبیل انگشت و ناخن باشد پرنده انتخاب شده باید بدون هیچ سستی و بی تفاوتی نسبت به محل دیده شود برای لحظاتی از قفس بدور ایستاده ودر رفتار پرنده کاملا دقیق شوید تا شاهد تمامی حرکات و رفتار پرنده مورد نظر باشید هیچ وقت در انتخاب و خرید قتاری عجله نکنید.

 انتخاب قناری اواز خوان

اواز خواندن قناری ارثی میباشد اگر چه تقریبا تمامی قناریهای نر اواز میخوانند اما از لحاظ نوع اواز  با هم تفاوت دارند یک قناری اواز خوان خوب باید دارای ظاهری چون:

1-جثه ای نه زیاد بزرگ و نه زیاد کوچک داشته باشد

2-داشتن کمی در سینه

3-سر گرد و بزرگ و چشمانی درشت داشته باشد

4-رنگ روشن داشته باشد مثل سفید ،ماستی ،لیمویی و پرتقالی کم رنگ البته تاکید بر رنگها سفید و ماستی بیشتر است.

  

حد امکان سعی کنید از قناریهای روشن که در بازار از جایگاه بهتری برخوردار هستند تکثیر نمایید و جوجه های تک رنگ را به دست اورید.

 در انتخاب و خرید قناری سعی کنید با پرداخت هزینه بیشتر قناری اماده تر و بهتر را تهیه نمایید و از انتخاب قناری ارزانتر به امیدی که بعدا اماده شود پرهیز کنید.

 

  

استفاده از یک قناری برای دو یا چند ماده قناری

روش دیگری در تکثیر قناری میباشد که معمولا کمتر استفاده میشود و کار برد کمتری دارد ان هم به این صورت است که یک قناری نر را با دو ی چند قناری ماده جفت انداخته و تکثیر میکنند که باز هم نگهداری جوجه ها به عهده ماده تنها می افتد و نمیتواند جوجه های خوبی را بزرگ کند .اما گاهی وقتها اتفاق می افتد که ادم مجبور میشود که چنین کاری را انجام دهد مثلا شاید شما یک قناری نر خوب داشته باشید که بخواهید از ان چندین جوجه داشته باشید و یا اینکه تا اماده شدن قناریهای نرتان هنوز زمان مانده باشد و ماده ها اماده باشند که مجبور به انجام چنین عملی شوید در چنین عملی قناری نر را در یک قفس جداگانه گذاشته و دو طرف قفس نر را دو ماده قناری در قفسهای جداگانه بگذارید چنانچه امادگی ماده قناری یکی از دیگری زودتر باشد که کار شما تقریبا راحتتر میباشد و شما در صورت امده شدن کامل ماده قناری اولی نر را در قفس ان انداخته و پس از زمان جفت گیری و تخم گذاری قناری نر را جدا کرده و کنار ماده قناری اماده دیگری بگذارید که البته برای اینکار هم باید اول در یک قفس جداگانه کنار قنار ماده گذاشته و پس از قبول کردن ان نر را به قفس ماده هدایت کنید اما اگر هر دو ماده با هم اماده تخم گذاری شدند باید قناری نر را بعد از ظهر در یک پیش یکی از ماده ها انداخته و تا فردا ضهر همانجا بماند بعد ان را جدا کرده و به قفس ماده دیگر هدایت کنید برای این که قناری نر کمتر جابجا شود بهتر است که ظهر به ظهر جابجا شود اگر مراحل جفت گیری بطور صحیح در روز با هر ماده یکبار دیده شود کافی میباشد.به نظرمن اگر قناری رادرحالتی که پرهایش راپوش کرده ببینید نشان ازذات خوب داشتن پرنده است.

[ 91/08/19 ] [ 2:50 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

آموزش
با سلام خدمت دوست گرامی و عزیز
 
در ابتدا در مورد بیماری ها و چیزی که کاربردی باشد 
بیماری ها به چند دسته بزرگ تقسیم بندی می شوند 
میکروبی 
ویروسی 
قارچی 
انگلی 
البته دسته بندی های جدیدی هم به این مبحث اضافه شده که زیاد لزومی ندارد که در مورد آن صحبت کنیم
چیز هایی که در اینجا گفته می شود یک شمایی کلی است و ممکن هست استثناتی هم وجود داشته باشد 
میکروب ها . میکروب ها در واقع یک بدن کامل می باشند که فقط در یک سلول قرار گرفته شده است  .خود برای بدست آوردن غذا  تلاش می کنند . با اندامک های خاص تنفس می کنند و با اندامک خاص  متابولیسم و هضم غذا را انجام می دهند . اندازه میکروب ها با هم خیلی فرق دارند بعضی کوچک و بعضی خیلی بزگ هستند .البته در حد انگستروم  
میکروب ها در شرایط خاصی قادر به فعالیت هستند . یعنی از یک دمای خاص تا دمای خاص دیگر . معمولا میکروب های بیماری زا در دمای بین 32 تا 38 درجه فعالیت می کنند . میزان اسیدیته هم بسیار مهم است PHقابل قبول برای اینگونه موجودات  بین 5.5تا 8 هست . البته همانجور که گفتم استثناتی در کار هستند . مثلا بعضی میکروب ها که در دمای پایین یا اسیدیته کار می کنند عوامل بیماری زا معدی . که شاید در صدر همه هلیکوباکتر باشه یا میکروب هاییکه در محیط  خاص مثلا در ادرار قادر به تکثیر و تولید مثل هستند .
محیط کشت : شامل  مکان و موادی می شود که رشد باکتری را تسریع کند . اکثر محیط کشت در ظروف گردی به نام پلت نگهداری می شوند و از آن در رشد میکروب استفاده می کنند . بعد از آغشته کردن محیط کشت به عامل بیماری زا آن را در  دستگاهی به نام انکوباتور قرار می دهند که دما مناسب برای رشد عامل بیماری زا را فراهم می کند  
 محیط کشت ها به انواع مختلف تقسیم می شود 
تکثیر این عوامل بستگی کامل به محیط هست . اگر در دمای خاص در پ هاش خاص و با مواد غذایی خاص قرار بگیرند سرعت رشد بالاتری خواهند داشت . حتی کمبود یک ماده معدنی یا یک پروتین خاص باعث کاهش رشد یا توقف رشد خواهد شد . چنانچه  برای رشد بعضی میکروب ها از محیط های اختصاصی استفاده می کنند . جوری که یک محیط رشد خاص فقط برای یک میکروب خاص طراحی شده است . که معمولا این میکروب ها جز محیط های سخت رشد هست . یا اینکه سرعت  عمل در تشخیص نقش بسیار مهمی در نجات جان بیمار دارد 
 
ویروس ها 
ویروس  ها : گروه بعدی  که هم دارای عوامل بیماری زا هستند و هم عوامل بی خطر و خنثی 
ویروس ها شامل یک پوشش خارجی و یک هسته داخلی هستند که شامل " دی ان ای "  ویروس است . این "دی ان ای " دستورات را صادر می کند و از روی آن ویروسها بیشتر و بیماری زا آن انجام می شود . ویورس به خودی خود قادر به هیچ کاری نیست و مانند میکروب شامل  اندامک های خاص برای تنفس و یا متابولیسم نمی باشد . پوشش  گروه های ویروس با هم فرق می کند و ممکن است پوششی ساده یا پیچیده داشته باشند . این پوشش گیرنده های برای چسبیدن به سلول ها دارد که حال ممکن است این سلول بدن میزبان باشد یا یک میکروب یا قارچ یا هر سول زنده دیگر . پس از چسبیدن ویروس به سلول یا در واقع  گیرنده خاص سلول ."دی ان ای " از همین طریق وارد سلول می شود و "دی ان ای "ویروس خود را به "دی ان ای " سلول میزبان می چسبند و از این طریق دستور ساخت  ویروس های بیشتر صادر می گردد که در نهایت باعث بیماری خواهد شد . 
ویروس ها به صورت مستقیم درمان ندارند . در واقع دارو هایی که برای درمان ویروس ها چه در انسان یا حیوانات وجود دارند انگشت شمارند و به علت قیمت بالا در دامپزشکی کمتر استفاده می شود بهترین را برای پیشگیری استفاده از واکسیناسیون هست یا استفاده از موادی که بدن قوی نگهداشته شود و از نفوذ و بیماری زایی ویروس ها جلوگیری شود . . استفاده از ویتامین ها و پروبیوتیک های خاص باعث بهبود وضعیت ایمنی بدن می شود و این مواد باعث تحریک ساخت و ساز سلول های دفاعی و مواد ایمنی می شود که از بدن دفاع می کنند 
بعد از آلودگی به ویروس بدن با  سیستم های خاص از آلوده شدن سلول  اگهی پیدا می کند و به سلول آلوده حمله می کنند . بعضی از ویروس ها به صورت پنهانی عمل می کنند و بدن تا مدت ها از وجود آن بی خبر می ماند . و گاهی زمانی سیستم ایمنی مطلع می شود که بیماری به وضعیت بحرانی خود نزدیک شده است . بعد از مطلع شدن سیستم دفاعی . با هضم کردن سلول آلوده و یا پیدا شدن ویورس در خون بدن ، سلول های خاصی از سیستم ایمنی موادی را می سازند به نام آنتی بادی . این مواد مانند یه آهنربای قوی به ویروس  می چسبد و ویروس را احاطه کنند و بعد از آن مواد شیمیایی را برای با خبر شدن بقیه سلول های دفاعی بدن آزاد می کند سلول دفاعی ( و یا گاهی تجمع  سلول های دفاعی ) ویروس را به داخل خود فرو می برند و سلول را هضم و نابود می کنند و گاهی باعث می شود که خود سلول های دفاعی نیز از بین برود  .این سیستم دفاعی برای همه عوامل بیماری زا به همین شکل انجام می شود . تنها چیزی که فرق می کند نوع آنتی بادی هست که برای هر ویروس و میکروب یا عامل بیماری زا و خارجی متفاوت هست و گاهی حتی برای هر زیر گروه . بعضی از ویروس ها خیلی سریع تغییر شکل می دهند مثلا ویروس های انفلونزا و سرماخوردگی . سرعت خیلی بالایی برای تغییر پوشش دارند . و هر سال برای مبارزه با ویروس انفلونزا یک نوع جدید واکسن ساخته می شود و معمولا از جمع کردن ویروس های مختلف در مناطق مختلف دنیا آن را می سازند . در واکسن سیستم ایمنی فعال می شود و سلول های سازنده آنتی بادی به کار می افتند و باعث تولید آنتی بادی می شوند و سلول های حافظ ایمنی نیز بکار می افتند و باعث می شوند که بدن برای همیشه با آن آشنایی داشته باشد و اگر ویروس  یا میکروب تغییر شکل پیدا نکند برای همیشه بدن ایمن باقی بماند 
قارچ ها 
قارچ ها عوامل هستند که باز در انواع  بیماری زا و غیر بیماری زا تقسیم بندی می شوند و ممکن است میکروبی یا خیلی بزرگ باشند . عوامل بیماری زا از نوع میکروسکوپی هستند . قارچ ها همچنین جز زیرگروه گیاهان تقسیم بندی می شوند . 
قارچ ها از مواد غیر زنده و مواد معدنی و الی استفاده می کنند . برای همین می توانید قارج ها را در هر نقطه که دارای رطوبت بالایی باشد پیدا کنید . 
اکثر قارچ ها بر روی سطح بدن رشد می کنند . اما انواعی هم هستند که در داخل بدن مثلا ریه رشد می کنند . وجود رشد قارچ در بدن نشانه پایین بودن شدید سطح ایمنی است . خصوصا انواعی که در بدن رشد می کنند . مثلا برای اولین بار ادز زمانی شناسایی شد که عدهای از معتادان بخاطر رشد یک قارچ تک سولی  از بین رفته بودند که یک چیز کاملا غیر طبیعی بود . و دانشمندان به دنبال علت رشد آن قارچ در بدن این افراد گشتند و موفق به شناسایی ویورس "اچ ای وی " شدند . نوع خاصی از قارچ می تواند به انسان منتقل شوند 
قارچ های که بر روی درم یا لایه ابتدایی پوست زندگی می کنند توسط سلول های دفاعی بدن قابل شناسایی نیستند و سیستم ایمنی به آن قابل ت دسترسی ندارد و باعث مشکل خاصی نمی شود و تنها مشکل بد شکل شدن بدن هست . 
قارچ هایی وجود دارند که به سطح پاین تر بدن هم وارد می شوند (هیپودرم) در این صورت سیستم ایمنی مطلع می شود و به این بافت حمله می کند 
بعضی قارچ ها در سیستم تنفسی رشد می کنند 
معمولا درمان خود بخودی وجود ندارد  .مگر اینکه سیستم ایمنی به حالت قبل خود باز گردد ولی معمولا درمان توسط داروهای ضد قارچ انجام می شود 
انگل ها 
انگل ها در واقع موجوداتی هستند که از مواد غذایی یا گاهی خود بدن یا بافت های مختلف بدن یا مایعات بدن مثل خون استفاده می کنند 
انگل ها ممکن است تک سلولی باشند ( آمیب ها) یا پر سلولی باشند چیز که ما معمولا به اسم انگل می شناسیم 
تخریب و از بین بردن بافت یا استفاده فراوان از مایعات مثل خون و یا مواد غذایی داخل روده را می خورند . معمولا همه انگل ها اختصاصی عمل می کنند نوعی انگل وجود دارد که از بافت کلیه تغذیه می کند و زمانی که متوجه می شوند که تمام بافت کلیه از بین رفته و خود انگل به شکلی بزرگ در کلیه قرار گرفته یا از بافت کبد تغذیه می کنند و کبد را سوراخ سوراخ می کند ودر انتها بافتی نکروز در مسیر حرکت خود به جای می گذارد و ممکن است اینقدر شدید باشد که باعث مرگ موجود شود 
 
بعضی انگل ها از خود سمومی ترشح می کنند که باعث مشکلات بیشتر می شوند یا بخاطر از بین بردن بافت های بدن . آن بافت عفونی شده و باعث مرگ موجود شود .
انگل ها بخاطر تغییرات سریع در پوست بیرونی شان توسط سیستم ایمنی از بین نخواهند رفت . 
بعضی انگل ها می توانند وارد خود سلول شوند و بدن قادر به شناسایی آن نخواهد بود 
 با تشکر فراوان از شما

[ 91/08/19 ] [ 2:47 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

بیماریهای عفونی

عفونت استر پیتو کوکی

 


علائم بيماری متفاوت بوده و عوارض مختلفی ايجاد می کند . مثل آبسه های پوستی - زخمهای چرکی  و تورم مفاصل میشود.

علت:این بیماری همیشه در محیط نگهداری پرنده و در گرد و خاک موجود میباشد و در مواقعی که پرنده بوسیله یک ویروس ضعیف میشود وارد عمل شده و باعث از بین رفتن پرنده میشود.

درمان:تشخیص این بیماری و دارو مناسب از راه کشت میکروبی و انتی بیوگرام امکان پذیذ میباشد.

 

پاستور لوز


عامل این بیماری باکتری پاستورلا مالتوسیدا میباشد که از طریق زخم و دستگاه تنفسی وارد بدن پرنده میشود و از جمله بیماریهای مشترک بین پرندگان میباشد.

علائم:بسته میزان مقاومت پرنده و میکروب دارد اما معمولا بصورت ناگهانی و سریع پرنده از بین میرود پرنده با چشمانی بسته و کز کرده گوشه ای ظاهر میشود و بصورت ناگهانی از بین میرود که گاها در حال اواز یا پرواز این اتفاق می افتد.در گونه دیگر این بیماری پرنده با اسهال و ترشحات چشم و بینی و تنفسی همراه با ناله مشاهده میشود.

درمان : برای درمان این بیماری معمولا زمان اندک بوده و به ندرت جواب میدهد.این بیماری نیز مثل بیماریهای میکروبی دیگر نیاز به کشت میکروبی و ازمایش انتی بیوگرام دارد که مشخص کننده نوع انتی بیوتیک مصرفی در این بیماری میباشد.

 

بیماری لیستریوز

علائم بیماری:اين بيماری در شکل حاد موجب تلف شدن پرنده ظرف مدت يک تا دو روز می شود . در صورت طولانی شدن درمان عوارض عصبی مانند لرزش و پيچش گردن و فلجی نيز بروز می کند .

علت:این بیماری از راه دهان وارد بدن پرنده میشود و عدم رعایت نظافت و دسترسی جوندگان به غذای پرنده موجب این بیماری میشود.

درمان:تشخیص دارو بوسیله کشت میکروبی و شناخت داروی مناسب با این باکتری میباشد.

 

عفونت باکتری ای کولای

 

علایم این بیماری میتوان کز کردن و تلف شدن سریع پرنده باشد اگر وارد به خون شده باشد و در صورت وارد شدن به اندامهای دیگر موجب اختلالات تنفسی و تورم مفصل گاه هم موجب چسبندگی تخم در مجرای خروجی میشود.

علت بیماری:گرد و خاک زیاد در محل نگهداری پرنده و عدم وجود تهویه درست هوا.

درمان:بهتر است که طی یک ازمایش انتی بیوگرام قرار گرفته و بهترین انتی بیوتیک مصرف شود. اما در صورت دور بودن از ازمایش میتوانید از انتی بیوتیک کلر امفنیکل برای درمان استفاده کنید.

 

بیماری سل


 علائم بیماری:ضعف تدریجی پرنده همراه با اسهال ،با وجود اشتهای زیاد پف و کز کردگی پرندهقی رفتن چشمان و رنگ پریدگی پوست پرنده میباشد.

علت :عدم رعایت بهداشت محیط .پرندگان تازه خریداری شده میتوانند ناقل این بیماری باشند بصورتی که این میکروب بیماری قادر میباشد که مدتهای طولانی در بدن پرنده بدون بروز علائم زندگی کند و با وجود بیماریهای دیگر یا هر گونه استرس در پرنده از طریق مدفوع در محیط پخش شوند.جوندگان (موش)و حیوانات موزی نیز میتوانند ناقلین این بیماری باشند.

درمان:از انجایی که این باکتری به اکثر داروها مقاوم میباشد و برای بهداشت عمومی مشکل ایجاد میکند باید تمامی پرندگان را از بین برده و لاشه انها را بسوزانید.

 

سل کاذب

علائم این بیماری شبیه به سل میباشد اما با این تفاوت که در این بیماری پرنده کاملا به محیط و غذا بی تفاوت بوده و در اواخر بیماری فلج میشود.

علت:وجود جوندگان موزی و تماس با پرنده ناقل این بیماری میباشد.

درمان:کشت میکروبی و انتی بیوگرام باید صورت گیرد تا مناسبترین دارو تجویز گردد.

 

عفونت باکمپیلوباکتر

 

علائم بیماری:اسهال و لاغری و بی اشتهایی

علت:عدم نظافت و تهویه صحیح

درمان :با کشت میکروبی و انتی بیوگرام امکان پذیر میباشد.البته با اریترومایسین یا تتراسایکلین نیز امکان پذیر میباشد.

 

اریزییلاس

علائم بيماری شامل بی اشتهايی - کز کردن - ضعف و اسهال میاشد.

علت:این بیماری بوسیله پرنده ناقل به پرندگان دیگر سرایت میکن و گاه نیز میتوانند جوندگان و حشرات موزی اقلین ان باشند.

درمان :این بیماری با کشت میکروبی و تشخیص دارو مناسب امکان پذیر میباشد که معمولا با پنی سیلین و تتراسایکلین امکان پذیر میباشد.

 

بیماری مایکوپلاسمایی

 

عامل آن مايکوپلاسما می باشد که از نظر طبقه بندی پست تر از باکتری ها قرار می گيرد و فاقد ديواره سلولی بوده ولی در روی برخی از محيط های کشت آزمايشگاهی رشد می کند . در مقابل ضدعفونی کننده ها ی مختلف و خشکی محيط بسيار حساس بوده و ظرف چند ساعت در محيط خارج از بدن موجود زنده از بين می رود . بدين خاطر برای انتقال اين بيماری نياز به تماس نزديک بين پرنده آلوده با پرنده حساس می باشد . این ميکروب از طريق تخم نيز منتقل شده و در بين آنها ايجاد مرگ و مير می کند . معمولا برای بيماريزا شدن نياز به عوامل مستعد کننده ای مثل ساير ويروس ها و باکتری ها دارد . علائم بيماری شامل مشکلات تنفسی - خرخر کردن - آبريزش از چشم و بينی تورم مزمن ملتحمه چشم و سينوس تحت چشمی و مفاصل می باشد .در جوجه ها نيز موجب افزايش مرگ و مير می گردد .

 

[ 91/08/19 ] [ 2:46 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

بیماری ابله

 

بیماری ابله

 

بیماری ابله از نوع بیماریهای ویروسی میباشد و  در بین پرندگان بصورت مصری میباشد هر چند که شدت رشد این بیماری پایین میباشد اما ویروس ان در بدن پرنده مبتلا شده برای مدتها ماندگاری دارد و در صورت هرگونه استرس و ضعف ناشی از بیماریهای دیگر احتمال دفع ویروس ابله از بدن پرنده ناقل وجود دارد که موجبات مبتلا شدن پرنده های دیگر را به این بیماری فراهم می سازد هر چند که بیماری ابله فاقد از هرگونه درمان میباشد اما این بیماری به خودی خود کشنده نمیباشد و تلفات بجا مانده از این دوران بر اثر ضعیف شدن پرنده با بیماری ابله و حملات بیماری های میکروبی است که باعث از بین بردن پرنده میشود  در این دوران که بیماری ابله پرنده را ضعیف میکند و توان مقاومت در مقابل بیماریهای میکروبی را از ان میگیرد  شما بجای نا امیدی بهتر است به فکر ضد عفونی مرتب محل و جدانمودن پرنده های بیمار از سایرین و مداوای انها با انتی بیوتیک ها شوید مطمئن باشید که اگر انتی بیوتیک ها را بطور صحیح مصرف نمایید خیلی سریع به نتیجه خواهید رسید مصرف انتی بیوتیک ها بهتر است که طبق دز انجام گیرد چون مصرف کم و یا زیاد انتی بیوتیک باعث مقاوم شدن بیماری روی این دارو میشود از انجایی که انتی بیوتیک ها روی بیماریهای میکروبی اثری زود بازده دارند پس اگر تا 24 ساعت علائم بهبودی در قناری های شما پدیدار نشد بهتر است که بفکر تعویض نوع انتی بیوتیک بعد از 3 روز باشید برای رسیدن سریعتر به نوع انتی بیوتیک موثر بر روی بیماری بهتر است که به کمک دامپزشک ازمایش انتی گرام بر روی یکی از قناریهای شما انجام شود تا داروی موثر بیماری شناسایی و تجویز شود. برای پیشگیری پرنده های خود از این بیماری بهتر است هر ساله انها را با واکسن ابله واکسینه نمایید اما بخاطر داشته باشید که اگر در زمان بیماری این کار را انجام دهید پرنده هایی که الوده به ویروس ابله شدند تلف و مابقی از این بیماری در امان میباشند ویروس ابله ممکن است بر روی پرنده اثر سو گذاشته و انها را برای همیشه یا یک مدت طولانی نا بارور بسازد اگر روزی پرنده های شما دوچار چنین بیماری شدند تا پایان اطمینان کامل از درمان قطعی انها از فروش پرنده ها دست نگه دارید و با این عمل نا خدا پسندانه  پرنده های دیگران را به این بیماری مبتلا نکنید.

 

چند نکنته زمان بیماری

1-پرنده مبتلا را سریعا از پرنده های دیگر جدا نموده و تا سلامتی کامل بدور از پرنده های دیگر نگهداری شود. 

2-ویروس ابله پس از اتمام ظاهر بیماری و سلامتی کامل پرنده بمدت 2الی 3 ماه بصورت فعال در بدن پرنده ناقل موجود میباشد پس از اضاف نمودن پرنده درکنار انها پرهیز کنید چون احتمال گرفتن پرنده های جدید بیشتر است.

3-محل نگهداری پرنده را مرتب هر یک هفته یک بار و در دوران بیماری هر 3 روز یکبار با سانوسیل sanosilضدعفونی نمایید .(محلول این ضد عفونی را مبتوانید روی غذا و خود پرنده نیز بپاشید و یا بصورت کم برای مصرف پرنده درون اب بریزید)

4- در دوران بیماری  ودرمان اب پرنده را 3ساعت یکبار عوض نمایید.

5-در دوران بیماری نظافت قفس باید بصورت روزانه انجام گیرد و تمامی وسایل پرنده برای استفاده دوباره ضد عفونی شوند.

6-در صورتی که در حال درمان و مصرف انتی بیوتیک ها هستید بهتر است به همراه اب مقدار10 درصد ماشعیر و یا نوشیدنی های دیگر اضاف کنید.

7-برای خشک کردن جوشهای ناشی از بیماری ابله پماد تتراسایکلین 0/1 و یا گلیسیرین یده موثر میباشد (از این پماد برای باز نگه داشتن چشم پرنده های مبتلا به ابله نیز استفاده میشود. 

8-هیچ وقت پرنده های خودرا در زمان بیماری نفروخته و از پخش ویروس ابله جلوگیری نمایید.[ 91/08/19 ] [ 2:44 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

بیماریها

بیماریها 1

 

 

برخلاف تصور و باورهای اکثریت که قناری را یک پرنده بسیار ضعیف تلقی میکنند و از نگهداشتن قناری و از نگهداری قناری برای این باور که زود بیمار میشود صرف نظر میکنند جا دارد که متذکر شویم که این پرنده بسیار مقاوم بوده بطوری که میتوان گفت در مقایسه با دیگر پرندگان قفسی کمتر دچار بیماری شده و در صورت بروز بیماری اگر به ان رسیدگی شود بسیار سریع بهبود یافته و حالت عادی خود برمیگردد.بیماریهای این پرنده را اکثرا خود ما بصورت ناخواسته برای انها مهیا میکنیم بطوریکه تمام بیماریهای قناری را متشکل شده از سه عامل میباشند که سهل انگاری خود ما در زمینه نگهداری باعث بوجود امدن این عوامل شده است:

1-تغیر سریع دمای اتاق قناری و جریانات سریع هوا(باد)

2-غذای نا مناسب اهم از کپک زدگی ،فاسد ،فقر غذا از لحاظ ویتامینها و مواد مورد نیاز بدن

3-عدم رعایت نظافت اتاق،قفس و وسایل ان 

اگر ما خود در حفظ و نگهداری ،و رعایت نکات بهداشتی پرنده دقت کافی را داشته باشیم پرنده ما کمتر دچار بیماری میشود و یا اینکه با توجه دقیق و تشخیص بموقع بیماری میتوانید در اول بروز بیماری ان را شناسایی کرده و از سرایت ان به پرندگان دیگر جلوگیری نمایید .راههای تشخیص و از نشانه های بیماری پرنده را میتوان با کمی دقت در چند مورد یافت ک عبارتند:

1-اختلال در وضع ارایش پرها و پف الود شدن پرنده

2-خواب الودگی پرنده و قی رفتن چشمها

3-عدم تحرک و بی تفاوتی پرنده در قبال اطراف و دانه

4-ضعف پاها ،عدم تحمل وزن و دور نگه داشتن بالها

5-تغیر رنگ فظله و کثیف بودن پرهای اطراف مخرج

6-تغیر رنگ قسمت انتهای نوک پرنده 

پرنده نگهداری شده در قفس توسط شما ،حالا دیگر این شمایید که مسول سلامتی ان میباشید و شما باید حداکثر تلاش خود را برای سالم نگه داشتن پرنده خود داشته باشید شما میتوانید با رعایت و در نظر داشتن چند اصل پرنده خود را در طول سال از وجود بیماریها حفظ کرده تا همواه پرنده سالمی را داشته باشید :

1-خرید وسایل مورد نیاز پرنده از فروشگاهای تمیز و ضد عفونی کردن انها قبل استفاده

2-عدم تماس با پرنده الوده و تماس مجدد با پرندگان سالم 

3-ضد عفونی کردن مرتب محل نگهداری پرنده و وسایل قفس(شما میتوانید با تهیه مواد ضد عفونی از داروخانه ها بصورت کم و با یک اب پاش معمولی برای مدتها ضد عفونی را ادامه دهید)

4-عدم گذاشتن پرنده در محیط ازاد و تماس ان با پرندگان وحشی مخصوصا اواخر بهار 

5- چنانچه قناری نگهداری میکنید عدم نگهداری طوطی سانان در نزدیکی قناری .چون طوطی سانان خود ناقل بیماری میباشند و میتوانند ویروسها را تا مدتها درون بدن خود نگهداری کرده بدون انکه خود علائمی از بیماری را نشان دهند و در صورت تماس با پرنده دیگر ان را منتقل دهند.

 

باید در نظر داشت که به مراتب پیشگیری بهتر از درمان میباشد و شما میتوانید با رعایت یک سری از کارها تا در صد بالایی پرنده خود را از بروز بیماری و احتمالات دیگر حفظ نمایید .هیچ وقت در صورت مشاهده هر یک از علائم اولیه بیماری بی تفاوت از کنار ان رد نشوید .

 

 

تنفس صدا دار

 

اين بيماري به دو علت بوجود مي آيد: ۱- تغييرات شديد و ناگهاني دما ۲- تغذيه از دانه هاي كثيف و آلوده به گرد و فضولات خود يا قناري هاي ديگر.
علامت اين بيماري تنفس با صدا و با منقار نيمه باز است . در عين حال نفس بريده بريده مي باشد.
درمان: استفاده از شربتهاي سينه و داروهاي ضد سرفه و مخلوط كردن يك قاشق چايخوري الكل طبي رقيق با دو قطره گليسيرين در آب آشاميدني پرنده .
و يا حل كردن يك قرص قابل حل ۵۰ ميليگرمي ترامايسين در يك فنجان آب و ريختن آن در جاي آب پرنده است. اين محلول براي برونشيت ، سرما خوردگي و اسهال پرنده نيز مفيد است. 

 

یبوست

 

علايم : در اين بيماري پرنده با پرهاي پف كرده به گونه اي بي تفاوت در قفس مي نشيند و سعي در دفع فضله مي كند بدون آن كه نتيجه اي بگيرد. پرنده رفتاري شبيه به بيماري گرفتگي مجراي تخم گذاري از خود نشان مي دهد. از ديگر علائم ميتوان به كمي اشتها و خشک بودن فظله همراه با دم زدن پرنده در موقع دفع ان اشاره کرد.
علت بيماري: مصرف خوراك مانده و تغذيه از اشياء غير مجاز 

درمان:چکاندن دو قطره روغن کرچک در دهان پرنده و تکرار ان در 8 ساعت دیگر این عمل باید تا بهبودی کامل پرنده تکرار گردد.همچنین استفاده از  ميوه و سبزيجات ابدار مخصوصا کاهو.
 

 

میلبه

 
علايم : خواب ناآرام ، تمييز كردن و جستجوي دائم پرها ، ضعيف شدن پرنده.

علت  بيماري : وجود جانور كوچكي به نام ميلبه قرمز (شپشك) . اين بيماري قابل انتقال از ساير پرندگان به يكديگر است. ميلبه به دو صورت است : ميلبه قرمز كه تنها شب ها به پرنده حمله مي كند و ميلبه كيسه هوا كه ساكن در پرهاي پرنده مي باشد.
درمان :استفاده از اسپریهای مخصوص موجود بازار و اسپری کردن محل نگهداری و قفس بهمراه خود پرنده

کوکسیدن

علايم بيماري: سستي ، كم اشتهايي ، اسهال
علت بيماري : اين بيماري ويروسي مي باشد. قدرت تكثير اين ويروس در تابستهاي گرم و مرطوب در محل نگهداري پرنده كه نظافت در آن رعايت نشود ، زياد است. وجود اين ويروس را با آزمايش فضله پرنده ميتوان دريافت.
درمان: اضافه كردن سولفوناميد يا فوراسوليدون به آب آشاميدني پرنده بيمار. 

 

جذام پرنده 

 

علايم: تنگي نفس ، اسهال ، تب ، كم اشتهايي ، فلج ، گرفتگي عضلات ، تورم پلكها ، و در نهايت تلف شدن پرنده پس از چند روز
علت  بيماري: اين بيماري ويروسي مي باشد و قابل انتقال از ساير حيوانات خانگي و وحشي
درمان: دور كردن پرنده از ساير حيوانات  

 

اسهال 

 

علايم: فضله آبكي ، كثيف بودن اطراف مخرج ، كم اشتهايي و بي تفاوتي نسبت به محيط اطراف.
علت بيماري: ترس و هيجان ، جريانات متغيير هوا ، تغييرات شديد دما ، خوراك فاسد.
همچنين مصرف غذاهاي مانده و كثيف توسط پرنده مي باشد مانند دانه هاي كپك زده و مانده. آب كثيف و سبزيهاي ترشيده يا مرطوب. 

درمان:این بیماری سریع بهبود میبابد کافیست که به پرنده رسیدگی شود و تا بهبودی کامل غذاهای اضافی را از دسترس پرنده دور کنید.

 

زخم پا 

 

اين بيماري در اغلب موارد در پرندگان جوان به علت ساييده شدن كف پاي آنها كه داراي پوستي بسيار نازك است به چوبهاي نشيمن سفت و مدور بوجود مي آيد. بهتر است چوب نشيمن قناريهاي جوان داراي رويه اي مسطح بوده و از چوب نرم ساخته شود. در موارد بروز زخم پا بايد در وسط رويه چوب نشيمن شياري ايجاد كرد تا از تماس زخم پا با سطح چوب جلوگيري كرد. در صورت بي توجهي به اين بيماري ، زخم پاي پرنده به ميخچه تبديل شده و بتديرج اعصاب انگشتان پرنده از كار مي افتند .بعدها این زخم توسط قناریهای دیگر و یا خود قناری مورد نوک و کنجکاوی قرار میگیرد که باعث بدتر شدن زخم میشود.
زخم پا گاه در اثر رعايت نكردن نظافت قفس قناري و گاه بر اثر برخورد پای قناری به شیئی بوجود میاید
درمان:کافیست یک یا دوبار پای پرنده را با داروی ابی رنگ له شدگی دهان کودک اغشته کنید.

 

غش و بیهوشی

 

اين حالت بيشتر براي پرندگاني به وجود مي آيد كه عادت به زندگي با انسانها را ندارند و اغلب در موقع تغيير قفس از ترس مبتلا به غش مي شوند. بعضي اوقات نيز در اثر يك ضربه ناگهاني و شديد و يا بر اثر تابش مستقيم نور شديد و يا آفتابزدگي پيش مي آيد. اين حالت بيشتر در موقع تولك و يا در روزهاي خروج از تولك اتفاق مي افتد. بنابراين بهتر است پس از دوران تولك براي تعويض و جابجايي قفس قناري دقت زيادي شود.
درمان: اگر حالت غش براي قناري اتفاق افتاد بايد به ملايمت آب سردي به روي سر و گردن قناري پاشيد و سپس اطراف قفس را پوشانيد و آنرا در جاي نسبتا گرمي قرار داد تا به تدريج قناري به حال عادي باز گردد. در بعضي موارد ممكن است غش موجب بروز آثاري چون فلج پا يا بال قناري گردد در اين موارد بايد فورا يك قطره الكل رقيق طبي در حلق قناري چكانيد كه اغلب نتيجه مطلوبي ميدهد. همواره بايد سعي كرد تا مانع بروز عواملي كه ميتواند موجب بروز غش در قناري شود را برطرف كرد زيرا تكرار غش در نوبتهاي بعدي بسيار خطرناك هستند. 

 

ورم زیر شکم

 

علت: اين بيماري در اثر مصرف غذاهاي تحريك كننده و يا خوردن غذاهاي فاسد و مانده توليد مي شود . در اين بيماري زير دل پرنده ورم مي كند و رنگ پوست موضع ورم كرده در موارد خفيف آن بي رنگ و در موارد سخت و شديد آن تيره مايل به سياهي است.
درمان: قرار دادن پرنده در قفس تميز و گرم و دور از صداهاي مزاحم . بايد به قناري تريد شير با نان كه مقداري كربنات دوبيسموت در آن ريخته شده باشد داده شود. اگر اين بيماري همراه با يبوست نيز باشدبايد اول يك قطره روغن زيتون به حلق پرنده چكانده شود. همين كه آثار بهبودي در پرنده مشاهده شد بايد يك شربت مقوي مانند شربت هيپوفسفيت به آب آشاميدني پرنده اضافه كرد. در اين موقع دادن تخم كلم خيس كرده كه دانه خشخاش روي آن پاشيده شده باشد براي قناري بيمار غذاي مناسبي است .

 

 کچلی

 

این مورد که اکثر در اوایل زمستان و اواخر تولید مثل روی میدهد بر اثر فقر پرنده از لحاظ برخی از ویتامینها و نرسیدن مواد معدنی لازم به بدن پرنده بوجود میاید.

 
درمان: ماليدن وازلين گليسيرين بر روي سر پرنده. اما بهترين دارو لوسيون پ.ث.ف مي باشد . اين دارو علاوه بر ضد عفوني داخلي پرنده براي سرعت رشد پرهاي قناري نيز بسيار مفيد است. از هويج رنده شده و سبزيجات تازه نيز بايد حداقل هفته اي دو بار به پرنده داده شود. 

 

رشد منقار و ناخن ها

 

این عارضه میتواند در اثر نا میزان بودن کلسیم در غذای پرنده باشد و یا بعلت نامناسب بودن چوب نشیمن درون قفس باشد .

درمان: باید اضاف ناخن و یا منقار را با قیچی مخصوص یا ناخن گیر کوتاه کرد اما باید توجه داشت که به رگ ناخن اسیبی نرسانید که برای اینکار بهتر است انها را در نور بگیرید که و پس از دیدن این رگ قرمز رنگ شروع به چیدن ناخن با فاصله از ان بکنید .گذاشتن کف دریا در قفس نیز نباید غراموش شود. 

 

 

اسم در پرنده

 

علائم: اين بيماري تمامي علايم بيماري سرماخوردگي را دارد به اضافه تنفس سخت با دهان باز .گاهي نيز تنفس پرنده همراه با صدا مي باشد.
درمان: دو قطره يد خوراكي را در ۲۸ گرم آب نوشيدني حل كرده و روزي سه مرتبه از آن به پرنده داده شود. جاي پرنده بايد گرم باشد همچنین استفاده از داروهای مخصوص اسم نیز موثر میباشد . به پرنده باید شیر و سبزیهای تازه داده شود.

 
 عفونت روده

 

علايم : پاشيده شدن فضله به بيرون در حاليكه به رنگ سبز مي باشد .
درمان: گرما ي محيط نگهداري پرنده بيمار بين ۳۰ تا ۳۲درجه باشد. تاباندن نور مادون قرمز ، استفاده از چاي معمولي ، ذغال پرنده . در صورت وجود زخم هاي ويروسي ، استفاده از انتي بيوتيك ها يا سولفوناميد مؤثر است.

 
 بیماری چاقی

 

علايم: سنگيني ، عدم علاقه به پرواز ، تنفس شديد ، وجود مشكلاتي در موقع تولك
علت: تغذيه غلط ، وجود بيش از اندازه دانه هاي پر چربي مانند تخم آفتاب گردان ، شاهدانه و دانه كتان در رژيم غذايي قناري
مداواي چاقي: تغذيه پرنده با خوراك هايي همچون ارزن ، ميوه و سبزي . پرواز دادن پرنده در محيطي همچون پاسيو يا اتاق به صورت روزانه
توجه : مبارزه با چاقي قناري توسط گرسنگي دادن با آن امري اشتباه است كه ميتواند مشكلات جدي اي را براي پرنده به همراه داشته باشد. 

 

تخم پیچ یا گیر کردن تخم در شکم 

 

علايم: قناري ماده با پرهاي پف كرده بي تحرك با چشمانی نیمه بسته  مي ماند و به سختی نفس میکشد و معمولا پس از چند ساعت تلف خواهد شد.
علت :این عارضه به علت کمبود کلسیم و تشکیل نشدن پوسته تخم و گاه عفونتها و یا کمبود مواد معدنی در جیره غذایی پرنده میباشد.
درمان: ماليدن دو یا سه قطره روغن کرچک و یا روغن خوراكي مايع در داخل و اطراف مخرج و گرم نگهداشتن پرنده. ماساژ نرم و با احتياط اطراف مخرج و واداشتن پرنده به حرکت میتواند به دفع تخم کمک کند این کار باید به ارامی صورت گیرد چون در صورت شکستن تخم پرنده بعلت عفونت از بین میرود.


چشم درد

علائم:قناری با چشمانی نیمه باز و پف الود همراه با ابریزش چشم مشاهده میشود.

علت:چشم درد در پرنده به دو نوع میباشد 1-گاه پرنده چشم خود را به میله های قفس و یا شئی دیگر زده و موجب چشم درد میشود و یا به دایلی موجب عفونت چشمی میشود.2-چون چشم رابطه مستقیم با تمامی اعضای بدن دارد گاه بر اثر یک عفونت داخلی بدن موجب چشم درد میشود.

درمان:چنانچه چشم درد از نوع اول باشد با استفاده از قطرهای استریل چشمی و پماد چشم درد Aموجود در داروخانه های انسانی رفع خواهد شد.اما اگر از نوع دوم باشد اول باید نوع عفونت را شناسایی کرد و بعد با استفاده از انتی بیوتیک ها در پی رفع ان کوشید.

 


پاهای پیله بسته

علائم:گاه پاهای پرنده کاملا پیله بسته و باعث ناراحتی پرنده از ناحیه پا میشود.

درمان:ضمن رعایت بهداشت قفس و تعویض چوب نشیمن پای پرنده را چندین بار با پماد ا+د موجود در داروخانه های انسانی اغشته نمایید و این کار را تا درست شدن کامل پای پرنده تکرار نمایید.


کندن پر

کندن پر:کندن پر گاه از روی عادت بجا مانده از دوران پر ریزی قبلی میباشد و گاه بعلتوجود انگلهای خارجی میتواند باشد  اما کندن پر در قنارهای ماده در فصل جفت گیری نشانه امادگی انها و کمبود مواد لانه سازی میباشد.

در مان:با استفاده از اسپریهای ضد شپش و ضد عفونی کردن قفس از بین میرود.

 

 

انگل های داخلی(کرم های گرد)

علائم:قناری با پرهای کاملا ژولیده و پف کرده نمایان میشود و بسیار لاغر و کم خون میشود و در موقع دفع فضله دم میزند.

درمان:برای درمان میتوان از داروهای مختلف موجود در بازار استفاده نمود که رایج ترین انها که در تمامی داروخانه های دامپزشکی یافت میشود لوامیزول میباشد.میزان مصرف ان برای قناری یک نوک چاقو بصورت حل در جا ابی پرنده بمدت 3 تا 5 روز و تکرار ان پس از 10 روز میباشد.

 

 

[ 91/08/19 ] [ 2:44 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

تخم کتان
 

تعریف علمی دانه کتان

 

 

 

 

 امروزه گیاه كتان در منطقه وسیعی از اروپا و آسیا می‌روید‌. ازاین گیاه استفاده‌های زیادی به‌عمل می‌آید‌. از الیاف آن برای یافتن پارچه ‌استفاده می‌شود‌. پارچه كتان برای البسه مخصوصاً در تابستان نوعی مناسب به‌شمار می‌رود‌. كتان گیاهی است كه از قدیم‌الایام شناخته شده و به‌كار می‌رفته است‌. حتی پرورش آن‌ در مصر در حدود پنج قرن قبل از میلاد مسیح معمول بوده است‌.


     تركیبات شیمیائی

از دانه‌های كتان‌ در اثر فشار و بدون حرارت دادن روغنی به‌دست می‌آید كه به روغن كتان (‌برای اینكه با روغن برزك اشتباه نشود) نامیده می‌شود‌‌.

     خواص داروئی

روغن تخم كتان علاوه بر داشتن Omega-۳ دارای ویتامین E نیز می‌باشد و حتی اگر به مقدار بیش از احتیاج (یك قاشق چایخوری در روز) مصرف شود عوارض جانبی نخواهد داشت.

خاصیت مهم دیگر روغن كتان اثر ضد تورم آن می‌باشد. میگرن‌های دردناك را شفا داده و عادات ماهانه دردناك را از بین می‌برد‌.

مطالعات جدید نشان داده است كه روغن تخم كتان حتی می‌تواند مصونیت بدن را در مقابل بیماری‌ها بالا ببرد‌. استفاده از این روغن از سرطان جلوگیری می‌كند‌.

تخم كتان به‌علت داشتن موسیلاژ زیاد نرم‌كننده بسیار خوبی است و در رفع یبوست می‌توان از آن استفاده كرد‌. بدین منظور باید تخم كتان را روی زبان ریخت و با مقداری آب آن را بدون جویدن بلعید و یا می‌توان تخم كتان را در آب خیس كرده و صبح ناشتا خورد‌.

دم كرده تخم كتان نیز معجزه‌گر است‌. دم كرده آن علاج بیماری‌های مجاری ادرار‌، زخم معده و وروم روده‌، یبوست‌، ورم مثانه‌، سنگ كلیه‌، ‌سرفه‌، دردهای پریود و حتی مرض قند می‌باشد‌.

می‌توان تخم كتان را با مقادیر آب جوشانید و سپس جوشانده آن را در داخل وان حمام ریخت و در آن دراز كشید‌. خارش پوست را فوراً از بین می‌برد‌.

     طرز استفاده

روغن تخم كتان به‌نام Flax Seed Oil نامیده می‌شود و می‌توان آن را از فروشگاه‌های گیاهان داروئی و یا برخی از داروخانه‌ها خریادری كرد كه البته در یخچال نگهداری شود و باید دقت كرد كه تاریخ مصرف آن نگذشته باشد‌.

     مضرات‌

مضرات خاصی برای آن بیان نشده است‌.

 

 

 

 

 

 

 

تعریف علمی دانه کتان

 

 

 

 

 امروزه گیاه كتان در منطقه وسیعی از اروپا و آسیا می‌روید‌. ازاین گیاه استفاده‌های زیادی به‌عمل می‌آید‌. از الیاف آن برای یافتن پارچه ‌استفاده می‌شود‌. پارچه كتان برای البسه مخصوصاً در تابستان نوعی مناسب به‌شمار می‌رود‌. كتان گیاهی است كه از قدیم‌الایام شناخته شده و به‌كار می‌رفته است‌. حتی پرورش آن‌ در مصر در حدود پنج قرن قبل از میلاد مسیح معمول بوده است‌.


     تركیبات شیمیائی

از دانه‌های كتان‌ در اثر فشار و بدون حرارت دادن روغنی به‌دست می‌آید كه به روغن كتان (‌برای اینكه با روغن برزك اشتباه نشود) نامیده می‌شود‌‌.

     خواص داروئی

روغن تخم كتان علاوه بر داشتن Omega-۳ دارای ویتامین E نیز می‌باشد و حتی اگر به مقدار بیش از احتیاج (یك قاشق چایخوری در روز) مصرف شود عوارض جانبی نخواهد داشت.

خاصیت مهم دیگر روغن كتان اثر ضد تورم آن می‌باشد. میگرن‌های دردناك را شفا داده و عادات ماهانه دردناك را از بین می‌برد‌.

مطالعات جدید نشان داده است كه روغن تخم كتان حتی می‌تواند مصونیت بدن را در مقابل بیماری‌ها بالا ببرد‌. استفاده از این روغن از سرطان جلوگیری می‌كند‌.

تخم كتان به‌علت داشتن موسیلاژ زیاد نرم‌كننده بسیار خوبی است و در رفع یبوست می‌توان از آن استفاده كرد‌. بدین منظور باید تخم كتان را روی زبان ریخت و با مقداری آب آن را بدون جویدن بلعید و یا می‌توان تخم كتان را در آب خیس كرده و صبح ناشتا خورد‌.

دم كرده تخم كتان نیز معجزه‌گر است‌. دم كرده آن علاج بیماری‌های مجاری ادرار‌، زخم معده و وروم روده‌، یبوست‌، ورم مثانه‌، سنگ كلیه‌، ‌سرفه‌، دردهای پریود و حتی مرض قند می‌باشد‌.

می‌توان تخم كتان را با مقادیر آب جوشانید و سپس جوشانده آن را در داخل وان حمام ریخت و در آن دراز كشید‌. خارش پوست را فوراً از بین می‌برد‌.

     طرز استفاده

روغن تخم كتان به‌نام Flax Seed Oil نامیده می‌شود و می‌توان آن را از فروشگاه‌های گیاهان داروئی و یا برخی از داروخانه‌ها خریادری كرد كه البته در یخچال نگهداری شود و باید دقت كرد كه تاریخ مصرف آن نگذشته باشد‌.

     مضرات‌

مضرات خاصی برای آن بیان نشده است‌.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ 91/08/19 ] [ 2:42 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

انواع دانه

دانه ها و ویتامین ها

 

 

دانه ها با طبیعت گرم

 

 

 

تخم کتان:تخم کتان یا همان دان قناری که در اصل غذایی اصلی قناری میباشد  و دارای طبیعتی گرم میباشد .حاوی انواع ویتامینها ،کربوهیدرات ها و املاح معدنی مورد نیاز پرنده میباشد .


تخم منداب:جزو دانه ها با طبیعت گرم میباشد که حاوی مقادیر زیادی املاح معدنی نیز هست مصرف ان بخصوص در زمان تخم گذاری توصیه میشود که مانع از پیچیدن تخم میشود.

 

 

دانه ها و ویتامین ها

 

 

شاهدانه :این دانه بسیار چرب و گرم میباشد که میتواند بیش از مفید بودن ان برای قناری مضر باشد .متحرک و مست کننده نیز میباشد اما مصرف ان باید بصورت اندک و هر چند روز باشد.


تخم شلغم:جزو دانه های گرم میباشد و حاوی مقادیر بسیاری از ویتامینها مخصوصا ویتامینcو املاح معدنی میباشد .این دانه خاصیت ضد چاقی و دارویی برای سرما خوردگی و اسم بشمار میاید.


دانه ها با طبیعت سرد

 

 

 


ارزن:ضمن سرد و خشک بودن حاوی مقادیر زیادی پروتئین و تامین کننده غنی از ویتامینها Aو فسفر  میباشد این دانه دارای مقدار زیادی املاح معدنی و خاصیت قلیایی نیز دارد.

 

 

 

گشنیز:جزو دانه های سرد میباشد و اشتها اور و ضد انگل نیز بوده و برای قناریهای ضعیف شده بسیار مفید میباشد .

 

کاهو:جزو دانه های سرد میباشد و تامین کننده املاح و مواد معدنی غنی بوده که ضمن این خواص دارای اهن و اشتها اور نیز میباشد این دانه ضد یبوست است و تمیز کننده دستگاه داخلی پرنده نیز بشمار میاید.


دانه ها و ویتامین ها

 

 

خرفه:این دانه ضمن سرد بودنش دارای املاح معدنی بوده و خاصیت تمیز کنندگی دستگاه گوارش میباشد دانه خرفه ضد انگل روده نیز میباشد .

 

کلم قمری:این نیز طبیعتی سرد را دارد و حاوی املاح معدنی مفید و خاصیت پاک کنندگی موثر را دارد .

 

 

 

 

تخم اسفرزه:سزشار از املاح معدنی و ویتامینهای مختلف میباشد .

 

 چغندر:دانه ای معتدل و سرشار از ویتامینها و املاح معدنی مورد نیاز پرنده میباشد که خاصیت پاک کنندگی نیز دارد .

 

ویتامینها و تاثیر گذاری انها بر روی پرنده

 

ویتامین A

کمبود این ویتامین در بدن پرنده موجب بیماری کوری و نقرس میشود و در دوران تولید مثل باعث مرگ جنین در تخم میشود این ویتامن را با سبزیجات تامین کرد.

 

ویتامینB

کمبود این ویتامین باعث اختلالات سوخت و سازهای بدن و ضعف تعادل و بیماریهای عصبی را بهمراه دارد که در دوران تولید مثل نیز باعث مرگ جنین میشود .این ویتامین در تخم مرغ یافت میشود.

 

ویتامین B1

کمبود این ویتامین میتواند باعث اماس روده و بی اشتهایی در پرنده شود و در تولید مثل موجب تولد جوجه های ضعیف و مرگ و میر جوجه ها در روزهای اولیه تولد شود .این ویتامین نیز در تخم مرغ موجود میباشد.

 

ویتامین B2

کمبود این ویتامین میتواند اختلالات تنفسی و گوارشی را در پی داشته و موجب ضعیف شدن پرنده همراه با توقف رشد ان گردد و در دوران تولید مثل موجب بدنیا امدن جوجه های فلج از ناحیه انگشتان گردد.این ویتامین در تخم مرغ و اسفناج یافت میشود.

 

ویتامین B6

کمبود این ویتامین میتواند موجب کم خونی و ضعف اعصاب و درد شکم پرنده شود که در دوران تولید مثل نیز نقش مهمی را ایفا میکند و میتواند موجب مرگ و میر جنین و ضعف جوجه ها شود .این ویتامین در جوانه گندم ،سبزی و تخم مرغ موجود میباشد.

 

ویتامین B12

کمبود این ویتامین میتواند باعث اختلالات خونی و ضعف پررنده شود و در دوران تولید مثل نیز در رشد جنین و تولد جوجه ها موثر بوده و کمبود ان موجب تلفات در جوجه ها میشود.این ویتامین در تخم مرغ یافت میشود.

 

ویتامین D

کمبود این ویتامین میتواند باعث نرم و کج شدن استخوانها و در دورات تولید مثل باعث بدنیا امدن جوجه های فلج گردد این ویتامین مخصوص نور افتاب میباشد و در تخم مرغ نیز موجود میباشد .

 

ویتامین E

کمبود این ویتامین میتواند باعث علیم شدن و ضعف نطفه پرنده شود و دوران تولید مثل نقش به سزایی را دارد و میتواند باعث نابارور شدن تخمها و پوچ بودن انها و یا ضعف جوجه های تازه متولد شده و مرگ انها گردد .این ویتامین در جوانه گندم ،کاهو،موز و بادام موجود میباشد.

 

ویتامینF

کمبود این ویتامین باعث ریزش پرهای پرنده و زخمهای جلدی و گاه ایجاد ناراحتی های دستگاه داخلی پرنده میشود در دوران تولید مثل هم باعث تولد جوجه های ضعیف و بیمار و مرگ انها در روزهای اول میگردد.این ویتامین در جوانه گندم و اسیدهای اشباع با روغن ماهی موجود میباشد.

 

 گمبود ویتامینها ی مورد نیاز بدن پرنده را میتوان با استفاده صحیح و یتامینهای اماده (مولتی ویتامین) جبران کرد اما هیچ وقت نباید از مصرف غذاها و سبزیهای ویتامین دار بصورت تازه غافل ماند و باید به مولتی ویتامینها به دید مکمل نگاه کرد و هیچ موقع بیش از اندازه تعیین شده از انها استفاده نکرد چون مصرف بیش از حد از مولتی ویتامینها میتواند موجب بیماری و مسمومیت و گاه هم اسهال در پرنده شود.در کنار این ویتامینها بدن پرنده شما به مواد معدنی نیز احتیاج دارد که این مواد شامل:

 

کلر CL

روی ZN 

سدیم NA 

سلنیم SI 

اهن FE 

مس CU 

کلسیم CA 

فسفر P 

ید I 

منیزیم MG 

کبالت   CO

میباشد و در کنار اینها به اسیدهایی همچون اسید نیکوتینیک و اسید پنتوتنیک میباشد که همه این اسیدها و مواد لازم بدن پرنده را میتوان با استفاده صحیح دانه ها و سبزیها بر طرف کرد و کمبود این مواد را با مصرف صحیح مولتی ویتامینها جبران نمود. 

 

[ 91/08/19 ] [ 2:39 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]