قناری

عکس قناری و پرندگان و حیوانات

روش تغذیه ودوران تو لک رفتن قناری
تغذیه

 

از انجایی که این پرنده در طبیعت از دانه های مختلف و گیاهان  تغذیه میکند باید در قفس هم از دانه های مغذی تغذیه کند که تمام مواد لازم را برای قناری در بر داشته باشد اما از انجایی که که این پرنده در قفس از تحرک کمتری بر خوردار است باید در مورد برخی از دانه ها با خاصیت خاص برنامه ریزی شود .در غیر اینصورت امکان چاقی قناری یا عوارض دیگر را در بر خواهد داشت.

رژیم غذایی در مصرف دانه ها از نژادی به نژاد دیگر و از منطقه اب و هوایی به منطقه دیگر متفاوت میباشد اما در کل در طی یک برنامه ریزی باید از خاصیت دانه ها و مواد تمام دانه ها برای پرنده استفاده شود چون هیچ نوع دانه ای نمیتواند جای دانه دیگر را پر کند و هیچ دانه ای به تنهایی نمیتواند تمامی مواد لازم بدن قناری را تامین کند .

در اصل دان اصلی قناری تخم کتان میباشد و در بیشتر مناطق تخم کتان را به نام دان قناری میشناسند اما باید به ان مقداری تخم ارزن سفید و اضاف کرد که بعضی از مناطق به ازای هر 4پیمانه تخم کتان 3پیمانه ارزن یا تخم کلم قمری به ان اضاف میکنند و در بعضی مناطق هم به ازای هر 3پیمانه کتان 1 پیمانه ارزن اضاف میکنند که در مناطق گرم معمولا از روش دوم استفاده میکنند و در کنار ان تخم های خنک دیگری جایگزین میکنند.

سبزیها و میوه ها جزو غذای قناری میباشد که باید در جیره غذایی قناری جای گیرد برای استفاده از میوه ها و سبزیجات باید انها را خوب بشویید تا از هر نوع سم و افت کش که احتمالا بدست کشاورزان روی انها پاشیده شده است پاک شوند سپس انها را خشک کرده و در اختیار قناری قرار دهید . از اسفناج ؛کاهو ،گشنیز ،هویج ،سیب، موز  و پرتقال ....میتوان برای قناری استفاده کرد .چون در اصل قناری گیاه خوار است میتوان از علفها و شکوفه گلهای وحشی نیز برای قناری استفاده کرد .باید در نظر داشت که میوه ها و سبزیجات را تازه به تازه در اختیار قناری گذاشته و در اول روز استفاده شود که قبل از خراب شدن و ترش شدن انها ،انها را از قفس خارج کنید.

به قناریهایتان هیچ موقع غذای انسانی ندهید چون غذای انسانی برای قناری چرب و زیانبار میباشد .

اگر از تخم ها بصورت مخلوط یا به اصطلاح هفت تخم استفاده میکنید باید در تمام فصول انها را طی برنامه ریزی و به مقدار معین و کم در اختیار قناری قرار بدهید.در زمستان که میوه ها و سبزیجات مورد سم افات کش بیشتری قرار میگیرد لذا در شستشو و خشک کردن انها قبل از تغذیه قناری دقت بیشتری بیشتری شود.

  

سنگریزه و کف دریا

چون در طبیعت همه پرندگان از سنگریزه ها استفاده میکنند و به هضم غذا در سنگدان پرنده کمک مینمایدپس باید در نظر داشت که در مورد پرندگان قفسی نیز این امر را رعایت کرده و سنگ ریزه را در اختیار قناری قرار دهید .سنگریزه را میتوان با پوسته صدف و پوسته جانوران دریایی کرده که بتواند مکمل خوبی را تشکیل بدهند و کلسیم مورد نیاز بدن پرنده را نیز تامین کند این نمونه سنگ ریزه ها را میتوان از پرنده فروشی ها بصورت بسته بندی و بهداشتی تهیه کرد .اگر دسترسی ندارید به این موارد میتوانید از شن هم استفاده کنید .در صورت دسترسی به دریا میتوانید این مخلوط را که بصورت طبیعی خود مخلوط ویباشد و بسیار مفید نیز میباشد از سواحل دریا تهیه کنید اما باید در نظر داشت که قبل از استفاده خوب شیرین کرده و بعد در اختیار پرنده قرار دهید.

یکی دیگر از موارد لازم و بسیار ضروری برای پرنده کف دریا میباشد که متاسفانه در بیشتر موارد کمتر به این موارد توجه میشود که شاید تاکنون موفق به پیدا کردن این موارد نشده باشید کف دریا را بجز در پرنده فروشی در عطاری و لوازو ارایشی نیز میتوانید پیدا کنید .کف دریا ضمن تامین کلسیم مورد نیاز بدن پرنده مخصوصا در فصل تخم گذاری که باعث جلوگیری از گذاشتن تخم لق و بدون پوسته میباشد از گیر کردن ان در شکم مادر نیز جلوگیری میکند همچنین مانع از رشد بیش از حد نوکها نیز میشود.

 

  

تو لک

 

لک به زمان ریختن پرها و رویش دوباره انها گفته میشود .

تو لک رفتن در حقیقت به دو نوع میباشد یکی اینکه پرنده در طی فصول مختلف شروع به ریختن پر میکند که این نوع پر ریزی علل مختلفی میتواند داشته باشد و عمده انها ضعف پرنده ،کمبود ویتامینهای مورد نیاز بدن ،بیماری،استرس و ترس،و وجود کنه ها و شپش ها میباشد .

اما نوع دوم که پرنده بعد از فصل تولید مثل و در ماه تیر شروع به ریختن پر میکند و همه پرهای پرنده از کوچک و بزرگ یکی پس از دیگری ریخته و پرهای جدید جایگزین میشود.

که در اصل مبحث ما با این نمونه پر ریزی و یا به اصطلاح تو لک رفتن میباشد .

اگر چه ما در این فصل شاهد ریختن پرهای قناری و جایگزین ان با پرهای جدید میباشیم اما در حقیقت در درون پرنده نیز ساخت و ساز هایی در حال انجام میباشد که ما قادر به دیدن انها نیستیم و در حقیقت این زمان،زمان بازیابی توان و انرژی از دست رفته قناری در طول سال گذشته و زمان تولید مثل میباشد .

در این زمان باید به قناری توجه بیشتری شود چون زمان ترمیم و بازسازی سلولها میباشد باید پرنده را بیشتر از پیش تغذیه کرد و از همه دانه ها و ویتامینها در طی یک برنامه ریزی صحیح استفاده کرد .در این فصل استفاده از سبزیجات و میوه ها را نباید از یاد برد در این فصل باید قناری را بصورت گله ای و بدور هر گونه استرس نگهداری کرد .

تا اخر دوره لک که معمولا 6 تا8  هفته به طول می انجامد نباید به قناری دست زد ویا ان تغیر مکان داد از انجام دادن هر کاری که باعث بوجود اوردن ترس و استرس برای قناریها میشود باید خودداری کرد .در نگهداشتن انها در یک قفس باید رعایت شود طوری انها را نگهدارید که برای هم ایجاد مزاحمت نکنند و در قفس فضای ازاد برای پرواز و تحرک قناری باشد در قفس جوجه پران نباید بیش از 6 عدد قناری گذاشته شود همیجور نباید میله بیش از 2عدد گذاشته شود تا پرنده موقعیت پرواز را در بین دو میله داشته باشد . در این فصل هر چه جای قناری بیشتر باشد میتواند تولک بهتری را داشته باشد.

اب را برای ابتنی پرنده در زمان تولک باید بصورت روزانه مهیا باشد تا قناری بتواند بصورت روزانه ابتنی کرده .در طول این مدت قناری باید بمیزان لازم استراحت کند و با نور طبیعی نگهداری شود بطوری که با طلوع افتاب بیدار و با غروب افتاب بخواب برود انها را باید در محلی کاملا ارام و بدون سر و صدا نگهداری کرد تا با موفقیت و بدون استرس این دوران را پشت سر بگذارند .دمای اتاق نیز باید تحت کنترل و بدون نوسانات باشد بهترین دما برای این دوران دمای بین 30 تا 33 درجه میباشد که پرنده میتواند کاملا عادی این دوران را پشت سر بگذارد.

یکی دیگر از عوامل مهم در امر نگهداری مخصوصا این فصل تهویه مناسب میباشد  اتاق نگهداری پرنده باید از تهویه عالی برخوردار باشد تا از جمع اوری هر گونه گرد و غبار ناشی از پر پرندگان جلو گیری شود که خود خطر جدی را برای پرنده ایجاد و موجب انواع بیماری میشود چون خود پرنده نیز در این فصل بسیار ضعیف میباشد هر گونه بیماری و یا ویروس کوچک نیز میتواند انها را از پای در اورد پس باید محل پرنده را تمیز نگهدارید و مرتب ضد عفونی بکنید .شایعترین بیماری در این فصل ابله میباشد که باید با ضد عفونی کردن اتاق از بروز هر نوع میکروب جلوگیری شود از تماس با پرندگان دیگر نیز خودداری کنید چون احتمال انتقال بیماری را برای پرندگان خود مهیا میکنید.در این فصل از اضاف کردن پرنده جدید در بین پرندگان خود بپرهیزید و یا اگر قصد اضاف کردن دارید باید حتما تا اطمینان کامل از سلامتی پرنده ان را بصورت جداگانه نگهداری کنید.

در این فصل که بسیار پر اهمیت میباشد متاسفانه بعضی از افراد توجهی نمکنند و همیت امر باعث میشود که پرنده در فصل بعد و تولید مثل اینده یا اماده نشود و یا اینکه خوب نتواند جوابگوی خواسته شما باشد . معمولا این پرنده ها در دست افراد نا وارد یا فروشنده ها این دوران را طی میکنند پس اگر بدنبال داشتن یک فصل تولید مثل خوب هستید بهتر است که پرنده در در فصل تو لک در نزد خود داشته باشید.

برنامه غذایی این دوران در بین پرورش دهندگان تقریبا متفاوت میباشد اما همه انها تقریبا یک رژیم کنار هم را دنبال میکنند .

کتان و ارزن بصورت روزانه کتان 6 پیمانه و ارزن 1 پیمانه

میوه و سبزی: هفته ای سه مرتبه

ویتامینها : هفته ای 4مرتبه

هفت تخم :هفته ای یک مرتبه

تخم بزرگ:  هفته ای 2 مرتبه

تخم مرغ اب پز شده:هر 10 روز یکبار

دوران لک در تیر ماه شروع میشود و زمانی را در حدود 6الی8 هفته به خود اختصاص میدهد این دوران باید هر ساله برای قناری مهیا شود تا قناری بتواند انرژی و توان خود را باز یابد .این دوران را باید تنظیم کرن دمای اتاق پرنده امکان پذیر میشود پر ریزی از سر پرنده شروع و در ادامه به گردن و بعد کل بدت در در اواخر هم دم و شاهپرها را در بر میگیرد این پر ریزی اول در سر و با پرهای نرم شروع میشود در این دوران علاوه بر ریختن پر در قفس قناری که دوران لک پرنده را نوید میدهد سر پرنده نیز با پرهای سوزنی شکل دیده میشود که تشخیص این دوران برای مبتدیان نیز امکان پذیر میباشد .

در دوران لک پرنده را با انواع ویتامینها تغذیه نمایید تا هر کمبود و نقص پرنده را جبران نماید و پرنده یک تو لک مقوی را پشت سر بگذارد مصرف ویتامین E در این دوران به باروری و روند تکثیر در فصل اینده به شما کمک میکند  پس مصرف ویتامین E را هم نیز فراموش نکنید.

 

[ 91/08/19 ] [ 2:58 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

آموزش
با سلام خدمت دوست گرامی و عزیز
 
در ابتدا در مورد بیماری ها و چیزی که کاربردی باشد 
بیماری ها به چند دسته بزرگ تقسیم بندی می شوند 
میکروبی 
ویروسی 
قارچی 
انگلی 
البته دسته بندی های جدیدی هم به این مبحث اضافه شده که زیاد لزومی ندارد که در مورد آن صحبت کنیم
چیز هایی که در اینجا گفته می شود یک شمایی کلی است و ممکن هست استثناتی هم وجود داشته باشد 
میکروب ها . میکروب ها در واقع یک بدن کامل می باشند که فقط در یک سلول قرار گرفته شده است  .خود برای بدست آوردن غذا  تلاش می کنند . با اندامک های خاص تنفس می کنند و با اندامک خاص  متابولیسم و هضم غذا را انجام می دهند . اندازه میکروب ها با هم خیلی فرق دارند بعضی کوچک و بعضی خیلی بزگ هستند .البته در حد انگستروم  
میکروب ها در شرایط خاصی قادر به فعالیت هستند . یعنی از یک دمای خاص تا دمای خاص دیگر . معمولا میکروب های بیماری زا در دمای بین 32 تا 38 درجه فعالیت می کنند . میزان اسیدیته هم بسیار مهم است PHقابل قبول برای اینگونه موجودات  بین 5.5تا 8 هست . البته همانجور که گفتم استثناتی در کار هستند . مثلا بعضی میکروب ها که در دمای پایین یا اسیدیته کار می کنند عوامل بیماری زا معدی . که شاید در صدر همه هلیکوباکتر باشه یا میکروب هاییکه در محیط  خاص مثلا در ادرار قادر به تکثیر و تولید مثل هستند .
محیط کشت : شامل  مکان و موادی می شود که رشد باکتری را تسریع کند . اکثر محیط کشت در ظروف گردی به نام پلت نگهداری می شوند و از آن در رشد میکروب استفاده می کنند . بعد از آغشته کردن محیط کشت به عامل بیماری زا آن را در  دستگاهی به نام انکوباتور قرار می دهند که دما مناسب برای رشد عامل بیماری زا را فراهم می کند  
 محیط کشت ها به انواع مختلف تقسیم می شود 
تکثیر این عوامل بستگی کامل به محیط هست . اگر در دمای خاص در پ هاش خاص و با مواد غذایی خاص قرار بگیرند سرعت رشد بالاتری خواهند داشت . حتی کمبود یک ماده معدنی یا یک پروتین خاص باعث کاهش رشد یا توقف رشد خواهد شد . چنانچه  برای رشد بعضی میکروب ها از محیط های اختصاصی استفاده می کنند . جوری که یک محیط رشد خاص فقط برای یک میکروب خاص طراحی شده است . که معمولا این میکروب ها جز محیط های سخت رشد هست . یا اینکه سرعت  عمل در تشخیص نقش بسیار مهمی در نجات جان بیمار دارد 
 
ویروس ها 
ویروس  ها : گروه بعدی  که هم دارای عوامل بیماری زا هستند و هم عوامل بی خطر و خنثی 
ویروس ها شامل یک پوشش خارجی و یک هسته داخلی هستند که شامل " دی ان ای "  ویروس است . این "دی ان ای " دستورات را صادر می کند و از روی آن ویروسها بیشتر و بیماری زا آن انجام می شود . ویورس به خودی خود قادر به هیچ کاری نیست و مانند میکروب شامل  اندامک های خاص برای تنفس و یا متابولیسم نمی باشد . پوشش  گروه های ویروس با هم فرق می کند و ممکن است پوششی ساده یا پیچیده داشته باشند . این پوشش گیرنده های برای چسبیدن به سلول ها دارد که حال ممکن است این سلول بدن میزبان باشد یا یک میکروب یا قارچ یا هر سول زنده دیگر . پس از چسبیدن ویروس به سلول یا در واقع  گیرنده خاص سلول ."دی ان ای " از همین طریق وارد سلول می شود و "دی ان ای "ویروس خود را به "دی ان ای " سلول میزبان می چسبند و از این طریق دستور ساخت  ویروس های بیشتر صادر می گردد که در نهایت باعث بیماری خواهد شد . 
ویروس ها به صورت مستقیم درمان ندارند . در واقع دارو هایی که برای درمان ویروس ها چه در انسان یا حیوانات وجود دارند انگشت شمارند و به علت قیمت بالا در دامپزشکی کمتر استفاده می شود بهترین را برای پیشگیری استفاده از واکسیناسیون هست یا استفاده از موادی که بدن قوی نگهداشته شود و از نفوذ و بیماری زایی ویروس ها جلوگیری شود . . استفاده از ویتامین ها و پروبیوتیک های خاص باعث بهبود وضعیت ایمنی بدن می شود و این مواد باعث تحریک ساخت و ساز سلول های دفاعی و مواد ایمنی می شود که از بدن دفاع می کنند 
بعد از آلودگی به ویروس بدن با  سیستم های خاص از آلوده شدن سلول  اگهی پیدا می کند و به سلول آلوده حمله می کنند . بعضی از ویروس ها به صورت پنهانی عمل می کنند و بدن تا مدت ها از وجود آن بی خبر می ماند . و گاهی زمانی سیستم ایمنی مطلع می شود که بیماری به وضعیت بحرانی خود نزدیک شده است . بعد از مطلع شدن سیستم دفاعی . با هضم کردن سلول آلوده و یا پیدا شدن ویورس در خون بدن ، سلول های خاصی از سیستم ایمنی موادی را می سازند به نام آنتی بادی . این مواد مانند یه آهنربای قوی به ویروس  می چسبد و ویروس را احاطه کنند و بعد از آن مواد شیمیایی را برای با خبر شدن بقیه سلول های دفاعی بدن آزاد می کند سلول دفاعی ( و یا گاهی تجمع  سلول های دفاعی ) ویروس را به داخل خود فرو می برند و سلول را هضم و نابود می کنند و گاهی باعث می شود که خود سلول های دفاعی نیز از بین برود  .این سیستم دفاعی برای همه عوامل بیماری زا به همین شکل انجام می شود . تنها چیزی که فرق می کند نوع آنتی بادی هست که برای هر ویروس و میکروب یا عامل بیماری زا و خارجی متفاوت هست و گاهی حتی برای هر زیر گروه . بعضی از ویروس ها خیلی سریع تغییر شکل می دهند مثلا ویروس های انفلونزا و سرماخوردگی . سرعت خیلی بالایی برای تغییر پوشش دارند . و هر سال برای مبارزه با ویروس انفلونزا یک نوع جدید واکسن ساخته می شود و معمولا از جمع کردن ویروس های مختلف در مناطق مختلف دنیا آن را می سازند . در واکسن سیستم ایمنی فعال می شود و سلول های سازنده آنتی بادی به کار می افتند و باعث تولید آنتی بادی می شوند و سلول های حافظ ایمنی نیز بکار می افتند و باعث می شوند که بدن برای همیشه با آن آشنایی داشته باشد و اگر ویروس  یا میکروب تغییر شکل پیدا نکند برای همیشه بدن ایمن باقی بماند 
قارچ ها 
قارچ ها عوامل هستند که باز در انواع  بیماری زا و غیر بیماری زا تقسیم بندی می شوند و ممکن است میکروبی یا خیلی بزرگ باشند . عوامل بیماری زا از نوع میکروسکوپی هستند . قارچ ها همچنین جز زیرگروه گیاهان تقسیم بندی می شوند . 
قارچ ها از مواد غیر زنده و مواد معدنی و الی استفاده می کنند . برای همین می توانید قارج ها را در هر نقطه که دارای رطوبت بالایی باشد پیدا کنید . 
اکثر قارچ ها بر روی سطح بدن رشد می کنند . اما انواعی هم هستند که در داخل بدن مثلا ریه رشد می کنند . وجود رشد قارچ در بدن نشانه پایین بودن شدید سطح ایمنی است . خصوصا انواعی که در بدن رشد می کنند . مثلا برای اولین بار ادز زمانی شناسایی شد که عدهای از معتادان بخاطر رشد یک قارچ تک سولی  از بین رفته بودند که یک چیز کاملا غیر طبیعی بود . و دانشمندان به دنبال علت رشد آن قارچ در بدن این افراد گشتند و موفق به شناسایی ویورس "اچ ای وی " شدند . نوع خاصی از قارچ می تواند به انسان منتقل شوند 
قارچ های که بر روی درم یا لایه ابتدایی پوست زندگی می کنند توسط سلول های دفاعی بدن قابل شناسایی نیستند و سیستم ایمنی به آن قابل ت دسترسی ندارد و باعث مشکل خاصی نمی شود و تنها مشکل بد شکل شدن بدن هست . 
قارچ هایی وجود دارند که به سطح پاین تر بدن هم وارد می شوند (هیپودرم) در این صورت سیستم ایمنی مطلع می شود و به این بافت حمله می کند 
بعضی قارچ ها در سیستم تنفسی رشد می کنند 
معمولا درمان خود بخودی وجود ندارد  .مگر اینکه سیستم ایمنی به حالت قبل خود باز گردد ولی معمولا درمان توسط داروهای ضد قارچ انجام می شود 
انگل ها 
انگل ها در واقع موجوداتی هستند که از مواد غذایی یا گاهی خود بدن یا بافت های مختلف بدن یا مایعات بدن مثل خون استفاده می کنند 
انگل ها ممکن است تک سلولی باشند ( آمیب ها) یا پر سلولی باشند چیز که ما معمولا به اسم انگل می شناسیم 
تخریب و از بین بردن بافت یا استفاده فراوان از مایعات مثل خون و یا مواد غذایی داخل روده را می خورند . معمولا همه انگل ها اختصاصی عمل می کنند نوعی انگل وجود دارد که از بافت کلیه تغذیه می کند و زمانی که متوجه می شوند که تمام بافت کلیه از بین رفته و خود انگل به شکلی بزرگ در کلیه قرار گرفته یا از بافت کبد تغذیه می کنند و کبد را سوراخ سوراخ می کند ودر انتها بافتی نکروز در مسیر حرکت خود به جای می گذارد و ممکن است اینقدر شدید باشد که باعث مرگ موجود شود 
 
بعضی انگل ها از خود سمومی ترشح می کنند که باعث مشکلات بیشتر می شوند یا بخاطر از بین بردن بافت های بدن . آن بافت عفونی شده و باعث مرگ موجود شود .
انگل ها بخاطر تغییرات سریع در پوست بیرونی شان توسط سیستم ایمنی از بین نخواهند رفت . 
بعضی انگل ها می توانند وارد خود سلول شوند و بدن قادر به شناسایی آن نخواهد بود 
 با تشکر فراوان از شما

[ 91/08/19 ] [ 2:47 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

بیماریهای عفونی

عفونت استر پیتو کوکی

 


علائم بيماری متفاوت بوده و عوارض مختلفی ايجاد می کند . مثل آبسه های پوستی - زخمهای چرکی  و تورم مفاصل میشود.

علت:این بیماری همیشه در محیط نگهداری پرنده و در گرد و خاک موجود میباشد و در مواقعی که پرنده بوسیله یک ویروس ضعیف میشود وارد عمل شده و باعث از بین رفتن پرنده میشود.

درمان:تشخیص این بیماری و دارو مناسب از راه کشت میکروبی و انتی بیوگرام امکان پذیذ میباشد.

 

پاستور لوز


عامل این بیماری باکتری پاستورلا مالتوسیدا میباشد که از طریق زخم و دستگاه تنفسی وارد بدن پرنده میشود و از جمله بیماریهای مشترک بین پرندگان میباشد.

علائم:بسته میزان مقاومت پرنده و میکروب دارد اما معمولا بصورت ناگهانی و سریع پرنده از بین میرود پرنده با چشمانی بسته و کز کرده گوشه ای ظاهر میشود و بصورت ناگهانی از بین میرود که گاها در حال اواز یا پرواز این اتفاق می افتد.در گونه دیگر این بیماری پرنده با اسهال و ترشحات چشم و بینی و تنفسی همراه با ناله مشاهده میشود.

درمان : برای درمان این بیماری معمولا زمان اندک بوده و به ندرت جواب میدهد.این بیماری نیز مثل بیماریهای میکروبی دیگر نیاز به کشت میکروبی و ازمایش انتی بیوگرام دارد که مشخص کننده نوع انتی بیوتیک مصرفی در این بیماری میباشد.

 

بیماری لیستریوز

علائم بیماری:اين بيماری در شکل حاد موجب تلف شدن پرنده ظرف مدت يک تا دو روز می شود . در صورت طولانی شدن درمان عوارض عصبی مانند لرزش و پيچش گردن و فلجی نيز بروز می کند .

علت:این بیماری از راه دهان وارد بدن پرنده میشود و عدم رعایت نظافت و دسترسی جوندگان به غذای پرنده موجب این بیماری میشود.

درمان:تشخیص دارو بوسیله کشت میکروبی و شناخت داروی مناسب با این باکتری میباشد.

 

عفونت باکتری ای کولای

 

علایم این بیماری میتوان کز کردن و تلف شدن سریع پرنده باشد اگر وارد به خون شده باشد و در صورت وارد شدن به اندامهای دیگر موجب اختلالات تنفسی و تورم مفصل گاه هم موجب چسبندگی تخم در مجرای خروجی میشود.

علت بیماری:گرد و خاک زیاد در محل نگهداری پرنده و عدم وجود تهویه درست هوا.

درمان:بهتر است که طی یک ازمایش انتی بیوگرام قرار گرفته و بهترین انتی بیوتیک مصرف شود. اما در صورت دور بودن از ازمایش میتوانید از انتی بیوتیک کلر امفنیکل برای درمان استفاده کنید.

 

بیماری سل


 علائم بیماری:ضعف تدریجی پرنده همراه با اسهال ،با وجود اشتهای زیاد پف و کز کردگی پرندهقی رفتن چشمان و رنگ پریدگی پوست پرنده میباشد.

علت :عدم رعایت بهداشت محیط .پرندگان تازه خریداری شده میتوانند ناقل این بیماری باشند بصورتی که این میکروب بیماری قادر میباشد که مدتهای طولانی در بدن پرنده بدون بروز علائم زندگی کند و با وجود بیماریهای دیگر یا هر گونه استرس در پرنده از طریق مدفوع در محیط پخش شوند.جوندگان (موش)و حیوانات موزی نیز میتوانند ناقلین این بیماری باشند.

درمان:از انجایی که این باکتری به اکثر داروها مقاوم میباشد و برای بهداشت عمومی مشکل ایجاد میکند باید تمامی پرندگان را از بین برده و لاشه انها را بسوزانید.

 

سل کاذب

علائم این بیماری شبیه به سل میباشد اما با این تفاوت که در این بیماری پرنده کاملا به محیط و غذا بی تفاوت بوده و در اواخر بیماری فلج میشود.

علت:وجود جوندگان موزی و تماس با پرنده ناقل این بیماری میباشد.

درمان:کشت میکروبی و انتی بیوگرام باید صورت گیرد تا مناسبترین دارو تجویز گردد.

 

عفونت باکمپیلوباکتر

 

علائم بیماری:اسهال و لاغری و بی اشتهایی

علت:عدم نظافت و تهویه صحیح

درمان :با کشت میکروبی و انتی بیوگرام امکان پذیر میباشد.البته با اریترومایسین یا تتراسایکلین نیز امکان پذیر میباشد.

 

اریزییلاس

علائم بيماری شامل بی اشتهايی - کز کردن - ضعف و اسهال میاشد.

علت:این بیماری بوسیله پرنده ناقل به پرندگان دیگر سرایت میکن و گاه نیز میتوانند جوندگان و حشرات موزی اقلین ان باشند.

درمان :این بیماری با کشت میکروبی و تشخیص دارو مناسب امکان پذیر میباشد که معمولا با پنی سیلین و تتراسایکلین امکان پذیر میباشد.

 

بیماری مایکوپلاسمایی

 

عامل آن مايکوپلاسما می باشد که از نظر طبقه بندی پست تر از باکتری ها قرار می گيرد و فاقد ديواره سلولی بوده ولی در روی برخی از محيط های کشت آزمايشگاهی رشد می کند . در مقابل ضدعفونی کننده ها ی مختلف و خشکی محيط بسيار حساس بوده و ظرف چند ساعت در محيط خارج از بدن موجود زنده از بين می رود . بدين خاطر برای انتقال اين بيماری نياز به تماس نزديک بين پرنده آلوده با پرنده حساس می باشد . این ميکروب از طريق تخم نيز منتقل شده و در بين آنها ايجاد مرگ و مير می کند . معمولا برای بيماريزا شدن نياز به عوامل مستعد کننده ای مثل ساير ويروس ها و باکتری ها دارد . علائم بيماری شامل مشکلات تنفسی - خرخر کردن - آبريزش از چشم و بينی تورم مزمن ملتحمه چشم و سينوس تحت چشمی و مفاصل می باشد .در جوجه ها نيز موجب افزايش مرگ و مير می گردد .

 

[ 91/08/19 ] [ 2:46 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

بیماری ابله

 

بیماری ابله

 

بیماری ابله از نوع بیماریهای ویروسی میباشد و  در بین پرندگان بصورت مصری میباشد هر چند که شدت رشد این بیماری پایین میباشد اما ویروس ان در بدن پرنده مبتلا شده برای مدتها ماندگاری دارد و در صورت هرگونه استرس و ضعف ناشی از بیماریهای دیگر احتمال دفع ویروس ابله از بدن پرنده ناقل وجود دارد که موجبات مبتلا شدن پرنده های دیگر را به این بیماری فراهم می سازد هر چند که بیماری ابله فاقد از هرگونه درمان میباشد اما این بیماری به خودی خود کشنده نمیباشد و تلفات بجا مانده از این دوران بر اثر ضعیف شدن پرنده با بیماری ابله و حملات بیماری های میکروبی است که باعث از بین بردن پرنده میشود  در این دوران که بیماری ابله پرنده را ضعیف میکند و توان مقاومت در مقابل بیماریهای میکروبی را از ان میگیرد  شما بجای نا امیدی بهتر است به فکر ضد عفونی مرتب محل و جدانمودن پرنده های بیمار از سایرین و مداوای انها با انتی بیوتیک ها شوید مطمئن باشید که اگر انتی بیوتیک ها را بطور صحیح مصرف نمایید خیلی سریع به نتیجه خواهید رسید مصرف انتی بیوتیک ها بهتر است که طبق دز انجام گیرد چون مصرف کم و یا زیاد انتی بیوتیک باعث مقاوم شدن بیماری روی این دارو میشود از انجایی که انتی بیوتیک ها روی بیماریهای میکروبی اثری زود بازده دارند پس اگر تا 24 ساعت علائم بهبودی در قناری های شما پدیدار نشد بهتر است که بفکر تعویض نوع انتی بیوتیک بعد از 3 روز باشید برای رسیدن سریعتر به نوع انتی بیوتیک موثر بر روی بیماری بهتر است که به کمک دامپزشک ازمایش انتی گرام بر روی یکی از قناریهای شما انجام شود تا داروی موثر بیماری شناسایی و تجویز شود. برای پیشگیری پرنده های خود از این بیماری بهتر است هر ساله انها را با واکسن ابله واکسینه نمایید اما بخاطر داشته باشید که اگر در زمان بیماری این کار را انجام دهید پرنده هایی که الوده به ویروس ابله شدند تلف و مابقی از این بیماری در امان میباشند ویروس ابله ممکن است بر روی پرنده اثر سو گذاشته و انها را برای همیشه یا یک مدت طولانی نا بارور بسازد اگر روزی پرنده های شما دوچار چنین بیماری شدند تا پایان اطمینان کامل از درمان قطعی انها از فروش پرنده ها دست نگه دارید و با این عمل نا خدا پسندانه  پرنده های دیگران را به این بیماری مبتلا نکنید.

 

چند نکنته زمان بیماری

1-پرنده مبتلا را سریعا از پرنده های دیگر جدا نموده و تا سلامتی کامل بدور از پرنده های دیگر نگهداری شود. 

2-ویروس ابله پس از اتمام ظاهر بیماری و سلامتی کامل پرنده بمدت 2الی 3 ماه بصورت فعال در بدن پرنده ناقل موجود میباشد پس از اضاف نمودن پرنده درکنار انها پرهیز کنید چون احتمال گرفتن پرنده های جدید بیشتر است.

3-محل نگهداری پرنده را مرتب هر یک هفته یک بار و در دوران بیماری هر 3 روز یکبار با سانوسیل sanosilضدعفونی نمایید .(محلول این ضد عفونی را مبتوانید روی غذا و خود پرنده نیز بپاشید و یا بصورت کم برای مصرف پرنده درون اب بریزید)

4- در دوران بیماری  ودرمان اب پرنده را 3ساعت یکبار عوض نمایید.

5-در دوران بیماری نظافت قفس باید بصورت روزانه انجام گیرد و تمامی وسایل پرنده برای استفاده دوباره ضد عفونی شوند.

6-در صورتی که در حال درمان و مصرف انتی بیوتیک ها هستید بهتر است به همراه اب مقدار10 درصد ماشعیر و یا نوشیدنی های دیگر اضاف کنید.

7-برای خشک کردن جوشهای ناشی از بیماری ابله پماد تتراسایکلین 0/1 و یا گلیسیرین یده موثر میباشد (از این پماد برای باز نگه داشتن چشم پرنده های مبتلا به ابله نیز استفاده میشود. 

8-هیچ وقت پرنده های خودرا در زمان بیماری نفروخته و از پخش ویروس ابله جلوگیری نمایید.[ 91/08/19 ] [ 2:44 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]

بیماریها

بیماریها 1

 

 

برخلاف تصور و باورهای اکثریت که قناری را یک پرنده بسیار ضعیف تلقی میکنند و از نگهداشتن قناری و از نگهداری قناری برای این باور که زود بیمار میشود صرف نظر میکنند جا دارد که متذکر شویم که این پرنده بسیار مقاوم بوده بطوری که میتوان گفت در مقایسه با دیگر پرندگان قفسی کمتر دچار بیماری شده و در صورت بروز بیماری اگر به ان رسیدگی شود بسیار سریع بهبود یافته و حالت عادی خود برمیگردد.بیماریهای این پرنده را اکثرا خود ما بصورت ناخواسته برای انها مهیا میکنیم بطوریکه تمام بیماریهای قناری را متشکل شده از سه عامل میباشند که سهل انگاری خود ما در زمینه نگهداری باعث بوجود امدن این عوامل شده است:

1-تغیر سریع دمای اتاق قناری و جریانات سریع هوا(باد)

2-غذای نا مناسب اهم از کپک زدگی ،فاسد ،فقر غذا از لحاظ ویتامینها و مواد مورد نیاز بدن

3-عدم رعایت نظافت اتاق،قفس و وسایل ان 

اگر ما خود در حفظ و نگهداری ،و رعایت نکات بهداشتی پرنده دقت کافی را داشته باشیم پرنده ما کمتر دچار بیماری میشود و یا اینکه با توجه دقیق و تشخیص بموقع بیماری میتوانید در اول بروز بیماری ان را شناسایی کرده و از سرایت ان به پرندگان دیگر جلوگیری نمایید .راههای تشخیص و از نشانه های بیماری پرنده را میتوان با کمی دقت در چند مورد یافت ک عبارتند:

1-اختلال در وضع ارایش پرها و پف الود شدن پرنده

2-خواب الودگی پرنده و قی رفتن چشمها

3-عدم تحرک و بی تفاوتی پرنده در قبال اطراف و دانه

4-ضعف پاها ،عدم تحمل وزن و دور نگه داشتن بالها

5-تغیر رنگ فظله و کثیف بودن پرهای اطراف مخرج

6-تغیر رنگ قسمت انتهای نوک پرنده 

پرنده نگهداری شده در قفس توسط شما ،حالا دیگر این شمایید که مسول سلامتی ان میباشید و شما باید حداکثر تلاش خود را برای سالم نگه داشتن پرنده خود داشته باشید شما میتوانید با رعایت و در نظر داشتن چند اصل پرنده خود را در طول سال از وجود بیماریها حفظ کرده تا همواه پرنده سالمی را داشته باشید :

1-خرید وسایل مورد نیاز پرنده از فروشگاهای تمیز و ضد عفونی کردن انها قبل استفاده

2-عدم تماس با پرنده الوده و تماس مجدد با پرندگان سالم 

3-ضد عفونی کردن مرتب محل نگهداری پرنده و وسایل قفس(شما میتوانید با تهیه مواد ضد عفونی از داروخانه ها بصورت کم و با یک اب پاش معمولی برای مدتها ضد عفونی را ادامه دهید)

4-عدم گذاشتن پرنده در محیط ازاد و تماس ان با پرندگان وحشی مخصوصا اواخر بهار 

5- چنانچه قناری نگهداری میکنید عدم نگهداری طوطی سانان در نزدیکی قناری .چون طوطی سانان خود ناقل بیماری میباشند و میتوانند ویروسها را تا مدتها درون بدن خود نگهداری کرده بدون انکه خود علائمی از بیماری را نشان دهند و در صورت تماس با پرنده دیگر ان را منتقل دهند.

 

باید در نظر داشت که به مراتب پیشگیری بهتر از درمان میباشد و شما میتوانید با رعایت یک سری از کارها تا در صد بالایی پرنده خود را از بروز بیماری و احتمالات دیگر حفظ نمایید .هیچ وقت در صورت مشاهده هر یک از علائم اولیه بیماری بی تفاوت از کنار ان رد نشوید .

 

 

تنفس صدا دار

 

اين بيماري به دو علت بوجود مي آيد: ۱- تغييرات شديد و ناگهاني دما ۲- تغذيه از دانه هاي كثيف و آلوده به گرد و فضولات خود يا قناري هاي ديگر.
علامت اين بيماري تنفس با صدا و با منقار نيمه باز است . در عين حال نفس بريده بريده مي باشد.
درمان: استفاده از شربتهاي سينه و داروهاي ضد سرفه و مخلوط كردن يك قاشق چايخوري الكل طبي رقيق با دو قطره گليسيرين در آب آشاميدني پرنده .
و يا حل كردن يك قرص قابل حل ۵۰ ميليگرمي ترامايسين در يك فنجان آب و ريختن آن در جاي آب پرنده است. اين محلول براي برونشيت ، سرما خوردگي و اسهال پرنده نيز مفيد است. 

 

یبوست

 

علايم : در اين بيماري پرنده با پرهاي پف كرده به گونه اي بي تفاوت در قفس مي نشيند و سعي در دفع فضله مي كند بدون آن كه نتيجه اي بگيرد. پرنده رفتاري شبيه به بيماري گرفتگي مجراي تخم گذاري از خود نشان مي دهد. از ديگر علائم ميتوان به كمي اشتها و خشک بودن فظله همراه با دم زدن پرنده در موقع دفع ان اشاره کرد.
علت بيماري: مصرف خوراك مانده و تغذيه از اشياء غير مجاز 

درمان:چکاندن دو قطره روغن کرچک در دهان پرنده و تکرار ان در 8 ساعت دیگر این عمل باید تا بهبودی کامل پرنده تکرار گردد.همچنین استفاده از  ميوه و سبزيجات ابدار مخصوصا کاهو.
 

 

میلبه

 
علايم : خواب ناآرام ، تمييز كردن و جستجوي دائم پرها ، ضعيف شدن پرنده.

علت  بيماري : وجود جانور كوچكي به نام ميلبه قرمز (شپشك) . اين بيماري قابل انتقال از ساير پرندگان به يكديگر است. ميلبه به دو صورت است : ميلبه قرمز كه تنها شب ها به پرنده حمله مي كند و ميلبه كيسه هوا كه ساكن در پرهاي پرنده مي باشد.
درمان :استفاده از اسپریهای مخصوص موجود بازار و اسپری کردن محل نگهداری و قفس بهمراه خود پرنده

کوکسیدن

علايم بيماري: سستي ، كم اشتهايي ، اسهال
علت بيماري : اين بيماري ويروسي مي باشد. قدرت تكثير اين ويروس در تابستهاي گرم و مرطوب در محل نگهداري پرنده كه نظافت در آن رعايت نشود ، زياد است. وجود اين ويروس را با آزمايش فضله پرنده ميتوان دريافت.
درمان: اضافه كردن سولفوناميد يا فوراسوليدون به آب آشاميدني پرنده بيمار. 

 

جذام پرنده 

 

علايم: تنگي نفس ، اسهال ، تب ، كم اشتهايي ، فلج ، گرفتگي عضلات ، تورم پلكها ، و در نهايت تلف شدن پرنده پس از چند روز
علت  بيماري: اين بيماري ويروسي مي باشد و قابل انتقال از ساير حيوانات خانگي و وحشي
درمان: دور كردن پرنده از ساير حيوانات  

 

اسهال 

 

علايم: فضله آبكي ، كثيف بودن اطراف مخرج ، كم اشتهايي و بي تفاوتي نسبت به محيط اطراف.
علت بيماري: ترس و هيجان ، جريانات متغيير هوا ، تغييرات شديد دما ، خوراك فاسد.
همچنين مصرف غذاهاي مانده و كثيف توسط پرنده مي باشد مانند دانه هاي كپك زده و مانده. آب كثيف و سبزيهاي ترشيده يا مرطوب. 

درمان:این بیماری سریع بهبود میبابد کافیست که به پرنده رسیدگی شود و تا بهبودی کامل غذاهای اضافی را از دسترس پرنده دور کنید.

 

زخم پا 

 

اين بيماري در اغلب موارد در پرندگان جوان به علت ساييده شدن كف پاي آنها كه داراي پوستي بسيار نازك است به چوبهاي نشيمن سفت و مدور بوجود مي آيد. بهتر است چوب نشيمن قناريهاي جوان داراي رويه اي مسطح بوده و از چوب نرم ساخته شود. در موارد بروز زخم پا بايد در وسط رويه چوب نشيمن شياري ايجاد كرد تا از تماس زخم پا با سطح چوب جلوگيري كرد. در صورت بي توجهي به اين بيماري ، زخم پاي پرنده به ميخچه تبديل شده و بتديرج اعصاب انگشتان پرنده از كار مي افتند .بعدها این زخم توسط قناریهای دیگر و یا خود قناری مورد نوک و کنجکاوی قرار میگیرد که باعث بدتر شدن زخم میشود.
زخم پا گاه در اثر رعايت نكردن نظافت قفس قناري و گاه بر اثر برخورد پای قناری به شیئی بوجود میاید
درمان:کافیست یک یا دوبار پای پرنده را با داروی ابی رنگ له شدگی دهان کودک اغشته کنید.

 

غش و بیهوشی

 

اين حالت بيشتر براي پرندگاني به وجود مي آيد كه عادت به زندگي با انسانها را ندارند و اغلب در موقع تغيير قفس از ترس مبتلا به غش مي شوند. بعضي اوقات نيز در اثر يك ضربه ناگهاني و شديد و يا بر اثر تابش مستقيم نور شديد و يا آفتابزدگي پيش مي آيد. اين حالت بيشتر در موقع تولك و يا در روزهاي خروج از تولك اتفاق مي افتد. بنابراين بهتر است پس از دوران تولك براي تعويض و جابجايي قفس قناري دقت زيادي شود.
درمان: اگر حالت غش براي قناري اتفاق افتاد بايد به ملايمت آب سردي به روي سر و گردن قناري پاشيد و سپس اطراف قفس را پوشانيد و آنرا در جاي نسبتا گرمي قرار داد تا به تدريج قناري به حال عادي باز گردد. در بعضي موارد ممكن است غش موجب بروز آثاري چون فلج پا يا بال قناري گردد در اين موارد بايد فورا يك قطره الكل رقيق طبي در حلق قناري چكانيد كه اغلب نتيجه مطلوبي ميدهد. همواره بايد سعي كرد تا مانع بروز عواملي كه ميتواند موجب بروز غش در قناري شود را برطرف كرد زيرا تكرار غش در نوبتهاي بعدي بسيار خطرناك هستند. 

 

ورم زیر شکم

 

علت: اين بيماري در اثر مصرف غذاهاي تحريك كننده و يا خوردن غذاهاي فاسد و مانده توليد مي شود . در اين بيماري زير دل پرنده ورم مي كند و رنگ پوست موضع ورم كرده در موارد خفيف آن بي رنگ و در موارد سخت و شديد آن تيره مايل به سياهي است.
درمان: قرار دادن پرنده در قفس تميز و گرم و دور از صداهاي مزاحم . بايد به قناري تريد شير با نان كه مقداري كربنات دوبيسموت در آن ريخته شده باشد داده شود. اگر اين بيماري همراه با يبوست نيز باشدبايد اول يك قطره روغن زيتون به حلق پرنده چكانده شود. همين كه آثار بهبودي در پرنده مشاهده شد بايد يك شربت مقوي مانند شربت هيپوفسفيت به آب آشاميدني پرنده اضافه كرد. در اين موقع دادن تخم كلم خيس كرده كه دانه خشخاش روي آن پاشيده شده باشد براي قناري بيمار غذاي مناسبي است .

 

 کچلی

 

این مورد که اکثر در اوایل زمستان و اواخر تولید مثل روی میدهد بر اثر فقر پرنده از لحاظ برخی از ویتامینها و نرسیدن مواد معدنی لازم به بدن پرنده بوجود میاید.

 
درمان: ماليدن وازلين گليسيرين بر روي سر پرنده. اما بهترين دارو لوسيون پ.ث.ف مي باشد . اين دارو علاوه بر ضد عفوني داخلي پرنده براي سرعت رشد پرهاي قناري نيز بسيار مفيد است. از هويج رنده شده و سبزيجات تازه نيز بايد حداقل هفته اي دو بار به پرنده داده شود. 

 

رشد منقار و ناخن ها

 

این عارضه میتواند در اثر نا میزان بودن کلسیم در غذای پرنده باشد و یا بعلت نامناسب بودن چوب نشیمن درون قفس باشد .

درمان: باید اضاف ناخن و یا منقار را با قیچی مخصوص یا ناخن گیر کوتاه کرد اما باید توجه داشت که به رگ ناخن اسیبی نرسانید که برای اینکار بهتر است انها را در نور بگیرید که و پس از دیدن این رگ قرمز رنگ شروع به چیدن ناخن با فاصله از ان بکنید .گذاشتن کف دریا در قفس نیز نباید غراموش شود. 

 

 

اسم در پرنده

 

علائم: اين بيماري تمامي علايم بيماري سرماخوردگي را دارد به اضافه تنفس سخت با دهان باز .گاهي نيز تنفس پرنده همراه با صدا مي باشد.
درمان: دو قطره يد خوراكي را در ۲۸ گرم آب نوشيدني حل كرده و روزي سه مرتبه از آن به پرنده داده شود. جاي پرنده بايد گرم باشد همچنین استفاده از داروهای مخصوص اسم نیز موثر میباشد . به پرنده باید شیر و سبزیهای تازه داده شود.

 
 عفونت روده

 

علايم : پاشيده شدن فضله به بيرون در حاليكه به رنگ سبز مي باشد .
درمان: گرما ي محيط نگهداري پرنده بيمار بين ۳۰ تا ۳۲درجه باشد. تاباندن نور مادون قرمز ، استفاده از چاي معمولي ، ذغال پرنده . در صورت وجود زخم هاي ويروسي ، استفاده از انتي بيوتيك ها يا سولفوناميد مؤثر است.

 
 بیماری چاقی

 

علايم: سنگيني ، عدم علاقه به پرواز ، تنفس شديد ، وجود مشكلاتي در موقع تولك
علت: تغذيه غلط ، وجود بيش از اندازه دانه هاي پر چربي مانند تخم آفتاب گردان ، شاهدانه و دانه كتان در رژيم غذايي قناري
مداواي چاقي: تغذيه پرنده با خوراك هايي همچون ارزن ، ميوه و سبزي . پرواز دادن پرنده در محيطي همچون پاسيو يا اتاق به صورت روزانه
توجه : مبارزه با چاقي قناري توسط گرسنگي دادن با آن امري اشتباه است كه ميتواند مشكلات جدي اي را براي پرنده به همراه داشته باشد. 

 

تخم پیچ یا گیر کردن تخم در شکم 

 

علايم: قناري ماده با پرهاي پف كرده بي تحرك با چشمانی نیمه بسته  مي ماند و به سختی نفس میکشد و معمولا پس از چند ساعت تلف خواهد شد.
علت :این عارضه به علت کمبود کلسیم و تشکیل نشدن پوسته تخم و گاه عفونتها و یا کمبود مواد معدنی در جیره غذایی پرنده میباشد.
درمان: ماليدن دو یا سه قطره روغن کرچک و یا روغن خوراكي مايع در داخل و اطراف مخرج و گرم نگهداشتن پرنده. ماساژ نرم و با احتياط اطراف مخرج و واداشتن پرنده به حرکت میتواند به دفع تخم کمک کند این کار باید به ارامی صورت گیرد چون در صورت شکستن تخم پرنده بعلت عفونت از بین میرود.


چشم درد

علائم:قناری با چشمانی نیمه باز و پف الود همراه با ابریزش چشم مشاهده میشود.

علت:چشم درد در پرنده به دو نوع میباشد 1-گاه پرنده چشم خود را به میله های قفس و یا شئی دیگر زده و موجب چشم درد میشود و یا به دایلی موجب عفونت چشمی میشود.2-چون چشم رابطه مستقیم با تمامی اعضای بدن دارد گاه بر اثر یک عفونت داخلی بدن موجب چشم درد میشود.

درمان:چنانچه چشم درد از نوع اول باشد با استفاده از قطرهای استریل چشمی و پماد چشم درد Aموجود در داروخانه های انسانی رفع خواهد شد.اما اگر از نوع دوم باشد اول باید نوع عفونت را شناسایی کرد و بعد با استفاده از انتی بیوتیک ها در پی رفع ان کوشید.

 


پاهای پیله بسته

علائم:گاه پاهای پرنده کاملا پیله بسته و باعث ناراحتی پرنده از ناحیه پا میشود.

درمان:ضمن رعایت بهداشت قفس و تعویض چوب نشیمن پای پرنده را چندین بار با پماد ا+د موجود در داروخانه های انسانی اغشته نمایید و این کار را تا درست شدن کامل پای پرنده تکرار نمایید.


کندن پر

کندن پر:کندن پر گاه از روی عادت بجا مانده از دوران پر ریزی قبلی میباشد و گاه بعلتوجود انگلهای خارجی میتواند باشد  اما کندن پر در قنارهای ماده در فصل جفت گیری نشانه امادگی انها و کمبود مواد لانه سازی میباشد.

در مان:با استفاده از اسپریهای ضد شپش و ضد عفونی کردن قفس از بین میرود.

 

 

انگل های داخلی(کرم های گرد)

علائم:قناری با پرهای کاملا ژولیده و پف کرده نمایان میشود و بسیار لاغر و کم خون میشود و در موقع دفع فضله دم میزند.

درمان:برای درمان میتوان از داروهای مختلف موجود در بازار استفاده نمود که رایج ترین انها که در تمامی داروخانه های دامپزشکی یافت میشود لوامیزول میباشد.میزان مصرف ان برای قناری یک نوک چاقو بصورت حل در جا ابی پرنده بمدت 3 تا 5 روز و تکرار ان پس از 10 روز میباشد.

 

 

[ 91/08/19 ] [ 2:44 بعد از ظهر ] [ مجیدخان ]

[ ]